Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejszenie żołądka. Pacjent ważący 250 kg liczy, że po operacji schudnie o połowę

(luk)
Bogusław Dudziński waży 250 kg. W czwartek rano dr Hady Razak Hady ma wykonać mu zabieg tzw. rękawowej resekcji żołądka, który ułatwi pacjentowi schudnięcie.
Bogusław Dudziński waży 250 kg. W czwartek rano dr Hady Razak Hady ma wykonać mu zabieg tzw. rękawowej resekcji żołądka, który ułatwi pacjentowi schudnięcie. Anatol Chomicz
Białostoccy chirurdzy chcą wykonać zabieg zmniejszenia żołądka pacjentowi ważącemu 250 kg. Aby to się udało, do kliniki musiał dojechać specjalny stół operacyjny.

Zabieg planujemy na czwartek - mówi prof. Jacek Dadan, kierownik I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Białymstoku. - Miał być wcześniej, ale dla bezpieczeństwa pacjenta i lekarzy, musieliśmy poczekać na stół, który na pewno wytrzyma takie obciążenie.

Białostoccy chirurdzy wykonują operacje bariatryczne (leczące otyłość) od siedmiu lat, mają w tym duże doświadczenie i odpowiednie przygotowanie, ale jeszcze nigdy nie mieli tak otyłego pacjenta. Nie byli pewni, czy stół operacyjny, na którym wykonują zabiegi, wytrzyma takie obciążenie.

- Serwisant, który przyjechał, aby to sprawdzić, podjął decyzję, że bezpieczniejszy będzie ten o wyższej nośności - mówi prof. Dadan. - Firma wypożyczy nam specjalnie na tę operację stół, który wytrzymuje obciążenie ponad 300 kg. Dzięki temu w czwartek będziemy już mogli wykonać operację.

Taki zabieg to dla Bogusława Dudzińskiego ostatnia szansa na uratowanie zdrowia. Inne metody odchudzania zawiodły. Nadmiar kilogramów powoduje, że ma kłopoty z nadciśnieniem i stawami, a także codziennym funkcjonowaniem.

Leczenie mężczyzny rozłożono na dwa etapy, aby w momencie operacji zmniejszającej żołądek ważył jak najmniej.

- Pacjent najpierw miał wstawiony do żołądka balon, który pomógł mu schudnąć ok. 20 kg w ciągu sześciu miesięcy - opowiada dr Hady Razak Hady, który zajmuje się pacjentem. - Ale po wyjęciu balonu znowu przytył.

Teraz Bogusława Dudzińskiego czeka tzw. rękawowa resekcja, czyli usunięcie ok. 80 proc. żołądka. Zabieg wykonywany jest laparoskopowo, dzięki czemu pacjent szybko wraca do zdrowia i pełnej aktywności. Po operacji nie może jednak spożywać jednorazowo dużych ilości pokarmu, przez co chudnie.

- Za około pół roku podsumujemy, jakie efekty dała operacja w przypadku tego pacjenta i zdecydujemy, czy potrzebne są dalsze działania - mówią lekarze.
- Ta operacja to dla mnie ostatnia szansa - przyznaje pan Bogusław. - Mam nadzieję, że teraz schudnę przynajmniej o połowę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny