Opłata przekształceniowa prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Bonifikata wyniesie 60 proc.

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Zaktualizowano 
Opłatę przekształceniową będą musieli uiścić nie tylko mieszkańcy bloków, ale też chociażby domów jednorodzinnych Wojciech Wojtkielewicz
Opłata za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości będzie w Białymstoku wyższa. Bonifikata wyniesie 60, a nie 95 proc.

Opłata przekształceniowa (chodzi o opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości) to ostatnio jeden z gorętszych tematów w kraju. Nie inaczej jest w Białymstoku.

Jeśli blok stoi na gruncie miejskim wziętym w użytkowanie wieczyste, to od 1 stycznia ziemia przejdzie na własność spółdzielni. Mieszkańcy będą musieli za to zapłacić. I to więcej niż proponowali radni PiS.

- Białystok nie jest bogatym miastem. Ta uchwała dotknie najuboższych - mówił na ostatniej sesji Henryk Dębowski z PiS.

Większościowego KO jednak nie przekonał. Rada miasta przyjęta 60-procentową bonifikatę, podczas gdy PiS proponowało 95 proc.

Czytaj też: Wykup mieszkania komunalnego w Białymstoku. Znów można je nabyć

Czym jest opłata przekształceniowa?

Chodzi o to, że 1 stycznia w całej Polsce prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zamieni się prawo własności. Dotyczy to chociażby spółdzielni, które postawiły swoje bloki na ziemi miejskiej, wziętej w użytkowanie wieczyste.

Przepisy wprowadzają opłatę przekształceniową w wysokości równej opłacie rocznej z tytułu dotychczasowego użytkowania wieczystego. Pieniądze te trzeba będzie płacić przez najbliższe 20 lat.

Ustawodawca wprowadził jednak bonifikaty (wszystkie podajemy w ramce obok) na czele z najwyższą, czyli 60-procentową. Mogą z niej skorzystać ci nowi właściciele, którzy do końca 2019 roku od razu zapłacą całość 20-letniej opłaty. Ta wynikająca z ustawy bonifikata dotyczy wyłącznie gruntów należących do Skarbu Państwa.

Czytaj także: Białystok. Zapłacimy wyższe podatki od nieruchomości niż chciało PiS. Radni KO na wniosek prezydenta zrezygnowali z obniżki

Opłata przekształceniowa w Białymstoku

Wiele samorządów - m.in. Kraków, Lublin czy Łódź - wprowadziło takie same bonifikaty jeśli chodzi o miejskie grunty. Tak też postanowiły zrobić władze Białegostoku. Na ostatniej sesji zwróciły się do radnych o podjęcie uchwały.

Henryk Dębowski z PiS stwierdził, że bonifikaty powinny być 95-proc. Wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz kazał mu - jeśli chce się bawić w św. Mikołaja - dokleić sobie brodę. Tym bardziej że przyjęcie poprawki PiS oznaczałoby o 38 mln mniejsze wpływy do budżetu.

- Tych pieniędzy nie moglibyśmy wydać na place zabaw, szkoły czy przedszkola - podkreślał wiceprezydent.

Walkę PiS-u o wyższą bonifikatę nazwał typowym, nieodpowiedzialnym populizmem. - Poza tym chcemy w równy sposób traktować wszystkich mieszkańców. Niezależnie od tego czy są użytkownikami na gruntach Skarbu Państwa czy gruntach miejskich. Nie chcemy dzielić nikogo na lepszy i gorszy sort - stwierdził Nikitorowicz.

Czytaj również: Nie będzie słynnej drogi 5KDD czy boisk MOSP. Prezydent odPiSowuje budżet Białegostoku

Henryk Dębowski skwitował to stwierdzeniem, że nie można łupić mieszkańców. Natomiast wczoraj w rozmowie z „Porannym” podnosił, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wycofał się z 60-proc. bonifikaty przegłosowanej przez radnych KO i chce 98 proc., jak proponują to warszawscy radni PiS. Zapytany o to Zbigniew Nikitorowicz stwierdził, że nasze władze wycofywać się nie zamierzają.

- To bardzo źle - komentuje społecznik Stanisław Bartnik. - Władze miasta nie tutaj powinny szukać zwiększenia dochodów budżetowych. Pomijając już wszystko inne, na ziemi, na której stoją bloki mieszkańcy przecież nie zarabiają.

Problem dotknie np. spółdzielnię Elemencik. Na 40 bloków 1o stoi właśnie na ziemi miejskiej. - Oczywiście, że 95-procentowa bonifikata byłaby lepsza - mówi Jerzy Gryckiewicz, prezes spółdzielni. - Wyślemy do mieszkańców zapytania, czy chcą płacić przez 20 lat taką stawkę jak obecnie czy wyłożyć pieniądze od razu z 60-procentową bonifikatą. Podejrzewam, że wielu na tę ostatnią opcję nie będzie stać.

Może rozwiązaniem mogłoby być wzięcie przez spółdzielnię kredytu i rozbicie jego spłaty np. na 40 lat. - Tyle że przy każdym kredycie są odsetki. Musimy jeszcze tę sprawę przemyśleć - podkreśla.

Szczegóły bonifikat od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości w Białymstoku

Radni wprowadzili następujące bonifikaty:

  • 60 proc. - w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie
  • 50 proc.- w drugim roku
  • 40 proc. - w trzecim roku
  • 30 proc. - w czwartym roku
  • 20 proc. - w piątym roku
  • 10 proc. - w szóstym roku

PiS proponowało analogicznie: 95, 85, 75, 65, 55 i 45 proc.

W przyjętej przez radnych uchwale zapisane jest też, że warunkiem udzielenia bonifikaty jest złożenie pisemnego wniosku o udzielenie bonifikaty wraz z oświadczeniem o zamiarze wniesienia opłaty jednorazowej. Nie można też mieć żadnych zaległości wobec gminy.

Uchwała mówi też o tym, że gdy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie zostanie doręczone gminie nawet po dniu 31 grudnia 2019 roku użytkownik wieczysty zachowuje prawo do bonifikaty w wysokości 60 proc. jeżeli złoży wniosek o udzielenie bonifikaty wraz z oświadczeniem o zamiarze wniesienia opłaty jednorazowej w terminie do 1 lutego 2020 roku.

Zobacz koniecznie: Biurowiec przy ul. Kaczorowskiego. W miejscu po dawnym Markecie ABC będzie budynek biurowo–usługowy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 124

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Scyta

Jak się francuzom daruje 50 milionów to trzeba jakoś to sobie zrekompensować. Od czego Koalicja Obywatelska ma "obywateli"?

G
Gosc
W dniu 20.12.2018 o 21:20, Gość napisał:

Zabawiaj się na forum w temacie dla idiotów poniżej

czemu cie tam nie ma?

G
Gosc
W dniu 20.12.2018 o 16:20, Gość napisał:

Czas powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa znacznej wartości-wyłudzenia na szkodę mieszkańców Białegostoku przez zgraję.

chcesz nasylac pisowska prokurature na pisiorow?

odwaznie

nazywasz pisiorow zgraja?

ryzykant

B
B-stok

Jest jeszcze szansa na zwiększenie bonifikaty tak jak dziś w Warszawie? Bo przy okazji okradają nas przez znaczne posniesienie opłat za użytkowanie wieczyste na rok 2019, od których będzie naliczona oplata przekształceniowa.

G
Gość

Rada Warszawy przyjęła uchwałę przywracającą korzystne dla mieszkańców bonifikaty

 

Rada Warszawy po godzinie 10 rozpoczęła posiedzenie, podczas którego rozpatrywano projekt uchwały przywracający 98-proc. bonifikatę przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność. Po krótkich, burzliwych obradach i przegłosowaniu zamknięcia dyskusji uchwała została przyjęta jednomyślnie.

..."

 

Czyli można? Można dla dobra mieszkańców

 

A w Białymstoku?

Dno i wodorosty.

 

G
Gość
W dniu 20.12.2018 o 11:01, śledzie iwasi i nasi napisał:

He,heA nie przyszło ci do głowy ,że to tylko ustawka,jak wiele w ciągu minionych 30 lat?

 

POPiS rządzenia , raz my , raz oni.

 

Na wizji obrzucimy sie błotem a poza wizją pójdziemy razem na wódkę.

 

A gawiedź sie podnieca. Żeby było prawdziwie zatrudni sie trolli na forach w rodzaju rozmaitych fanów, cryów i itp. by prowadzili dyskusyjny ściek.

G
Gosc
W dniu 20.12.2018 o 11:01, śledzie iwasi i nasi napisał:

He,heA nie przyszło ci do głowy ,że to tylko ustawka,jak wiele w ciągu minionych 30 lat?

wszystko byle przykryc afere z KNF i PiSem w roli glownej

a
aspirant barowy

Wszystko zaczęło się od tego, że idio9ci z Warszawy zdecydowali przed wyścigiem do koryta o 98% bonifikacie.

Gdy już dorwali się do koryta, zachowali się jak rasowi idio9ci i "zmienili" zdanie.

Dziś, tłumaczą się jak rasowi idio9ci i "tłumaczą", że myśleli co jest klasycznym oksymoronem.

Dlatego to co powtarzam od trzech lat jest ciągle aktualne - gdyby w PiS był genialny strateg, to wymyśliłby KOD, na którego czele postawiłby alemenciarza, w platformie załatwiłby przewodnictwo Schetynie, na alternatywę platformy wyznaczyłby Ryśka Maderę a na koniec "bonifikaty".

Chyba, że w PiS jest genialny strateg, co może być bardzo groźne, bo okazuje się być bardzo skuteczny.

 

G
Gosc
W dniu 20.12.2018 o 08:17, Gość napisał:

Dziwię się temu z PIS ,że nie strzelił w mordę za taka gadkę.

dziwie sie ze tych z pis nie leja po mordzie na kazdym kroku

 

nie popieralbym byl ale bym rozumial

G
Gosc
W dniu 20.12.2018 o 08:02, Gość napisał:

Przestancie swymi gębami podcierać kiościół i PIS nie chodzisz nie dajesz to nie brzechaj. A ci co są przeciwko PIS to nie powinni pobierać 500+ a innych zasiłków co dała ta partia niech idą do PO a tam dostaną na rozpęd i wszystko zabiorą

nie chodze, nie daje ale rzad i tak im daje wiec wsadz sie w d...

 

500+ NIE JEST na kazde dziecko i NIE JEST dla kazdego wiec ponownie wsadz sie w d...

G
Gość

Szykowana jest zmiana w ustawie, będzie bonifikata 95% na gruntach Skarbu Państwa.

 

A skoro tak to i w Białymstoku będzie 95% .

Zgodnie z tym co powiedział Truskolaski -  nie można dzielić ludzi.

 
G
Gość

Przestancie swymi gębami podcierać kiościół i PIS nie chodzisz nie dajesz to nie brzechaj. A ci co są przeciwko PIS to nie powinni pobierać 500+ a innych zasiłków co dała ta partia niech idą do PO a tam dostaną na rozpęd i wszystko zabiorą

G
Gość

powiem tak że teraz ten większy haracz to powinni płacić ci co głosowali na pseudo peowców za tych co głosowali przeciwko .A ten co powiedział żeby radny z PIS kupił sobie brodę i robił za Mikołaja to sam sobie niech kupi brodę uczepi między nogami i niech dynda będzie widać kto od nas doi kasę połowę urzędasów zwolnić przestać zwiedzać świat za nasze pieniądze i będzie na żłobki i pszedszkola

J
Ja nina
W dniu 19.12.2018 o 20:18, jan napisał:

Opłata wieczysta to 1 lub 3 % wartości gruntu rocznie  w zależności od kaprysu urzędnika.  Tę opłatę dzieli się na wszystkich mieszkańców. W czynszu to ponad 30 groszy za m2  miesięcznie. Daje to haracz ok. 20 zł od mieszkania. 

Szok!

1,5 zł miesięcznie!

Za taki haracz na tacę, nie wpuściliby ciebie do kościoła.

 

Pamiętaj, że masz wybór.

Możesz kupić działkę na wolnym rynku. Zapłacić pełną wolnorynkową cenę. Wybudować na niej dom i nie będziesz musiał płacić 1,5 zł haraczu.

G
Gosc

bol d.py pisiorow jest bezcenny  :lol:  :lol:  :lol:

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3