Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraj w spektaklu na podstawie reportażu

Redakcja
„Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” to zbiór relacji-monologów osób, które zmierzyły  się z katastrofą.
„Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” to zbiór relacji-monologów osób, które zmierzyły się z katastrofą. wydawnictwo czarne
To propozycja dla tych, na których „Czarnobylska modlitwa” zrobiła wrażenie. Wiek i zdolności aktorskie nie są najważniejsze.

„Modlitwa. Teatr powszechny” - to najnowszy projekt Pracowni Sztuki Społecznej, działającej w ramach Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Realizatorzy zapraszają do współtworzenia spektaklu inspirowanego „Czarnobylską modlitwą” Swietłany Aleksijewicz.

To propozycja dla tych, którzy chcą wystąpić na scenie i podzielić się swoim doświadczeniem lektury tego reportażu. Co ważne - uczestnicy nie muszą posiadać umiejętności scenicznych. Wiek także nie ma znaczenia - mogą zgłaszać się uczniowie, studenci czy seniorzy.

- Ten projekt jest ważny, ponieważ odwołuje się do ważnych dla nas wartości: zaangażowania, spotkania, odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych. Także za bohaterów reportażu i ich historie - mówi dr Katarzyna Niziołek, socjolożka, prezeska Fundacji UwB i koordynatorka projektu. - Zależy nam na tym, by teatr był przestrzenią wspólnego, tzn. dzielonego z innymi doświadczenia. Stąd tytuł, który nie jest tylko odwołaniem do książki.

Spektakl, który wyreżyseruje Michał Stankiewicz ma być otwartym działaniem scenicznym inspirowanym utworami Swietłany Aleksijewicz - wielokrotnie nagradzanej białoruskiej pisarki i dziennikarki, która w ubiegłym roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Zostanie wystawiony pięć razy m.in. w lipcu w Białymstoku i Czeremsze, a w sierpniu w Gródku. Każdy pokaz poprzedzony będzie próbami prowadzonymi w formule warsztatowej, podczas których uczestnicy będą się integrować i nabywać umiejętności sceniczne. W jednym przedstawieniu weźmie udział 15-20 osób. Spektakle będą prezentowane przed publicznością.

- Do udziału zapraszamy osoby, które lektura reportażu Aleksijewicz w jakiś sposób poruszyła i które chciałyby się tym przeżyciem podzielić z innymi. Zgłoszenia przyjmujemy do 18 czerwca, jest więc jeszcze czas, by poczytać - zachęca Katarzyna Niziołek. Ale przedstawienia to nie wszystko. Zaplanowano także dyskusję z udziałem uznanych reportażystów, wystawę „Czy prawdziwy jest świat zamknięty w słowie?” oraz warsztaty edukacyjne dotyczące reportażu i historii mówionej, przygotowujące uczestników do kolejnych etapów projektu.

Pierwszy spektakl planowany jest 10 lipca w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Poprzedzą go tygodniowe warsztaty i próby.

Dołącz do ekipy twórców

Zainteresowani tym projektem mogą zgłaszać się do 18 czerwca.

Wystarczy wypełnić krótką ankietę, która znajduje się na stronie bit.ly/1ZxmhSW. Oprócz swoich danych osobowych i kontaktowych należy podać jak często bywa się w teatrze, kiedy przeczytało się książkę Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” oraz wskazać historie, które z tego reportażu zapadły w pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny