Warsztaty śpiewu tradycyjnego: pieśni lirnicze

(ak)
Udostępnij:
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają na warsztaty ukraińskich i polskich pieśni lirniczych, które odbędą się w dniach 18-20 marca w skansenie w Koźlikach n/Narwią.

Warsztaty poprowadzi Serhij Petryczenko.
Pochodzi z Kijowa, gdzie przez 14 lat śpiewał w chórach amatorskich i profesjonalnych, m. in. Państwowym Męskim Chórze Ukrainy. W latach 1988 - 91 aktor kijowskiego Teatru Studio "Wydybaj" i uczestnik polsko - ukraińskich wypraw etnomuzykologicznych na Huculszczyznę, Pokucie i Bukowinę. Od 1992 jest aktorem Teatru Węgajty i śpiewakiem Scholi Teatru Węgajty.

Współpracował z ukraińską redakcją Radia Olsztyn oraz tygodnika ukraińskiego Nasze Słowo. Śpiewa w chórze parafii prawosławnej w Olsztynie i w Chórze Belcanto. Od 2001 roku prowadzi w ramach Scholi program autorski "Kanty i psalmy" poświęcony polsko - ukraińskim związkom kulturowym w XVII w. Zajmuje się ukraińską tradycją lirniczą.

Tak opowiada o marcowym spotkaniu z pieśnią lirniczą: Na warsztat weźmiemy utwory z Bohohlasnyka Poczajewskiego - XVIII-wiecznego cerkiewnego śpiewnika, pieśni spisane od lirników w XIX wieku oraz pieśni z repertuaru Iwana Własiuka - jednego z ostatnich lirników Polesia (zm. 1991 r.). Sprawdzimy też jak wyglądały XVIII-wieczne zapisy pieśni, jak przez stulecia zmieniał się język i środki wyrazu twórczości lirników. Prześledzimy dzieje Adama i Ewy, Noego oraz wiele innych, nie tylko biblijnych historii. Uczestnicy nauczą się przygotowywania liry do gry (zakładanie wacików, kalafoniowanie strun, strojenie etc.), zapoznają się z podstawami gry na lirze. Mile widziane własne instrumenty !!!

Zajęcia odbędą się w skansenie w Koźlikach n/Narwią, start 18 marca o godz. 18.00
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 60 zł/os.
Koszt noclegu w skansenie: 10 zł/osobonocleg.
Liczba miejsc ograniczona.
Informacje i zapisy: [email protected]

Do lat 30-tych XX wieku wędrownych lirników śpiewających nabożne pieśni można było spotkać w czasie rozmaitych świąt, odpustów czy po prostu na ulicy. Lira korbowa była instrumentem rozpowszechnionym w całej Europie. Na zachodzie - w Hiszpanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech - pełniła rolę instrumentu akompaniującego do tańca, zaś w Polsce, a przede wszystkim na Białorusi i Ukrainie, lira towarzyszyła śpiewowi.

Specyficzne brzmienie instrumentu - "ciągnący" dźwięk wydobywany za pomocą drewnianego koła pocierającego struny, swoistego niekończącego się smyczka - współgra z charakterem wykonywanych utworów. Repertuar lirników to głównie pieśni nabożne: pokutne, moralitety, pieśni o życiu Jezusa i świętych, ale także pieśni świeckie, a nawet frywolne. Wiele z nich powstało w środowisku uczonych, związanych z Akademią Kijowsko-Mohylańską. Inne zostały stworzone przez samych lirników, bądź zaadaptowane z tradycji ludowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie