Zamieszanie w podlaskim sejmiku. Opozycja żąda wyjaśnień od...

  Zamieszanie w podlaskim sejmiku. Opozycja żąda wyjaśnień od marszałka Kosickiego. Prawnicy mówią o precedensie. Czy będą ponowne wybory?

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Rezygnacja z rezygnacji nie kończy sprawy marszałka Artura Kosickiego. Tak przynajmniej uważa sejmikowa opozycja i część prawników. Według nich powinien ponownie zostać wybrany zarząd województwa. - Chcemy też wyjaśnień od marszałka - mówi radny Maciej Żywno.
  Radni KO oczekują, że zarząd województwa zostanie wybrany ponownie
  1/9
  przejdź do galerii

  Radni KO oczekują, że zarząd województwa zostanie wybrany ponownie ©Anatol Chomicz

  - Cały czas konsultujemy z prawnikami sytuację w podlaskim sejmiku, która jest ewenementem w skali naszego kraju. Z dotychczasowych konsultacji wynika, że złożone przez marszałka oświadczenie woli związane z rezygnacją ze stanowiska jest oświadczeniem skutecznym, ponieważ zostało już złożone w sejmiku - podkreśla Karol Pilecki, przewodniczący sejmiku z PO.

  Przypomina, że we wtorek do sejmiku wpłynęła rezygnacja Artura Kosickiego z pełnienia funkcji marszałka województwa. Dwa dni później marszałek złożył rezygnację z rezygnacji. Jednak w porządku obrad sesji, która odbędzie się 18 lutego znalazł się punkt dotyczący przyjęcia rezygnacji marszałka.

  - Gdybym nie uwzględnił tej rezygnacji w porządku obrad sesji, naraziłbym się na odpowiedzialność karną. To oczywiście radni są dysponentami porządku obrad. Zaproponuję jednak rozwiązanie, z którym wiąże się powtórny wybór zarządu województwa. To byłoby najbezpieczniejsze z punktu wodzenia prawa - dodaje Karol Pilecki.

  Jego zdaniem, gdy punkt o rezygnacji zostanie zdjęty, może nam grozić zapaść w samorządzie województwa. Ustawa o samorządzie mówi bowiem, że mandat marszałka wygaśnie z końcem miesiąca, w którym odbyła się sesja.

  Wrzawa, kocioł i interwencja Warszawy. Tydzień, który wstrząsnął PiS-em

  - Jeśli radni PiS nie przegłosują odwołania marszałka to sprawą będzie musiała się zająć komisja rewizyjna. Nie chodzi nam tu fizycznie o osobę Artura Kosickiego jako marszałka ale o konsekwencje decyzji zarządu po 1 marca tego roku. Czy nie będą one dotknięte wadą prawną? - pyta radny KO Maciej Żywno, przewodniczący komisji rewizyjnej w sejmiku.

  To oznacza, że decyzje zarządu mogą być uznawane po 1 marca za nielegalne i województwo może na tym stracić nawet finansowo, np. tracąc unijne miliony.

  - Oczekujemy od Artura Kosickiego przede wszystkim wyjaśnień. Mówimy o jednej z najważniejszych funkcji w samorządzie - o marszałku województwa, który powinien być stabilny i mieć stabilny zarząd, by cały region mógł funkcjonować stabilnie. To nie myśmy złożyli wniosek o odwołanie marszałka. Pan marszałek mówi, że była to sprawa honoru. Bardzo szanuję lojalność względem szefa. Ale pytanie jest takie: Dlaczego nie dotrzymuje słowa? Złożył rezygnację, dlaczego nagle się od niej odwołuje? Czy przypadkiem jutro, za tydzień, przed kolejną sesją znów nie złoży wniosku o rezygnację po czym następnego dnia odwoła ją? To pytanie o wiarygodność - podkreśla Maciej Żywno.

  Stanowisko radnych opozycji o konieczności ponownego wyboru zarządu wspiera część prawników.

  - Radni nie mają innego wyjścia. Muszą przegłosować rezygnację marszałka i wybrać ponownie zarząd - mówi białostocki mecenas Bartosz Wojda

  Powołuje się tutaj na artykuł 61 Kodeksu Cywilnego, który mówi o tym, że oświadczenie woli (a taką jest rezygnacja), które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy mogła się z nią zapoznać ta osoba. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeśli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem albo wcześniej.

  - Pan marszałek mógł odwołać rezygnację tylko i wyłącznie w chwili fizycznego wpływu tego dokumentu do sejmiku - dodaje Bartosz Wojda.

  Pojawiają się też odmienne opinie prawne.

  - W mojej ocenie cofnięcie rezygnacji oznacza przywrócenie stanu sprzed. Ustawodawca nie przewiduje potrzeby głosowania w sejmiku. Być może przy okazji najbliższej nowelizacji ustawy, warto rozważyć wprowadzenie przepisów regulujących tę sprawę - mówi dr hab. Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z UwB.

  Komentarze (32)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (32) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych