Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku czynsze w mieszkaniach komunalnych znowu powinny pójść w górę. Prezydent chce od niej wyjątkowo odstąpić. Co zrobią radni?

wal
Blok komunalny przy ul. Pułaskiego 85. Jego mieszkańcy, którzy wiosną 2022 roku protestowali przeciwko podwyżce czynszów, podkreślali, że napis na muralu, który powstał jesienią 2022 roku, jest kpiną z konstytucji, bo ich blok był zaniedbywany przez ZMK i nie mogli doprosić się remontów.
Blok komunalny przy ul. Pułaskiego 85. Jego mieszkańcy, którzy wiosną 2022 roku protestowali przeciwko podwyżce czynszów, podkreślali, że napis na muralu, który powstał jesienią 2022 roku, jest kpiną z konstytucji, bo ich blok był zaniedbywany przez ZMK i nie mogli doprosić się remontów. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Aktualnie obowiązujące stawki czynszu zostały wprowadzone zarządzeniem Prezydenta Miasta Białegostoku z dnia 17 stycznia 2022r. i obowiązują od 1 czerwca 2022r. Średnia podwyżka czynszów wyniosła wówczas 37 proc. Wywołała oburzenie lokatorów, ale władze pozostały przy swoim. Kolejna podwyżka powinna być w tym roku. Ale wyjątkowo prezydent chce od niej odstąpić. By tak się stało, muszą go poprzeć radni. Sprawą zajmą się na poniedziałkowej sesji.

Zgodnie z prawem to prezydent ustala stawki czynszu w zasobie mieszkaniowym Gminy Białystok. Musi się to jednak odbyc się w myśl zasad polityki czynszowej. Określa je uchwała Rady Miasta Białystok w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Białystok oraz zasobem pomieszczeń tymczasowych na lata 2021-2025.

Czytaj też: Sąd nie zgodził się na eksmisję niepełnosprawnego, którego z lokalu socjalnego chciało wyrzucić miasto Białystok

Miejskie zasady podwyżki czynszów komunalnych w Białymstoku

Stanowi ona, że działania gminy w zakresie polityki czynszowej będą polegały na waloryzacji, w latach 2024-2025 obowiązujących stawek czynszu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym, ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Odstąpienie od waloryzacji jest możliwe w przypadku, gdy koszty jej wprowadzenia przewyższą przychody z waloryzacji lub maksymalna stawka ustalona w wyniku waloryzacji przekroczyłaby poziom 3% wartości odtworzeniowej lokalu dla Miasta Białegostoku. Ustala ją obwieszczeniem wojewoda podlaski na dzień 1 kwietnia danego roku.

Podwyżka czynszów, która wzburzyła lokatorów

Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujące stawki czynszu zostały wprowadzone zarządzeniem Prezydenta Miasta Białegostoku z dnia 17 stycznia 2022r. i obowiązują od 1 czerwca 2022r. Zakładało ono podwyżkę:

  • bazowej stawki czynszu z 4,80 zł/m2 na 6,58 zł/m2
  • minimalnej stawki czynszu z 3,06 zł/m2 na 4,19 zł/m2
  • maksymalnej stawki czynszu z 9,76 zł/m2 na 13,49 zł/m2
  • stawki najmu socjalnego lokalu z 1,38 zł/m2 na 1,89 zł/m2

Średnia podwyżka czynszów wyniosła wówczas 37%, ale mogło się zdarzyć, że była większa.

Skala wzrostu spotkała się z oburzeniem ze stromy lokatorów mieszkań komunalnych. Podnosili, że jest niewspółmierna do ich dochodów, a ponadto wysuwali wiele zastrzeżeń pod adresem tego, jak miasto dba o stan technicznych bloków z zasobu komunalnego. Jednak władze miasta nie ustąpił i przeforsowały podwyżkę.

W tym roku podwyżki czynszów w Białymstoku nie będzie. Wyjątkowo

W tym roku ponownie powinny pochylić na stawkami. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 stycznia 2024 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2023r. wyniósł – 111,4 (
wzrost cen o 11,4%).

- Proponujemy odstąpić w bieżącym roku od waloryzacji stawek czynszów z tytułu najmu lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Białystok. Powyższe podyktowane jest faktem iż aktualnie obowiązujące stawki czynszów obowiązują od 1 czerwca 2022r., czyli od półtora roku, jak również tym, że mieszkańcy zasobu komunalnego zmagają się ze znacznymi
podwyżkami opłat dodatkowych tj.: za prąd , gaz itp. oraz wzrastających kosztów życia - czytamy w projekcie uchwały, którym zajmą się radni 26 lutego na sesji rady miasta.

Jednocześnie władze miasta wyjaśniają, że propozycja odstąpienia od waloryzacji czynszów obejmuje jedynie rok 2024 z
uwagi na fakt, iż nie znana jest aktualnie skala inflacji w roku następnym.

Mając na uwadze fakt, iż mamy do czynienia ze środkami publicznymi należy uznać, że decyzje w tej sprawie powinny być
podejmowane z dużą ostrożnością, po uprzednim dokonaniu analizy zmiennej sytuacji ekonomicznej na rynku - czytamy w projekcie uchwały.

Co zrobią radni? Przekonamy się w poniedziałek. Trudno jednak, by nie poprali punktu widzenia prezydenta o niepodwyższaniu stawek. Tym bardzie, że wielu z nich będzie już 7 kwietnia, podobnie jak Tadeusz Truskolaski, starało o reelekcję.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny