Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szwagierki" - nowa premiera w Teatrze Dramatycznym już na dzień kobiet. Będzie muzycznie i ciekawie. Zobaczcie przygotowania do spektaklu

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W pracowni krawieckiej praca wre
W pracowni krawieckiej praca wre Michał Grześ
Pierwsza w tym roku premiera Teatru Dramatycznego zbliża się wielkimi krokami. Tym razem będą to „Szwagierki" - bardzo kobiecy spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego. Zobaczyć go będzie można w okolicy dnia kobiet, a dokładnie 9 marca na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. A już teraz możecie podejrzeć przygotowania do spektaklu i dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Michał Znaniecki to niezwykła osobowość teatralna, reżyser z międzynarodowym doświadczeniem – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Miałem zaszczyt i przyjemność spotkać się z nim w pracy na scenie i byłem od ogromnym wrażeniem jego profesjonalizmu i podejściu do aktora. Cieszę się, że przyjął moje zaproszenie do przygotowania spektaklu z zespołem naszego Teatru. Jestem przekonany, że widzowie będą mogli obejrzeć wyjątkowe teatralne i muzyczne przedstawienie.

Znaniecki jest nie tylko reżyserem, ale także scenografem i dramaturgiem, menadżerem kultury, profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. Urodził się w Warszawie. Jego kariera reżyserska rozpoczęła się w roku 1994. Wyprodukował ponad 200 nowych produkcji dramatycznych, operowych i muzycznych w teatrach na całym świecie. Jego repertuar balansuje między twórczością klasyczną, rzadkimi kompozycjami i współczesnymi przedstawieniami operowymi.

"Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym - musical z przesłaniem

Praca nad musicalem jest wyjątkowo złożona - zapewnia Michał Znaniecki. - Jako reżyser muszę oddać czas choreografce i kompozytorowi. Aby znaleźć organiczność tekstu dramatycznego i śpiewanego „tańczonego” pracujemy w stałym kontakcie. Każdy song to „dusza” postaci jej charakter i rola w relacjach. Razem z dwunastoma aktorkami piszemy biografie bohaterek, aby każda postać była wyrazista i pełna niuansów. Jest to konieczne, aby zbudować relacje na scenie w dialogach i sytuacjach. Z kostiumologiem kończymy i doprecyzujemy charakteryzację, która jest bardzo ważna, aby zbudować świat gospodyń domowych i aby każda znalazła swą odrębność. Ważne było też odrealnienie sytuacji. Tworzymy tragikomiczny musical, czyli konwencję, która wymaga form groteski i wyolbrzymień.

Autorem sztuki "Szwagierki" jest kanadyjski pisarz Michela Tremblay. Jest to wnikliwa obserwacja mechanizmów międzyludzkich, obnażająca, zabawna a na samym końcu tragikomiczna. Chociaż tekst pochodzi z lat 60. XX wieku, to nadal zadziwia swoją aktualnością. Pełno tu humoru, satyry, ale też refleksji i prawdy - tej najbardziej dotkliwej i najbliższej, bo traktującej o nas samych. Opowieść pełna zaskakujących sytuacji przedstawia czternaście kobiet zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni codzienności – symbolicznej kuchni.

Uważam, że koncepcja przestrzeni stworzonej na potrzeby spektaklu jest bardzo solidna i konkretna – mówi Luigi Scoglio. - Chcieliśmy oddać ideę przestrzeni klaustrofobicznej, podkreślając kolorami i surrealistycznymi elementami cynizm, a w pewnym sensie także brutalność relacji między kobietami zamkniętymi w swoim świecie, skupionym na konsumpcjonizmie i zazdrości. W tym konkretnym przypadku chcieliśmy przedstawić kuchnię opisaną w tekście jako miejsce, z którego prawie nie można uciec, ale które w pewnych momentach jest rozświetlone ciekawymi pomysłami scenicznymi. Myślę, że mogą one zapewnić widzom świetną zabawę.

Wyjątkowa scenografia i piękne kostiumy

Scenografię, rekwizyty i kostiumy przygotowują teatralni rzemieślnicy w stolarni oraz pracowni krawieckiej i plastyczno-modelatorskiej Teatru Dramatycznego.

Produkcja spektaklu "Szwagierki" to dla nas prawdziwe wyzwanie – podsumowuje Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych. - Projekty scenografii Luigiego Scoglio i kostiumów autorstwa Bartosza Jakuba Kamiński-Lingo są niezwykle efektowne, ale i pracochłonne. Nasi wybitni specjaliści intensywnie pracują nad tym, aby efekt finalny zadowolił twórców spektaklu, ale także zachwycił naszych widzów.

Reżyserem spektaklu jest wspomniany już Michał Znaniecki, a autorem przekładu - Józef Kwaterko. Scenografię zaprojektował Luigi Scoglio, a kostiumy – Bartosz Jakub Kamiński-Lingo. Za choreografię odpowiada Inga Pilchowska. Muzykę skomponował Hadrian Filip Tabęcki. Za reżyserię świateł odpowiada Dawid Karolak. Konsultacji wokalnej udziela Anna Ozner. Aktorom w trakcie prób akompaniuje Marcin Nagnajewicz. W spektaklu zostaną wykorzystane piosenki z tekstami Romana Kołakowskiego.

W obsadzie zobaczymy praktycznie same kobiety

W musicalu "Szwagierki" zagrają:

 • Beata Chyczewska,
 • Justyna Godlewska-Kruczkowska,
 • Arleta Godziszewska,
 • Paula Gogol,
 • Katarzyna Mikiewicz,
 • Agnieszka Możejko-Szekowska,
 • Katarzyna Siergiej,
 • Urszula Szmidt,
 • Kamila Wróbel-Malec,
 • Monika Zaborska,
 • Sławomir Popławski,
 • Mateusz Stasiulewicz
 • oraz gościnnie Renata Dobosz oraz Małgorzata Putynkowska/Alicja Ewa Złoch.

Premiera spektaklu odbędzie się 9 marca na scenie Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Świerkowej 20. Bilety dostępne są w kasie Teatru Dramatycznego (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie: dramatyczny.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny