MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019: Wyniki exit poll. PiS wygrywa wybory do Sejmu i Senatu (13.10.2019)

Marta Gawina
Wybory do Sejmu i Senatu 2019 wygrało PIS
Wybory do Sejmu i Senatu 2019 wygrało PIS Wojciech Wojtkielewicz
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 exit poll. PiS zdobył 43,6 proc., KO - 27,4 proc., SLD - 11,9 proc., PSL - 9,6 proc., Konfederacja - 6,4 proc. Takie są wstępne, sondażowe wyniki wyborów. W Podlaskiem PiS zdobyło ponad 52 proc. KO - niecałe 20 proc.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych zostały przygotowane przez IPSOS.

  • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe: 9,6 proc.
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 43,6 proc.
  • Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej: 11,9 proc.
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość: 6,4 proc.
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska: 27,4

Podział na mandaty: PiS -239, KO - 130, SLD - 43, PSL - 34, Konfederacja - 13

Wybory parlamentarne, według sondażu IPSOS wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego w całym kraju zagłosowało 43,6 proc. uprawnionych do głosowania. Jeszcze lepszy wynik PiS ma w Podlaskiem. Według sondażu zdobyło 52,5 proc. głosów.

- Te wyniki to duży sukces. Ogromnie dziękujemy wyborcom za zaufanie. To także dla nas ogromne zobowiązanie. Polacy uznali, że jesteśmy wiarygodni. Polepszyliśmy o kilka procent wynik sprzed czterech lat. Przypomnę, że wtedy uzyskaliśmy większość, bo jeden z komitetów nie przekroczył progu wyborczego. Tym razem wszystkie ogólnopolskie komitety ten próg przekroczyły, a mimo to Polacy dali nam tak duży kredyt zaufania, że wszystko na to wskazuje, będziemy mogli kontynuować rządy - komentuje poseł Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS. Cieszy go również wynik w Podlaskiem. - Jest lepszy niż ten w skali kraju. Prawdopodobnie zdobędziemy 9 mandatów - dodaje.

Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej. Sondażowe wyniki dają jej 27,4 proc. głosów w kraju i 19,1 proc. w naszym województwie.

- Widać wyraźnie, że w tych wyborach będzie liczył się każdy głos. Przewaga mandatowa PiS, według sondażu, mieści się w granicy błędu statystycznego. Odczuwamy niedosyt, ale mamy też wielką nadzieję, że rano informacje mogą być lepsze. Gorąco na to liczymy. Serdecznie dziękujemy za wielką frekwencję. Widać, że Polacy docenili rangę tych wyborów - komentuje poseł Robert Tyszkiewicz, szef podlaskiej PO. Dziękuje też wyborcom podlaskim, którzy oddali swój głos na Koalicję Obywatelską. - Cenimy to w sposób szczególny. W województwie podlaskim było widać, że nie była to w pełni uczciwa kampania. Mieliśmy do czynienia z niszczeniem materiałów wyborczych, ze zmasowaną propagandą - dodaje poseł Tyszkiewicz.

Trzecie miejsce w kraju zajęła lewica, zdobywając 11,9 proc. poparcia. Jednak w województwie podlaskim to tylko 7,9 proc.

- Cel został osiągnięty. Odnieśliśmy wielki sukces. Lewica po czterech latach wraca do Sejmu. Jesteśmy trzecią siłą w kraju. Czekamy jeszcze jak rozłożą się głosy w Senacie, co jest bardzo istotne - podkreśla Paweł Krutul, z Wiosny. Cieszy go również wynik w Podlaskiem. - Został przekroczony próg wyborczy. To duży sukces, gdy porównamy, ile na kampanię wydało PiS - dodaje Paweł Krutul.

Lepiej w naszym regionie, według sondażu wypadło PSL. Na ludowców zagłosowało 12,6 proc. podlaskich wyborców. W kraju PSL zdobyło 9,6 proc.

Próg wyborczy przekroczyła Konfederacja, zdobywając 6,4 proc. głosów. Taki sam wynik zdobyła w Podlaskiem.

Frekwencja w Podlaskiem wyniosła 54,4 proc., w Polsce 61,1 proc.

Wieczór wyborczy w białostockim sztabie Prawa i Sprawiedliwości 13.10.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny