Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się V edycja Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. Białostoczanie przez trzy dni uczestniczyli w wydarzeniach plenerowych, koncertach

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Koncertem muzyki włoskiego baroku z udziałem sopranistki Olgi Pasiecznik zakończył się Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki. Impreza trwała od 17 do 19 czerwca. Trzy dni wypełnione atrakcjami, które przybliżyły Białystok z okresu baroku. Białostoczanie licznie uczestniczyli w koncertach plenerowych, wykładach edukacyjno-historyczny, czy warsztatach. Wrażeń estetycznych dostarczyły wystawy malarstwa i rysunku oraz mappingi na budynkach.

Festiwal organizowany przez Dom Kultury „Śródmieście” przeniósł białostoczan do baroku – złotego okresu w dziejach miasta. Wiele wydarzeń rozgrywało się w scenerii ogrodów Branickiego. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy były „Kwiaty baroku”.

– Te trzy dni mogliśmy przeżyć ze wspaniałymi artystami, otoczeni sztuką – podsumował Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury „Śródmieście”.

Muzyka w Pałacu Branickich i wycieczka do piwnic

Gwiazdą niedzielnego (19.06) koncertu była Olga Pasiecznik, sopranistka ukraińskiego pochodzenia, mieszkająca na stałe w Polsce. Na wiolonczeli barokowej zagrał Mark Caudle, a na klawesynie – Władysław Kłosiewicz. W Aula Magna Pałacu Branickich zabrzmiała muzyka włoskiego baroku w stylu weneckim. W programie znalazły się utwory m.in. Georga Friedricha Händla i Antonio Vivaldiego. Słuchacze nagrodzili muzyków owacją na stojąco.

Z kolei w sobotę (18.06) melomani mogli posłuchać muzyki francuskiej z XVIII w. z dworu króla Ludwika XIV.

W Aula Magna wystąpili: Iwona Lubowicz (sopran), Kornelia Korecka (skrzypce barokowe), Wioletta Wysopal (flet traverso), Mark Caudle (wiolonczela barokowa) i Elena Zhukova (klawesyn, kierownictwo muzyczne).

Dużym zainteresowaniem cieszył się niedzielny spacer po ogrodzie Branickich zwieńczony wejściem do pałacowych piwnic. Jolanta Koller-Szumska z Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku opowiedziała m.in. o symbolice dekoracji rzeźbiarskiej ogrodu.

Chętni mogli wejść do piwnic, gdzie powstała multimedialna ścieżka edukacyjna. Pomieszczenie adaptowane na schron w czasie II wojny światowej czy komnata pamiętająca czasy Wiesiołowskich – to tylko wybrane atrakcje tej fascynującej wycieczki w przeszłość.

Kwiaty baroku na wystawach

W sobotę (18.06) ożył z kolei ogrodowy Pawilon Włoski. Można tam było obejrzeć prace uczniów Pracowni Plastycznej Ogniska Plastyczno-Komputerowego Domu Kultury „Śródmieście” wykonane techniką batiku na tkaninie.

– Prezentujemy prace młodych utalentowanych adeptów sztuki. Są wyjątkowe, bo nawiązują do martwej natury, która w baroku cieszyła się wielką popularnością – mówił Wojciech Bokłago.

Jak wyjaśniała Katarzyna Magdziak, instruktorka Pracowni Plastycznej DKŚ, batiki zostały wybrane z 85 prac, które uczniowie stworzyli w ramach zajęć. W ogrodach rozbrzmiewała też muzyka. Miniatury wykonały: Kwartet Fletowy „Prima Voce” i Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum” Domu Kultury „Śródmieście”.

Ze sztuką można było obcować także w głównej siedzibie Domu Kultury „Śródmieście” przy ul. Kilińskiego. Barbara Strzymińska-Zdanewicz zaprezentowała tam swoje rysunki.

– Kompozycje są inspirowane obrazami mistrzów, które powstawały w XVII i XVIII w. – przybliżył wystawę „Najpiękniejsze kwiaty baroku” Wojciech Bokłago. – Na rysunkach jest czerń i biel – to zabieg celowy. Uzupełniliśmy je kompozycjami żywych kwiatów.
Barbara Strzymińska-Zdanewicz dodała: – Pozbawiłam kwiaty koloru, ale mam nadzieję, że nie pozbawiłam tego, co w kwiatach najpiękniejsze. Wierzę, że odbiorcy wyobrażą sobie kolor. Te kwiaty są eleganckie, nabrały pewnej tajemnicy.

Wystawę można oglądać do 2 lipca w godz. 10.00-16.00 (wstęp wolny). Ekspozycję uzupełniają meble z epoki ze zbiorów Galerii im. Sleńdzińskich.

Martwe natury z kwiatami w roli głównej

O kwiatach w baroku opowiedziała Agnieszka Żukowska, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego i Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Kwiaty obecne były nie tylko w ogrodach, ale wędrowały też do wnętrz.

Znaleźć je można było m.in. na baldachimach, poduszkach, tapetach czy porcelanie. Bogactwem kwiatów zachwycały również obrazy – kwiaty są głównymi bohaterami martwych natur. Dynamiczne bukiety tworzyły różne gatunki roślin, np. dalie, rumianki, piwonie czy róże. Kwiatowe zapachy królowały także podczas warsztatów kosmetyków prowadzonych przez Paulinę Karczewską.
Kwiatom poświęcona jest też wystawa malarstwa „Bukiety baroku”, która została otwarta w piątek (17.06) w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Festiwalowe wydarzenia rozgrywały się także w scenerii ogrodu Branickich.

Inscenizacja artystyczna przeniosła na dwór Jana Klemensa Branickiego. Na Pałacu Branickich można było oglądać kwiatowy mapping, który zaprojektował, opracował i zrealizował kolektyw .wju z Poznania w składzie: Mikołaj Ludwik Jaksim i Grzegorz Leszczyński. Projekcje ozdobiły także Pałacyk Gościnny – mapping przygotował Sebastian Łukaszuk.

Kolejna edycja Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki odbędzie się za rok.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny