Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XXIV Festiwal Muzyki Młodej Białorusi. BASowiszcza z muzyką i sztuką

(uk)
Ekipa organizująca BASowiszcza zapewnia, że na tych, którzy odwiedzą Boryk koło Gródka dziś, jutro i w sobotę czeka solidna dawka muzyki i sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie chciał na BASy wrócić za rok, kiedy to festiwal będzie obchodził jubileusz 25-lecia.
Ekipa organizująca BASowiszcza zapewnia, że na tych, którzy odwiedzą Boryk koło Gródka dziś, jutro i w sobotę czeka solidna dawka muzyki i sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie chciał na BASy wrócić za rok, kiedy to festiwal będzie obchodził jubileusz 25-lecia. Anatol Chomicz
Tegoroczna edycja BASów rozpocznie się filmową podróżą do wsi Mostowlany, tuż przy granicy polsko-białoruskiej. Tam zostanie wyświetlony film "Kastuś Kalinouski" z muzyką na żywo w wykonaniu Siarhieja Puksta. Później, na scenach w uroczysku Boryk będą już tylko koncerty przeplatane akcjami artystyczno-społecznymi.

Jeżeli ktoś się zastanawia czy warto przyjechać na festiwal, odpowiedź jest prosta - mówi Paweł Grześ z Fundacji Villa Sokrates, główny koordynator imprezy.

- Warto. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedsięwzięcie kierujemy głównie do młodych ludzi, którzy interesują się kulturą. Ale chcemy też dotrzeć do miłośników muzyki.

BASowiszcza to festiwal mniejszości białoruskiej w Polsce, odbywający się na uroczysku Boryk, niedaleko Gródka, przy granicy polsko-białoruskiej. Jego początki sięgają lat 90. W założeniu miał integrować środowisko białoruskie i przedstawiać muzyczny dorobek tego narodu po obu stronach granicy. W tym roku odbędzie się jego XXIV edycja.
Jutro i w sobotę na scenie wystąpią najciekawsze składy polskie, białoruskie i ukraińskie, ale też debiutanci i wykonawcy niszowi. Od orkiestry klezmerskiej po punjabi, od ciężkiego rocka po muzykę klubową.

- Ten festiwal ma swoistą atmosferę - dodaje Ilona Karpiuk, jedna z koordynatorek. - Nadal zostaje imprezą organizowaną przez mniejszość białoruską, ale otwiera się też na inne narodowości.

Karpiuk dodaje, że BASowiszcza skierowane są do osób, które nie boją się eksperymentów, wyzwań w kulturze, sztuce, muzyce. To jest ich miejsce. Polana Boryk w lasku koło Gródka stwarza wyjątkową atmosferę przyjaźni nie tylko polskich, ale też transgranicznych. To świetna okazja, żeby poznać swojego sąsiada zza wschodniej granicy.

Program

18 lipca: Mostowlany:

godz. 21 pokaz filmu "Kastuś Kalinouski" z muzyką na żywo Siarhieja Puksta - projekt "Tuzin Niemaula". O godz. 19.30 wyjazd autokarem z Białegostoku (sprzed budynku uniwersytetu - plac Uniwersytecki 1, zbiórka 20 min. przed odjazdem). Powrót o godz. 22, przyjazd około godz. 23 (zapisy: Mateusz Sewastianik 728 329 938, [email protected] (w mailu należy podać: imię, nazwisko, tel. kontaktowy).

19 lipca: Gródek:

godz. 18. Hope On, godz. 18.50 Ilo&Friends, godz. 19.40 Kinior & Zabelov, godz. 20.30 Pomidor/Off, godz. 21.30 Kim Nowak, godz. 22.50 rE1IKT, godz. 24 Masala Soundsystem, godz. 1.20 Died Moroz Convention+3.

20 lipca: Gródek:

godz. 17 Pokrak, godz. 18 Clover Club, godz. 18.50 Dzieciuki, godz. 19.40 Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, godz. 20.30 Vinsent, godz. 21.30 Akute, godz. 22.30 Perkalaba, godz. 23.50 Indios Bravos, godz. 1.10 The Toobes.Części koncertowej towarzyszyć będą też działania artystyczne m.in. Pawła Althamera, pokazy filmów i akcje performerskie.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny