20. festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? Białostocki Ośrodek Kultury 5-8 marca (PROGRAM, OPISY WYDARZEŃ)

(dor)
Mordercze zakonnice
Mordercze zakonnice Mat. organizatora
20. festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? to cztery dni intensywnych wydarzeń. Sprawdź dokładny program, poznaj opisy wydarzeń

Od dwóch dekad festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? wywołuje wiosną w Białymstoku twórczy zamęt, proponując oryginalne filmy, koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania.
Tegoroczna, 20. odsłona festiwalu to intensywne artystycznie cztery dni – od 5 do 8 marca!

Co znalazło się w tegorocznym programie?

Mnóstwo interesującego, niezależnego kina, w tym – aż pięć dokumentów!
- Za sprawą prowokującego obrazu "Ewa nie chce spać" widzowie wcielą się w rolę podglądaczy cyfrowej celebrytki, prezentującej przed kamerą wszystkie obszary swojego życia - zapowiada Maciej Rant z działu filmowego BOK. - "Czysta sztuka" to opowieść o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce; dokument "3100: biegnij i medytuj" skupia się na duchowym wymiarze biegania i sportowym wydarzeniu Self-Transcendence 3100 Mile Race; "Antropocen: epoka człowieka" dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią oraz stawia pytania: czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego?; z kolei "Ave satan?" to dowcipna, a zarazem prowokacyjna historia outsiderów, zaangażowanych na rzecz… społecznej i politycznej sprawiedliwości.

Ze swoimi nowymi filmami przyjadą do Białegostoku młodzi polscy twórcy: Piotr Adamski, reżyser głośnego debiutu "Eastern" – dystopijnej wizji Polski, w której broń jest legalna i powszechnie dostępna, a relacje międzyludzkie reguluje bezwzględny kodeks krwi oraz Piotr Dylewski, pochodzący z Białegostoku reżyser, twórca najbardziej nieszablonowej i odjazdowej niezależnej komedii romantycznej w polskim kinie – "Zgniłe uszy". Oba filmy zostały okrzyknięte odkryciami festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

To nie koniec filmowych wrażeń. Wspólnie z krakowską ekipą Pora Zwyrola zaprosimy widzów na Wieczór z morderczymi zakonnicami – podwójny seans złożony z filmów "Alucarda" (Piekło, 1977) oraz "Satanico Pandemonium" (Seksorcysta, 1975), podręcznikowych przykładów nurtu Nunsploitation! Oba filmy na żywo przeczytają lektorzy związani z podlaską sceną kabaretową.

Na undergroundowej scenie Famy pojawi się zespół Sarmacja, który zapewni słuchaczom mistyczne odloty, szalone szarże, radosne pieśni, sarmacki dub bez umiaru i ułańską fantazję, a także warszawski duet bawiący się disco, punkiem i performancem – Klipsy Panda.

Zaprezentujemy wystawę komiksów uczestników konkursu The Art of Hate w ramach Prague Comics Art Festival „Frame”. Będą to prace artystów z całego świata.
Zapraszamy też na jubileuszowe spotkanie z Galerią Rusz – najstarszą galerią sztuki billboardowej na świecie, a sama Galeria stworzy coś w miejskiej przestrzeni!

W programie także rodzinne warsztaty tworzenia awangardowych plecaczków, spotkania i dyskusje.

Autorką tegorocznej oprawy graficznej festiwalu jest rumuńska artystka, projektantka, ilustratorka i autorka złowrogich komiksów – Sorina Vazelina!

Więcej o wydarzeniach:

FILMY:

CZYSTA SZTUKA (51') reż. Maksim Shved + SPOTKANIE Z REŻYSEREM
Film o współczesnej Białorusi, wolności i sztuce. Zahar Cudin wędruje ulicami Mińska z wielkim płótnem. Młody artysta próbuje wpisać się w krajobraz miasta. Maluje m.in. prostokąty przypominające sposób, w jaki zamalowuje się hasła na murach budynków. Twierdzi, że jego dzieła stawiają pytania, lecz nie dają odpowiedzi. Działalność ulicznego malarza wzbudza różne reakcje: od życzliwości, poprzez ciekawość, dyskusje na temat istoty wolności i sztuki, aż po interwencje służb i białoruskiej milicji.

EWA NIE CHCE SPAĆ (88') reż. Pia Hellenthal / seans dla widzów dorosłych
Dwudziestoparoletnia Eva Collé to modelowa osobowość medialna naszych czasów. Jej życie przypomina wiecznie zmieniający się artystyczny projekt. Przybiera różne twarze i ciągle odkrywa siebie na nowo.
Jest poetką, włóczęgą, mieszkanką Berlina, feministką, modelką, kochającą dziewczyną, pracownicą seksualną.
Film opowiada o dorastającej dziewczynie, która nigdy nie stoi w miejscu i której życie przypomina wieczny spektakl. Jest jak osobisty pamiętnik, w którym Eva nie ma nic do ukrycia.

3100: BIEGNIJ I MEDYTUJ (81') reż. Sanjay Rawal
Dlaczego ludzie biegają? Czy bieganie może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia?
Film zainspirowany książką „Urodzeni biegacze” Christophera McDougalla przedstawia tradycję duchowego podejścia do biegania w kontekście różnych kultur oraz na przykładzie Self-Transcendence 3100 Mile Race, najdłuższego certyfikowanego biegu na świecie. W ciągu 20 lat do mety dobiegło zaledwie 144 uczestników...

ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA (87') reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky
Kręcony z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią. Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie ludzkiego?

AVE SATAN? (95') reż. Penny Lane
Film bez uprzedzeń przedstawia jeden z najbardziej kontrowersyjnych i zagadkowych ruchów religijnych w historii USA, skupiający dziś ponad 100 tysięcy członków. Działający w mediach społecznościowych członkowie Szatańskiej Świątyni organizują publiczne akcje propagujące wolność religijną i kwestionujące uwikłane w korupcję autorytety.
Reżyserka w dowcipny sposób przedstawia często źle rozumianych outsiderów, których niezachwiane zaangażowanie na rzecz społecznej i politycznej sprawiedliwości dało siłę tysiącom ludzi na świecie.

WIECZÓR MORDERCZYCH ZAKONNIC: Alucarda + Satanico Pandemonium
Razem z ekipą Pora Zwyrola obnażymy przed widzami plugawe sekrety klasztornych cel i skrywane pod habitami mroczne żądze mniszek, które je zamieszkują.
Prelekcje przed filmami wygłosi Jacek Dziduszko.

Alucarda (reż. J. L. Moctezuma, Meksyk 1977) – wysmakowana wizualnie, stylowa wariacja na temat Carmilii Sheridana Le Fanu, z nawiązaniami do Alejandro Jodorowskiego. Historia egzorcyzmów przeprowadzanych na dwóch młodych mniszkach zaprzysiężonych przez cygana szatanowi.
Satanico Pandemonium (reż. G. M. Solares, Meksyk 1975) – mroczna surrealistyczna baśń osadzona w średniowieczu. Bohaterce filmu, siostrze Marii podczas spaceru ukazuje się sam diabeł...

ZGNIŁE USZY (60') reż. Piotr Dylewski + spotkanie z reżyserem
Opowieść o wczesnym kryzysie małżeńskim, spowodowanym niespełnionymi oczekiwaniami i brakiem komunikacji.
Janek i Marzena mierzą się ze swoimi najskrytszymi demonami pod okiem niekonwencjonalnego terapeuty, któremu plan terapii wymyka się spod kontroli. Rzeczywistość wydaje się zacierać, a tłumione pretensje i niedopowiedzenia zaczynają obracać się przeciwko bohaterom.

EASTERN (78') reż. Piotr Adamski + spotkanie z reżyserem
Polska w niedalekiej przyszłości. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Obserwujemy świat, w którym broń jest legalna, naboje można kupić na stacji benzynowej, a życie ludzi reguluje wprowadzony przez państwo bezwzględny kodeks krwi. Dwie dziewczyny zostają wplątane w porachunki między sąsiadującymi rodzinami.
Czy możliwe jest odrzucenie zasad rządzących wszechogarniającą kulturą zemsty, pełną przemocy i terroru?

KONCERTY

SARMACJA
Sarmacja to głównie dub, ale nieortodoksyjny, ujęty autorsko. Wydana w 2018 roku płyta zespołu, „Tutejsi”, pokazała, że za pomocą basu, pogłosu i repetycji można nakreślić ducha wiejskich bezdroży, małomiasteczkowego letargu i łaskawie wstającego nad Polską każdego dnia słońca. Najnowszy album Sarmacji, „Jazda Polska”, ukaże się nakładem londyńskiego Byrd Out. To będą mistyczne odloty, szalone szarże i radosne pieśni - sarmacki dub bez umiaru i z ułańską fantazją.
Skład zespołu: Aleksandra Szalińska (wokal), Michał Kołowacik (gitara, flet, elektronika), Paweł Bartnik (elektronika).

KLIPSY PANDA
Klipsy Panda grają elektroniczny synthpop/electro punk inspirowany brzmieniami lat 80. To niewzruszeni ambasadorzy retro, apologeci disco kuli, szoguni lat 80., punkrockowcy electro, którzy swoim szoł sprawiają, że parkiet wrze nawet gdy nie ma parkietu.

SZTUKA

THE ART OF HATE
Wystawa zwycięskich i wyróżnionych prac z konkursu komiksowego festiwalu Frame, organizowanego w Pradze w formie targów komiksu, ilustracji i zinów. Od pierwszej edycji odbywa się konkurs na komiks o objętości do dziesięciu stron, co roku na inny temat.
Zwycięskie prace autorek i autorów z Tajwanu, Włoch i Finlandii to trzy różne perspektywy: nienawiść jako niekończąca się uliczna walka, wulkan wrażliwych emocji i filozoficzny sens egzystencji. Wśród wyróżnionych prac można zobaczyć komiksy bardzo poetyckie ale i bardzo dosadne. W bardzo różnych stylach graficznych.

XX LAT GALERII RUSZ
Galeria Rusz to autorski projekt duetu: Joanna Górska i Rafał Góralski. Artyści specjalizują się głównie w sztuce publicznej – tworzą billboardy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. W swojej strategii i działalności wykorzystują billboardy i inne nośniki kojarzące się z komercyjnymi reklamami, by prezentować refleksyjne dzieła, poRUSZające i prowokujące do myślenia. W pracach odnoszą się do współczesnej rzeczywistości psychospołecznej i przyglądają się ciemnym i jasnym stronom świata, nie stroniąc od humoru, ironii i paradoksu.
Projekt, realizowany od 1999 roku w Toruniu, jest najdłużej działającym projektem tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz.

WARSZTATY

Z ODZYSKU – upcyklingowe warsztaty szycia plecaków
Prowadzenie: Kinga Duczman

Upcyklingowe warsztaty szycia unikatowych festiwalowych plecaków ze startych znoszonych koszulek, spranych jeansów i rozciągniętych swetrów.

Kinga Duczman – z wykształcenia pedagog i animatorka kultury, pasjonatka rękodzieła. Szyje, dzierga i używa wydzierganych przez siebie przedmiotów w codziennym życiu, co czyni ją kontestatorką konsumpcyjnego stylu.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie