MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Sesja Rady Miasta Białystok w Pałacu Branickich. Radni zebrali się po raz 83. I ostatni w kadencji 2018-2024.

OPRAC.: wal
Ilu z radnych kończącej się kadencji ponownie przybędzie w takiej samej roli do Pałacu Branickiej na inaugurację 9. kadencji? Przekonamy się o tym nazajutrz po wyborach.
Ilu z radnych kończącej się kadencji ponownie przybędzie w takiej samej roli do Pałacu Branickiej na inaugurację 9. kadencji? Przekonamy się o tym nazajutrz po wyborach. Dawid Gromadzki/UM Białystok
Po raz 83 i ostatni w tej kadencji zebrali się na sesji radni Białegostoku. W czwartek, 4 kwietnia, w Auli Magna Pałacu Branickich nie zabrakło wspomnień, podziękowań, życzeń i nadziei związanych z wyborami 7 kwietnia. O ponowny wybór do miejskiego samorządu stara się 22 radnych.

Jego przewodniczący tym razem powalczy o sejmik, a pięcioro innych radnych na dobre postanowiło wziąć rozbrat z samorządem Wśród nich z wieloletnim stażem, którzy swoimi wypowiedziami niejednokrotnie nadawali ton debacie. Po prawie 18 latach z białostockim samorządem rozbrat wziął Maciej Biernacki. Swoją przygodę zaczynał w 2006 roku zdobywając mandat z listy PO. W połowie kończącej się kadencji zmienił szyld na Polskę 2050, by na finiszu pozostać radnym niezależnym.

Oni także zakończyli przygodę z radą miasta

Po prawie dziesięciu lat z samorządem miejskim rozstał się Zbigniew Klimaszewszki (PiS), społecznie obrońca Bojar i szef Stowarzyszenia Nasze Bojary. Po tylu samych latach z radą miasta rozstał się Konrad Zieleniecki (PiS), w latach 2014-2018 przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego.

Na emeryturę przechodzi też inny wieloletni radny - Stefan Nikiciuk. Kadencję 2018-2024 otwierał jako przewodniczący-senior wybrany z listy KO reprezentując Forum Mniejszości Podlasia. W trakcie kadencji utracił rekomendację swojego macierzystego środowiska i przeszedł pod skrzydła komitetu prezydenckiego. Podobnie jak Ksenia Juchimowicz, dla której była to pierwsza i ostatnia (na razie) kadencja.

Wśród gości zaproszonych na ostatnią sesję do Pałacu Branickich był m.in. Lech Rutkowski, pierwszy prezydent Białegostoku wybrany przez radnych wyłonionych w wyborach z mają 1990 roku. Wspominał on o trudach związanych z przejściem administracji miejskiej od systemu wywodzącego si z PRL do ustroju lokalnego po odrodzeniu samorządu. Na sesji głos zabrała też Monika Szewko, mieszkanka jednego z bloków komunalnych przy ul. Bema. Jego lokatorzy toczą od kilkunastu miesięcy spór sąsiedzki z mieszkańcami bloku bloku obok. W czasie swojego wystąpienie miała wiele uwag do radnych.

Podsumowanie kadencji 2018-2024

Od początku 8. kadencji rada:

  • obradowała na 83 sesjach,
  • uchwaliła 1141 uchwał
  • i przyjęła 49 stanowisk

.

Na wszystkich sesjach głosowano 2007 razy. Radni zgłosili 1122 interpelacji i zapytań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny