Białystok uczcił 101. rocznicę bitwy o miasto. Były pokazy sprzętu wojskowego, wystawa i grochówka (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Główne obchody 101. rocznicy Bitwy Białostockiej na Rynku Kościuszki w Białymstoku (22 sierpnia 2021 r.).
Główne obchody 101. rocznicy Bitwy Białostockiej na Rynku Kościuszki w Białymstoku (22 sierpnia 2021 r.). Wojciech Wojtkielewicz
101 lat temu - w trakcie wojny bolszewickiej - miało miejsce wydarzenie, które wywarło znaczący wpływ na losy ówczesnej Europy - bitwa o Białystok. Z tej okazji dziś (22.08) odbyły się uroczystości upamiętniające tamte dni. Było tradycyjne złożenie kwiatów w białostockich miejscach pamięci, pokaz sprzętu wojskowego na Rynku Kościuszki oraz tradycyjny poczęstunek wojskową grochówką.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie było rekonstrukcji bitwy ze względu pandemię koronawirusa. Zamiast tego zaplanowano szereg innych wydarzeń.

Rocznicę bitwy o Białystok uczciły władze miasta, składając kwiaty w miejscach pamięci, m.in. pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bolszewickiej zbrodni przy ul. gen. S. Maczka oraz pod pomnikiem pamięci żołnierzy poległych w obronie Białegostoku przy ul. Zwycięstwa. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz przedstawiciele białostockiego oddziału IPN także odwiedzili miejsca pamięci o wojnie polsko-bolszewickiej i złożył kwiaty pod pomnikami. Nie wzięli jednak udziału w głównych uroczystościach organizowanych przez białostocki magistrat.

Główne uroczystości miały miejsce w centrum miasta, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

- 22 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w historii naszego miasta. 101 lat temu, w wyniku szeregu potyczek, które miały miejsce na terenie naszego miasta, udało się pokonać resztki armii bolszewickiej - mówił podczas uroczystości Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Bitwa Białostocka miała wpływ na to, co działo się w Europie i na świecie. Polacy powstrzymali pochód ideologii komunistycznej. Udało się obronić świat przed czerwoną zarazą.

Wiceprezydent wspomniał też o smutnej wiadomości, która napłynęła z Londynu - o śmierci Karoliny Kaczorowskiej, żony ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie. Białostoczanie uczcili pamięć Pani Prezydentowej minutą ciszy.

Przeczytaj też:

Uroczystości zwieńczyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odczytanie apelu pamięci ku czci żołnierzy Wojska Polskiego oraz defilada żołnierzy.

Po głównych uroczystościach na Rynku Kościuszki można było skosztować tradycyjnego wojskowego poczęstunku, czyli grochówki. Od południa do wieczora (do 20.00) trwał też pokaz sprzętu wojskowego z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Na Rynku Kościuszki stanęły między innymi: samolot, pojazdy bojowe i armaty.

Spacerowicze mogli też obejrzeć wystawę opowiadającą o najważniejszym epizodzie wojny polsko-bolszewickiej - od bitwy warszawskiej po białostocką. Po ulicach miasta przechadzali się rekonstruktorzy ubrani w mundury z drugiego dziesięciolecia XX wieku. To wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu by nie”. Specjalnie na uroczystości do Białegostoku przyjechała nawet grupa rekonstruktorów z Mławy.

Przeczytaj też:

- Cieszymy się, że możemy tu być, choć żałujemy, że w tym roku nie ma rekonstrukcji bitwy - mówiła Jolanta Wysocka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława. - Historia to nasza pasja, spełniamy swoje marzenia. Są wśród nas kobiety, mężczyźni i dzieci. Sami wyszukujemy historyczne stroje w internecie i przygotowujemy się do udziału w wydarzeniach upamiętniających ważne momenty naszej historii.

Były poseł PO przechodzi do Hołowni

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FederacjaZielonych.pl
Dziś mieszkańcy Białegostoku maja innego wroga okupanta skorumPOwane fałszujące wybory władze? Zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu. A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Spalarnia śmieci działająca w Białymstoku od 2016 r. i smog zabiły już ponad 1200 osób, 300 rocznie, więcej niż epidemia COVID-19 na POdlasiu. Spalarnia to nie recykling wymagany przez UE, palenie plastików powoduje raka. Tur Tusk olaski jest gorszy niż koronawirus? „Człowiek umiera bez powietrza po 3 minutach”. Dziś to nie wojna czy okupanci, ale lokalne władze przez np. smog i rakotwórczą spalarnię śmieci zabijają około 300 osób w Białymstoku rocznie? A winę za smog próbuje się przypisać zwykłym ludziom, a np. w Białymstoku 10 000 pieców w domach w Białymstoku pali może 10% tyle śmieci, co rakotwórcza spalarnia śmieci spalająca wbrew prawu 100 000 ton nieposortowanych śmieci rocznie. Do tego nikt w domowym piecu nie pali np. baterii jak w spalarni. Powodem smogu w Białymstoku który zabija około 300 osób rocznie jest spalarnia śmieci spalająca nielegalnie 100 000 ton nieposortowanych śmieci, którą trzeba natychmiast zamknąć. Dodatkowo: Nielegalna zabudowa terenów przy rzece Białej, terenów zielonych i przewietrzających (np. galeria Jurowiecka, Kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul Ciołkowskiego, Telewizja Białystok i prokuratura przy ul Włókienniczej, nielegalne krematorium przy ul. Ciołkowskiego, wycinka nawet 80 ha lasu obok namiastki pseudolotniska Krywlany z pasem 1300 metrów zamiast prawdziwego poza miastem z możliwością rozbudowy pasa do 3, 5 km wymaganego przez prawdziwe rejsowe samoloty.

Polityka transportowa polegająca na rozbudowie dróg np. pseudo obwodnic w mieście zamiast poza miastem, brak uruchomienia kolei miejskiej, rakotwórcze autobusy diesla zamiast na prąd czy gaz, zła organizacja ruchu np. system sterowania ruchem tworzący korki, blokujący płynność ruchu.

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

Białystok, kiedyś stolica „Zielonych Płuc Polski” ma teraz bardziej zanieczyszczone powietrze niż np. Łódź! w Białymstoku rekordowy smog i pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka? W dni kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, trzeba natychmiast wyłączać spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! Olszyn uruchomił właśnie sieć 30 punktów pomiarowych smogu, w Białymstoku mamy tylko 1 punkt pomiędzy blokami ul Warszawska i ul Waszyngtona, więc faktycznie smog jest, tylko nie ma wiarygodnych pomiarów. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów.Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Zwiedzanie rakotwórczej spalarni śmie(r)ci Białystok https://www.youtube.com/watch?v=guI9FOTP0dk

Obecność w spalanych odpadach wielu elementów zawierających metale powoduje ich emisję do atmosfery z procesów spalania.

Można przyjąć, że dioksyny powstają w każdym procesie termicznym (tj. zachodzącym w wysokich temperaturach), jeżeli w środowisku spalania znajduje się materia organiczna oraz chlor.”
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
PO wycince drzew na betonowym miejskim placu nie da się wytrzymać POdczas upałów, ustawianie kurtyn wodnych jest jak gaszenie pożaru. Drzewa dające cień obniżają odczuwalną temperaturę nawet o 20 stopni.

Tur Tusk olaski = drwal PO dlaski ? HiPOkryta chce wyciąć 14 000 drzew POd pseudolotnisko/cmentarz? Niech tam dąb PO sadzi hiPOkryta? pomimo petycji arogancko np. jak najszybciej wyciął drzewa przy Ratuszu by spacyfikować głosy sprzeciwu i sprzedawać piwo "Zastałem po prezydencie Turze projekt przebudowy Rynku autorstwa pana Zabagły, ale musze przyznać, że nie spodziewałem się takiego społecznego oporu (...) nagle w styczniu 2007 r. przychodzą do mnie 3 osoby i przynoszą ponad 3 tysiące podpisów przeciwko tej inwestycji. Zdziwiło mnie to trochę i dlatego jeszcze tego samego dnia zwołałem spotkanie, a było to 3 tygodnie po moim zaprzysiężeniu i powiedziałem: musimy to zrobić szybko, bo jak jeszcze trochę poczekamy, to opór będzie narastał." https://www.youtube.com/watch?v=wTpUBVQWIq4

W 1996 r Rafał Kosno i Stowarzyszenie Federacja Zielonych skierowało petycję do ówczesnego Prezydenta Miasta Białystok wraz z 500 podpisami mieszkańców ulicy Lipowej domagającymi się utworzenia deptaka od Kościoła Św. Rocha do Kościoła Farnego oraz dróg rowerowych w centrum miasta. Na pocztówce z zaproszeniem na otwarcie „placu miejskiego” wyraźnie widać zdjęcie pokazujące, że przebudowa z usunięciem skweru zieleni odbyła się wbrew historycznemu kształtowi

Anna Godlewska „teraz nie tylko brak skwerku teraz nie daje sie tam mieszkać ,bo nocne koncerty szczególnie od wiosny ,pijaki po klatkach schodowych mimo domofonów,dewastacja.Nikt nie chce tam mieszkac a wynając tez ludzie boja sie tam mieszkać przy Suraskiej i Rynku Kościuszki.”

Protest Rafała Kosno przeciwko wycięciu drzew na Rynku Kościuszki a w zamian wystawie o przyrodzie. http://www.youtube.com/watch?v=wCwR9IWIezU
w
www.i.Bialystok.pl
https://www.dowgwillo.nl/Lekcja historii/Lekcja historii_2016/Jozef Pilsudski vel Selman.html Józef Piłsudski vel Selman, żyd litewski, agent austriacko-pruski, przysłany do Polski jak Lenin do Rosji z Niemiec. Piłsudski był Litwakiem czyli żydem Litewskim. Prawdziwe nazwisko to Selman, agent najpierw Austro-Węgier a potem Prus i Niemiec. Aż do śmierci, pupil Hitlera, agent masoński. Uważany i lansowany przez współczesnych Żydów za wyzwoliciela i zbawiciela Polski ( liczne pomniki, ulice z jego nazwiskiem). Nie jest prawdą, że Piłsudski miał za sobą naród. Miał on za sobą malutką, pozbawioną skrupułów klikę, która zdobywała sobie w Polsce głos i władzę przemocą, bezprawiem i poparciem obcych. We wszystkich kolejnych, wolnych aktach wyborczych w Polsce zwolennicy Piłsudskiego zdobywali sobie ilość głosów, stanowiącą znikomą mniejszość; dopiero pod rządami dyktatury sanacyjnej w wyniku „cudów nad urną”, stworzyli oni sobie pozór oparcia parlamentarnego.

Dostarczenie Piłsudskiego 11 listopada 1918 roku do Warszawy przez Niemców jest uderzająco podobne do dostarczenia o półtora roku wcześniej przez tychże Niemców Lenina do Rosji, co było zrobione po to, by Rosję rozłożyć i doprowadzić ją do zawarcia pokoju. Polska zaczęła rozbrajać okupantów już 30 października (w Krakowie), a biła się już od 1 listopada (we Lwowie).

Jeśli Piłsudski utrzymał się w Polsce w roli Naczelnika Państwa i wodza naczelnego, to dlatego, że patriotyczna część narodu nie chciała go obalić siłą, co mogłoby wywołać wstrząśnienia, osłabiające Polskę i zagrażające jej pozycji w rozgrywce wersalskiej. Osadzili go w tej roli w listopadzie 1918 roku Niemcy, a podparł go w styczniu 1919 roku, nieprzyjazny Polsce, angielski żydorząd Lloyd George’a.

Nie jest prawdą, że Piłsudski był zwycięzcą w wojnie 1920 roku z Rosją. Przez przedsięwzięcie niepotrzebnej, źle pomyślanej i źle przeprowadzonej wyprawy kijowskiej ściągnął on inwazję bolszewicką na Polskę, a po klęsce podał się do dymisji. Dymisja ta nie została przyjęta, bo mogłoby to wywołać wrażenie wewnętrznego kryzysu.

Piłsudski nie dowodził bitwą warszawską, dowodził nią faktycznie szef sztabu, generał Rozwadowski i to on był rzeczywistym zwycięzcą, a także głównym autorem planu bitwy. Piłsudski dowodził w bitwie tylko grupą operacyjną znad Wieprza i grupę tę poprowadzi źle, z 24 godzinnym opóźnieniem, wskutek czego pobita pod Warszawą i nad Wkrą armia bolszewicka potrafiła się w dużej części wymknąć z okrążenia (główna bitwa 14 i 15 sierpnia, początek ofensywy Piłsudskiego z nad Wieprza, mimo naglących wezwań Rozwadowskiego, dopiero 16 sierpnia).

Prawda o Józefie Piłsudskim, jego planach co do Polski i kontaktach z innymi nacjami.

– W oparciu o carskie archiwa, Rosjanie twierdzą, iż był to Żyd o nazwisku rodowym Selman, stryjeczny brat F. Dzierżyńskiego. On sam podawał się za Litwina o nazwisku Ginet. Wśród zaufanych chlubił się, że ma w żyłach krew Butlerów, Selmanów i Ginetów.

– Ojciec Piłsudskiego przed powstaniem styczniowym był oberpolicmajstrem w Warszawie. Znienawidzony przez Polaków, miał opinię gorliwego sługusa Rosjan, złodzieja, łapownika i okrutnika.
G
Gość
22 sierpnia, 19:44, AB:

Józef Piłsudski był zdrajcą Polski, agentem niemieckim i żydowskim, także zwykłym bandytą, który przyczynił się w największym stopniu do klęski wrześniowej i największych strat ludzkich i materialnych w historii Polski.

Legenda fałszu historycznego stworzona dla niego, jest dokładną odwrotnością faktów i jest kpiną z Polaków i Polski.

Gloryfikowanie obecnie Józefa Piłsudskiego i nawiązywanie, do niego i jego „dokonań”, jest powtarzaniem tego samego scenariusza kolejnej wielkiej katastrofy dla Polski i Polaków.

"znafca" za łyżkę barszczu

G
Gość
22 sierpnia, 19:44, AB:

Józef Piłsudski był zdrajcą Polski, agentem niemieckim i żydowskim, także zwykłym bandytą, który przyczynił się w największym stopniu do klęski wrześniowej i największych strat ludzkich i materialnych w historii Polski.

Legenda fałszu historycznego stworzona dla niego, jest dokładną odwrotnością faktów i jest kpiną z Polaków i Polski.

Gloryfikowanie obecnie Józefa Piłsudskiego i nawiązywanie, do niego i jego „dokonań”, jest powtarzaniem tego samego scenariusza kolejnej wielkiej katastrofy dla Polski i Polaków.

No zobacz, a granice Polski same się ustaliły po I wojnie światowej.

Armia polska sama się utworzyła.

A bolszewicy wcale nie chcieli iść szerzyć komunizm po "polskim trupie"

I Piłsudski był winny II wojny światowej się dowiadujemy...

Ech...

Idź się leczyć synu Gobbelsa i Lapida.

A
AB
Józef Piłsudski był zdrajcą Polski, agentem niemieckim i żydowskim, także zwykłym bandytą, który przyczynił się w największym stopniu do klęski wrześniowej i największych strat ludzkich i materialnych w historii Polski.

Legenda fałszu historycznego stworzona dla niego, jest dokładną odwrotnością faktów i jest kpiną z Polaków i Polski.

Gloryfikowanie obecnie Józefa Piłsudskiego i nawiązywanie, do niego i jego „dokonań”, jest powtarzaniem tego samego scenariusza kolejnej wielkiej katastrofy dla Polski i Polaków.
G
Gość
A gdzie jest na uroczystościach niejaki Tadeusz T, zwany p-rezydentem Białegostoku?

Tydzień temu nie był na święcie Wojska Polskiego, ale w poniedziałek na żydowskiej rocznicy w getcie już tak.

Może i tym razem gdzieś świętuje ze smakoszami czosnku?
Dodaj ogłoszenie