MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka stworzyła Ogród Nauki PB. Graby upamiętniły zasłużonych dla uczelni

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na kampusie Politechniki Białostockiej powstał Ogród Nauki
Na kampusie Politechniki Białostockiej powstał Ogród Nauki Wojciech Wojtkielewicz
Ogród Nauki PB to miejsce upamiętniające ludzi Politechniki Białostockiej, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i samej uczelni. We wtorek (16 kwietnia) przy Centrum Nowoczesnego Kształcenia zasadzono pierwsze osiem grabów.

Społeczność akademicka Politechniki Białostockiej w tym roku świętuje swoje 75-lecie. Jednym z punktów obchodów jubileuszu jest utworzenie Ogrodu Nauki PB.

- To uhonorowanie tych, którzy przez te 75 lat przyczynili się do rozwoju uczelni. Którzy ją zainicjowali i tworzyli, którzy włożyli dużo energii i czasu w to, żeby była tym, czym jest dziś. Te drzewa - graby, będą trwałym symbolem tych, którym tyle zawdzięczamy - mówi Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB.

Ogrodu Nauki PB powstał przy Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Pierwsze osiem grabów społeczność akademicka zasadziła tam we wtorek (16 kwietnia).

- Graby to drzewa wyjątkowe - odporne, silne i trwałe. I te wszystkie cechy im przypisywane, znajdujemy w dorobku naszych wspaniałych mentorów - przyznaje dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, koordynator akcji.

Rektor Politechniki Białostockiej, wraz z gronem Prorektorów zaproponowała, by wśród pierwszych zasadzonych w Ogrodzie Nauki PB drzew znalazły się graby upamiętniające postaci profesor Eudokii Ostaszewicz, jednej z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie światowej, wyższej uczelni technicznej, oraz profesora Tadeusza Korneliusza Bełdowskiego – pierwszego Rektora Politechniki Białostockiej.

Każdy z Wydziałów Politechniki Białostockiej podejmował autonomiczną decyzję, kogo będzie upamiętniało drzewo w budowanym przez uczelnię Ogrodzie Nauki PB:

  • Wydział Architektury - prof. dr. hab. inż. arch. Witold Czarnecki
  • Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku - prof. dr hab. inż. Andrzej Janusz Królikowski
  • Wydział Elektryczny – mgr. inż. Karol Białkowski
  • Wydział Informatyki – dr inż. Cezary Bołdak
  • Wydział Inżynierii Zarządzania - prof. dr. hab. Bazyli Poskrobko
  • Wydział Mechaniczny – prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako

W przyszłości na tym terenie mają pojawić się kolejne drzewa i nazwiska, które sygnują wynalazki, nowe technologie i edukację kolejnych pokoleń młodych inżynierów.

- Chcemy zazielenić nasz kampus i pryz okazji upamiętnić tych, którzy przyczynili się do rozwoju Politechniki Białostockiej - przyznaje prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny