Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin. Odsłonięto tablicę ku czci Żydów zamordowanych 80 lat temu przez Niemców (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
80. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Tykocina.
80. rocznica zagłady żydowskiej społeczności Tykocina. Wojciech Wojtkielewicz
Tablicę z nazwiskami 400 tykocińskich Żydów, którzy zostali zamordowani 80 lat temu, odsłonięto dziś (25.08) na placu synagogalnym w Tykocinie. To jeden z elementów obchodów zagłady społeczności żydowskiej tego miasta.

Obchody upamiętniające 80. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej Tykocina rozpoczęły się w lesie łopuchowskim, gdzie na mogiłach pomordowanych złożono kwiaty.

Główna część uroczystości odbyła się w Tykocinie. Wzięła z nich udział m.in. charge d'affaires Ambasady Izraela w Polsce Irit Yakhnes, władze lokalne, mieszkańcy, przedstawiciele IPN, Muzeum Podlaskiego, Muzeum Polin, Muzeum Getta Warszawskiego, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

- Przez prawie 500 lat Żydzi Tykocina współtworzyli historię naszego grodu nad Narwią, uczestnicząc w życiu społecznym i gospodarczym miasta. Byli naszymi sąsiadami. W sierpniu 1941 r. stali się ofiarami rasowej nienawiści, która była przewodnią ideą niemieckiego narodowego socjalizmu - mówił dr Janusz Sękowski, dyrektor oddziału Muzeum Podlaskiego w Tykocinie.

Przeczytaj też:

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński zwrócił uwagę na to, że w 1941 r. społeczność żydowska stanowiła połowę ludności Tykocina:

- Zakładali tu swoje rodziny, wychowywali dzieci, kształcili je z nadzieją, że pozostaną w tym miejscu do śmierci. No i, niestety, tak było. Najpierw dzieci, kobiety, potem mężczyźni... co 10 minut przyjeżdżał do szkoły w Zawadach samochód, który zabierał Żydów i wywoził ich do łopuchowskiego lasu. Wszyscy zostali bestialsko rozstrzelani.

Irit Yakhnes, charge d'affaires Ambasady Izraela w Polsce, mówiła, że ostatni raz była w Tykocinie 15 lat temu jako 16-letnia licealistka. I ta szkolna wycieczka pozostawiła duże znamię w jej pamięci.

- Ofiary straszliwych czynów, do których tutaj doszło, zasługują, by ich imiona i historie były widziane i słyszane, aby nigdy więcej nie doszło do takich zdarzeń. To jest nasz moralny obowiązek - podkreślała Yakhnes. - Niestety, obchodzimy tę rocznicę w trudnym okresie relacji pomiędzy naszymi państwami. Musimy pamiętać, że więź pomiędzy naszymi narodami jest głęboka i niepowtarzalna, w szczególności w kwestii zachowania pamięci o Holokauście.

Przeczytaj też:

Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w kształcie góry macewy, która zawisła na ogrodzeniu placu synagogalnego od wschodniej strony. Wygrawerowano na niej prawie 400 nazwisk rodzin tykocińskich pomordowanych przez Niemców w dniach 25-26 sierpnia 1941 roku.

- Memoriał ten powstał wyłącznie ze środków społecznych, pieniędzy, które dobrowolnie ofiarowali w ciągu ostatnich dwóch lat przybysze odwiedzający to miejsce - mówił dr Janusz Sękowski. - Składa się z 18 warstw symbolizujących 18 pokoleń Żydów żyjących w Tykocinie. Kolejne ich pokolenia żyją tutaj w naszej wrażliwości.

Obchody 80. rocznicy zagłady społeczności żydowskiej Tykocina zorganizował miejscowy oddział Muzeum Podlaskiego i samorząd Tykocina.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny