Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana użytkowania wieczystego we własność w Białymstoku. PiS chce 95 proc. bonifikaty, KO myśli. A my mamy tylko 60 proc.

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Radni PiS domagają się, by białostoczanie dostali 95-procentową bonifikatę. – W Warszawie czy nawet powiecie białostockim jest 98 proc. – podkreślał Paweł Myszkowski (z prawej).
Radni PiS domagają się, by białostoczanie dostali 95-procentową bonifikatę. – W Warszawie czy nawet powiecie białostockim jest 98 proc. – podkreślał Paweł Myszkowski (z prawej). Wojciech Wojtkielewicz
W grudniu większościowa Koalicja Obywatelska nie chciała zgodzić się na wyższe bonifikaty przy zmianie użytkowania wieczystego w prawo własności. Teraz jednak jest skłonna do rozmów. Bo Sejm uchwalił prawo, na którym zależało opozycji.

Apelujemy do radnych KO, by przychylili się do naszego wniosku. Co rusz zgłaszają się do nas białostoczanie, którzy chcą być traktowani na równi z mieszkańcami innych miast. U nas dochody mieszkańców są niższe, a to w innych miastach wprowadzone zostały wyższe bonifikaty! – mówiła radna PiS Katarzyna Siemieniuk.

Razem z klubowymi kolegami złożyła w piątek pismo do przewodniczącego rady miasta i prezydenta, w którym radni PiS domagają się, by większościowa KO uchwaliła 95-procentowe bonifikaty.

Czytaj też: Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Białystok. Niższe opłaty przekształceniowe nie przeszły. PiS nie przekonał KO

Jak wiadomo, 1 stycznia prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zamieniło się w prawo własności. Dotyczy to chociażby spółdzielni, które postawiły swoje bloki na ziemi miejskiej, wziętej w użytkowanie wieczyste.
Przepisy wprowadzają opłatę przekształceniową w wysokości równej opłacie rocznej z tytułu dotychczasowego użytkowania wieczystego. Pieniądze te trzeba płacić przez najbliższe 20 lat.

Ustawodawca wprowadził jednak bonifikaty. Na czele z najwyższą, czyli 60-procentową. Mogą z niej skorzystać ci nowi właściciele, którzy do końca 2019 r. od razu zapłacą całość 20-letniej opłaty. Ta wynikająca z ustawy bonifikata dotyczy wyłącznie gruntów należących do Skarbu Państwa.

Czytaj także: Opłata przekształceniowa prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Bonifikata wyniesie 60 proc.

Wiele samorządów, na czele z Warszawą, wprowadziło jednak wyższe bonifikaty jeśli chodzi o grunty gminne. Białostocka KO jednak odmówiła i rada miasta uchwaliła tylko 60-procentową bonifikatę. Czyli taką samą jak przy gruntach Skarbu Państwa.
Katarzyna Jamróz z KO stwierdziła, że proponowane przez PiS podwyższenie bonifikaty prowadziłoby do „głęboko niesprawiedliwych i krzywdzących sytuacji, że mieszkańcy jednego bloku lub właściciele sąsiadujących ze sobą domów będą płacić różne stawki opłaty: jedni z zastosowaniem 95-procentowej bonifikaty, drudzy z bonifikatą 60 proc.”

Na grudniowej nadzwyczajnej sesji rady miasta Marcin Moskwa z KO zagwarantował jednak z mównicy, że będzie za podwyższeniem bonifikat, jeśli PiS, które ma większość w Sejmie, zgodzi się na projekt zgłoszony przez posłów PO-KO.

– A zakłada on podwyższenie bonifikat do 98 proc. Oczekujemy od posłów i polityków PiS, że niezwłocznie poddadzą pod głosowanie ten projekt i przyjmą jako obowiązujące prawo – mówił.

Zobacz też: Wykup gruntów w Białymstoku: Prezydent proponuje 60 proc. ulgę, radni PiS - 95 proc. [WIDEO]

Posłowie PiS nie zgodzili się co prawda na poprawkę PO-KO, jednak 31 stycznia przegłosowali ustawę, na mocy której wojewodowie muszą podwyższać bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa, jeśli samorządy wprowadzą bonifikaty wyższe niż 60 proc. – Teraz mówimy do radnych KO: Sprawdzam – stwierdził w piątek Paweł Myszkowski z PiS.

Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO mówi, że na razie trudno jeszcze powiedzieć, co zrobi klub. – Będziemy to omawiać we własnym gronie w czwartek – twierdzi.

Natomiast Marcin Moskwa dopowiada, że to dzięki twardej postawie samorządowców związanych z PO-KO, Sejm zrównał sytuację gruntów Skarbu Państwa i gminnych. – Zmusiliśmy PiS do ustępstw – cieszy się.

W Białymstoku opłata przekształceniowa obejmuje ponad 8 tys. nieruchomości SP i 15,6 tys. gminnych.

Najtańsze działki w województwie podlaskim pod zabudowę. Szukasz miejsca, gdzie możesz się pobudować? Oto 25 najtańszych działek w regionie, które mogą pomóc Ci spełnić marzenie.

Najtańsze działki pod zabudowę w województwie podlaskim. Szu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny