"Znani z Bojar". Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Klimaszewskim. Autor opisuje losy najsłynniejszych mieszkańców zabytkowej dzielnicy

OPRAC.: wal
Spotkanie ze Zbigniewem Tomaszem Klimaszewskim i promocja jego książki odbędzie się dnia 31 marca o godz. 18.00 w Książnicy Podlaskiej.[
Spotkanie ze Zbigniewem Tomaszem Klimaszewskim i promocja jego książki odbędzie się dnia 31 marca o godz. 18.00 w Książnicy Podlaskiej.[ Andrzej Zgiet/Archiwum
W swojej najnowszej książce pt. „Znani z Bojar” Zbigniew Klimaszewski ponownie uświadamia, że wartość białostockich Bojar tkwi nie tylko w charakterystycznej zabudowie tego osiedla, lecz również w postawach i bogatej historii jego mieszkańców.

Bohaterami publikacji są wybrane indywidualności z dziedziny nauki, kultury, polityki i sportu., osoby znane na terenie kraju jak i poza jego granicami. Wszystkich łączą Bojary, jako miejsce urodzenia lub zamieszkania.

Czytaj też: Bojarskie wspomnienia

Kompozytor z Bojar

W rozdziale pierwszym autor odsłania kulisy z dzieciństwa znanego wszystkim, światowej sławy dyrygenta, pianisty i kompozytora, Jerzego Maksymiuka, który od ósmego roku życia wychował się i wyrastał w nieistniejącym już domu przy ulicy Słonimskiej 40.
Był chłopcem bardzo wesołym, lubiącym żarty i figle. A jego wygląd zewnętrzny budził wśród rówieśników sympatię. Został zapamiętany jako drobny, niewysoki chłopak o bujnie kręconych włosach, często rozczochranych i bezwładnie spuszczonych na boki.

W bojarskim środowisku Jerzy Maksymiuk przyjaźnił się z kolegami, którzy w latach późniejszych współtworzyli polską kulturę. Wśród nich był reżyser filmowy Czesław Petelski z ulicy Słonimskiej i aktor Henryk Boukołowski z ulicy Dobrej. W dziewiątym roku życia Jerzy Maksymiuk zaczął pobierać lekcje muzyki w reaktywowanym po wojnie Instytucie Muzycznym prowadzonym przez osławione w Białymstoku, siostry Frankiewiczówny. I tutaj został odkryty jego wyjątkowy i nieprzeciętny talent. Po ukończeniu białostockich szkół podstawowych (powszechnej i muzycznej), Jerzy Maksymiuk udał się na dalszą edukację do Warszawy. I tam wszedł na drogę wielkiej kariery.

Jerzy Maksymiuk jest uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami. Ale z wyjątkowym pietyzmem ceni sobie te, które pochodzą z jego rodzinnego miasta. Jest honorowym obywatelem miasta Białystok, znajduje się w gronie najsławniejszych Białostoczan XX wieku, został doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku i otrzymał tytuł „Przyjaciela Bojar” – dzielnicy w której spędził swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze.

Rodzina Sztachelskich

Rozdział II, którego autorką jest Alina Sztachelska, przedstawia dzieje rodziny Sztachelskich, związanej z Bojarami od 1905 roku. Przedstawiciele tej rodziny wielokrotnie wykazywali patriotyczną postawę i brali aktywny udział w życiu miasta Białegostoku. Wacław Sztachelski, jako młody chłopiec, od 1915 roku działał w Oddziale Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. Jarosław Sztachelski był nauczycielem w organizowanym Gimnazjum Męskim im. Króla Zygmunta Augusta. Większość członków rodziny Sztachelskich była zaangażowana w działalność Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. władz tego towarzystwa.

Sztachelscy we wszystkich zawieruchach wojennych chwytali za broń i stali w obronie Polski. Brali czynny udział w pierwszej wojnie światowej, w wojnie bolszewickiej 1920 roku i w drugiej wojnie światowej. W walce frontowej niejednokrotnie musieli poświęcić życie.

Podczas drugiej wojny światowej dom państwa Sztachelskich przy ul. Staszica był zakonspirowanym miejscem tajnego nauczania. W dniu 10 lipca 1943 roku Niemcy zaaresztowali, prowadzącego komplety, Jarosława Sztachelskiego i jego uczniów. Jeszcze tego samego dnia wszystkich wywieziono w okolice Bacieczek i tam rozstrzelano.

Niezwykle barwną postacią w rodzinie Sztachelskich był Jerzy, absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, lekarz, polityk i społecznik, pierwszy powojenny wojewoda białostocki, a następnie minister zdrowia, główny inicjator budowy największego w mieście szpitala „Gigant”.

Bracia Malinowscy. Sybirak i marszałek Sejmu

Kolejnymi bohaterami Zbigniewa Klimaszewskiego są bracia Eugeniusz i Roman Malinowscy z ul. Piasta 112. Pierwszy z nich, jako młody chłopak, przeszedł czteroletnią, syberyjską zsyłkę. Wiele lat potem był jednym z współorganizatorów Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku. W 1989 roku został wybrany na pierwszego prezesa tej sybirackiej organizacji.

Jego młodszy brat – Roman, jako czołowy działacz ZSL, pełnił wiele centralnych funkcji, m.in. ministra przemysłu spożywczego czy wicepremiera. Podczas IX kadencji Sejmu posłowie wybrali go na Marszałka Sejmu. Z jego inicjatywy powstała „trójstronna koalicja” składająca się z NSZZ „Solidarność”, ZSL i SD. Ta koalicyjna współpraca wspomogła powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Olimpijczyk z Bojar

Bojary to również gniazdo wybitnych sportowców, spośród których najbardziej utytułowanym jest Władysław Nikiciuk. Ten czołowy oszczepnik świata wychował się w rodzinnym domu przy ul. Spacerowej 17. W książce Klimaszewskiego dowiadujemy się o jego młodzieńczych harcach i zabawach czynionych na bojarskich ulicach i w ogrodach. Pierwszym jego sportowym sukcesem, jako ucznia maturalnej klasy, było ustanowienie rekordu świata juniorów podczas krakowskich zawodów w 1959 roku. Ale największym osiągnięciem tego Bojarczyka było zajęcie 4-go miejsca w rzucie oszczepem podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, w 1968 roku.

Z Warszawy powrócił na Bojary

Zbigniew Klimaszewski przedstawił również sylwetkę przedstawiciela współczesnej polskiej kultury i sztuki, wybitnego reżysera radiowego, Zdzisława Dąbrowskiego. Swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w rodzinnym domu, przy nieistniejącej już, ul. Okopowej 12. Mieszkając przez 40 lat w Warszawie często wracał wspomnieniami do bojarskich klimatów. Tęsknota sprawiła, że na ostatnie lata życia powrócił na Bojary i zamieszkał przy ul. Modlińskiej. Zdzisław Dąbrowski współpracował z Polskim Radiem w wielu miastach Polski, a w Białymstoku z BTL. Białostoczanie kojarzą go ze słuchowiskiem radiowym „Na Młynowej”, emitowanym w latach 1994-2006, którego był reżyserem.

W ostatnim rozdziale książki, na licznie zebranych zdjęciach, autor ukazał Bojary w starej fotografii.

„Znani z Bojar” to czwarta już książka Zbigniewa Klimaszewskiego, poświęcona białostockim Bojarom. Z pewnością zadowoli fanów lokalnej historii.

Spotkanie ze Zbigniewem Tomaszem Klimaszewskim i promocja jego książki odbędzie się dnia 31 marca o godz. 18.00 w Książnicy Podlaskiej.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie