MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla Absolwenta. W bloku przy ul. Depowej w Białymstoku będzie więcej mieszkań dla absolwentów uczelni. Tak zdecydowali radni

OPRAC.: mat
Będą w nim mieszkania dla absolwentów uczelni wyższych
Będą w nim mieszkania dla absolwentów uczelni wyższych Wojciech Wojtkielewicz
Zamiast wcześniej zagwarantowanych 93 mieszkań, teraz na potrzeby programu będzie dostępnych 120 lokali. To już nie do 50% a do 65 proc. bloku komunalnego budowanego przy ul. Depowej. Powstaje on dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego

Młodzi ludzie spełniający warunki programu mogli składać wnioski o przyznanie mieszkania do 15 marca. Wymagania dotyczące średniej ocen według ostatnich ustaleń wynosiły 4,5. Wymagania te zostały zmienione na początku roku w stosunku do pierwszej uchwały z października 2023 roku. Wtedy ustalono, że średnia wyniesie 4,7, a termin składania wniosków upływał 31 grudnia 2023 roku.

Celem wprowadzonego przez Radę Miasta programu było wsparcie młodych białostoczan w pozyskaniu pierwszego samodzielnego mieszkania, jak również lokalnego biznesu w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników i zahamowanie trendu odpływu młodych ludzi na zewnętrzne rynki pracy.

W obu uchwałach o przyznaniu mieszkania decydowała przede wszystkim wysokość średniej ocen, a w drugiej kolejności (gdyby średnia była identyczna) data wpływu wniosków. W pierwszej edycji programu do Zarządu Mienia Komunalnego wpłynęło 131 wniosków, pozytywnie rozpatrzonych zostało 120, a negatywnie 11.

Mając na uwadze fakt, iż ilość wnioskodawców nieznacznie przewyższyła dopuszczalną ilość lokali przeznaczonych na powyższy cel, niniejszym przedkładam pod obrady zmianę pozwalającą na przydzielenie lokali wszystkim młodym ludziom, którzy aplikowali w wymaganym terminie i spełniają wymogi formalne - uzasadniał w imieniu prezydenta projekt uchwały Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego.

W czasie dyskusji radny Henryk Dębowski zaapelował do rady miasta, aby przygotowała program wspierający samotnych rodziców.

W ZMK są możliwości, lokale, które moglibyśmy przeznaczyć samotnym rodzicom, którzy z różnych przyczyn nie mają środków i nie mogą zapłacić za wynajem lokali na rynku komercyjnym - mówił radny.

Wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz wspomniał, że za bycie samotnym rodzicem są dodatkowe punkty przy naborze wniosków do mieszkań komunalnym.

- Poniekąd jest to problem rozwiążany, gdyż są preferencje dla samotnych rodziców - mówił Zbigniew Nikitorowicz.

Radny dociekał ilu samotnych rodziców skorzystało ze wsparcia.

- To połowa wniosków od rodziców ubiegających się o lokal w najmie socjalnym lub komunalnym - odpowiedział wiceprezydentem.

Ostatecznie 25 radnych zgodziło się rozszerzyć program Mieszkanie dla Absolwenta tak, by jego beneficjentami byli wszyscy wnioskodawcy, którzy poprawnie złożyli aplikację. Troje radnych nie głosowało.

Warunki skorzystania z programu Mieszkanie dla absolwenta to m.in. nieposiadanie własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok. Trzeba mieszkać na terenie miasta, mieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (miejscem świadczenia pracy powinien być Białystok) oraz nieukończenie w dacie złożenia wniosku 35 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny