MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku pojawił się mural przedstawiający Izabelę Branicką. Fundacja Pro Anima upamiętniła dobrodziejkę miasta

Magda Ciasnowska
Wideo
od 16 lat
Na białostockiej mapie murali pojawiło się nowe malowidło. Na ścianie bloku przy ul. Broniewskiego upamiętniono Izabelę Branicką.

Fundacja Pro Anima postanowiła w wyjątkowy sposób uhonorować Izabelę Branicką, ostatnią właścicielkę Białegostoku. Po wielomiesięcznych staraniach pomysłodawców, jedną ze ścian bloku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Broniewskiego 9, ozdobił mural przedstawiający Branicką. Można go zobaczyć na elewacji od strony Alei Solidarności.

- To pierwsze takie uhonorowanie Izabeli Branickiej w naszym mieście - mówi Magdalena Pietraszko z Fundacji Pro Anima. - Będzie ona witać wszystkich gości przyjeżdżających od strony Warszawy i cieszyć oko mieszkańców Białegostoku.

Malowidło ma 166 m2. Jego realizacja trwała siedem dni. Projekt muralu został stworzony przez Hannę Miullier z firmy Wallart.

- Zrobiła ona piękny, barwny i lekki projekt, który cieszy oko - przyznaje Magdalena Pietraszko. - Izabela kochała zieleń, dlatego ukazaliśmy ją w jej odcieniach. Na jej szatach widoczne są krajobrazy, a więc widać jej miłość do ziemi i tego, co ją otaczało.

Na muralu widnieje tekst "Cieniom wielkości i cnocie".

- Największa cnotą, która była przypisywana Izabeli Branickiej, była dobroć - Mariusz Perkowski, prezes Fundacji Pro Anima. - Była dobrodziejką Białegostoku. To po jej przyjeździe i zaślubinach z Janem Klemensem Branickim miasto rozkwitło. Pojawiły się instytucje kult25169375uralne, było fundowanie kościołów i zgromadzeń zakonnych oraz dużo pracy, by mieszkańcy mieli odpowiednie warunki życia.

Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w środę (25 października).

- Mural to bardzo ciekawa forma prezentacji różnego rodzaju postaci czy wydarzeń historycznych. To pamięć ujęta w przestrzeni. A Izabela Branicka na pewno zasługuje na tę pamięć - podkreśla Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Była to postać ważna, nie tylko jako przedstawicielka magnaterii polskiej, ale również dlatego, że była to osoba światła i zaangażowana w sprawy społeczne.

Mural zawiera kod QR, który pozwoli zainteresowanym osobom znaleźć informacje na temat Izabeli Branickiej oraz przedsięwzięcia.

Odsłonięcie muralu było ważnym akcentem uświetniającym 13. Edycję trwającego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, którego organizatorem jest również Fundacja Pro Anima.

Dzieło przy ul Broniewskiego to już trzeci mural Fundacji Pro Anima. Wiosną ubiegłego roku Fundacja Pro Anima stworzyła mural Jana Klemensa Branickiego przy ul. Antoniukowskiej 48 w Białymstoku, zaś w sierpniu b.r. Mural gen. bryg. Nikodema Sulika.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny