MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tunel pod torami w Białymstoku nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miasto nie widzi problemu

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Nowy tunel pod torami nie jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo rowerzyści często łamią tu przepisy.
Nowy tunel pod torami nie jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo rowerzyści często łamią tu przepisy. Andrzej Kłopotowski
Nowy tunel pod torami w Białymstoku – zbudowany w ramach zmian w okolicach dworców - nie jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Osoby na wózkach inwalidzkich tędy nie przejadą. Problemy mają też rodzice z wózkami dziecięcymi.

Nowy tunel otwierano z hukiem przed miesiącem. Podkreślano, że to kosztujący 50 mln zł ostatni element projektu tzw. intermodalnego węzła komunikacyjnego. Całość kosztowała 212 mln zł. W puli tej znalazły się:

  • przystanki Białostockiej Komunikacji Miejskiej między dworcami kolejowym oraz autobusowym,

  • rondo Unii Europejskiej,

  • przebudowa ulicy Bohaterów Monte Cassino,

  • przebudowa ulicy Kolejowej,

  • 20 nowych autobusów,

  • i wspomniany tunel.

Tunel pod torami. Nie dla niepełnosprawnych

Tunel – jak tunel. Dwa zejścia od strony centrum miasta zlokalizowane są w miejscu, gdzie kilka lat temu funkcjonowało Centrum Handlowe „Park”. Zejście po drugiej stronie usytuowano na placu przed stacją kolejową. Najważniejsze, że jest praktyczny. Zastąpił kładki nad torami, po których trzeba było wspinać się, by dostać z ulicy św. Rocha na dworzec kolejowy. To największy plus. Docelowo mają być z niego wyjścia na perony dworca PKP (te wciąż jeszcze są przebudowywane, inwestycję prowadzą kolejarze).

Ale szybko okazało się, że tunel sprawia problemy osobom z dysfunkcjami.

- Nie da się bezpiecznie zjechać do tunelu na wózku inwalidzkim. Zjazd jest stromy, nie spełnia wymagań stawianym pochylniom, na których powinny być dwie poręcze tak ustawione, by osoba na wózku jechała między nimi i mogła się ich chwycić. Tu można się rozpędzić i liczyć, że nie uderzymy w ścianę. To jawny bubel – alarmują nasi czytelnicy.

Przy okazji ujawnił się inny problem tunel przeznaczony jest dla pieszych i rowerzystów. Tylko, że ścieżkę – po stronie centrum – poprowadzono jedynie wejściem od strony ulicy św. Rocha. Tymczasem rowerzyści łamią prawo, zjeżdżając i wyjeżdżając pochylnią bliżej dworca PKS.

Tunelowe rozwiązanie tymczasowe

W kwestii niepełnosprawnych na wózkach miasto odpowiada, że… Tak właśnie miało być. Tunel to bowiem element większej całości. Tylko, że jeszcze nie skończonej.

- Zagospodarowanie terenu w rejonie dworców PKP oraz PKS docelowo uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnością poprzez wykorzystanie wind zlokalizowanych przy peronach kolejowych. Dlatego w ramach inwestycji realizowanej przez miasto Białystok nie wykonano poręczy z obustronnymi pochwytami – odpowiada nam Anna Kowalska z biura prasowego w magistracie.

Dodaje, ze do chwili ukończenia prac na peronach osoby niepełnosprawne powinny korzystać z przejścia wyznaczonego w poziomie szyn.

Jeśli zaś chodzi o rowerzystów, miasto zajmie się tą kwestią.

- Istniejące oznakowanie i zagospodarowanie terenu jednoznacznie określa przebieg drogi dla rowerów i przekierowanie ruchu do zjazdu do przejścia podziemnego od strony ulicy św. Rocha. Z uwagi na niewłaściwe zachowanie kierujących rowerami, polegające na poruszaniu się rowerem po chodniku i wjazd do przejścia podziemnego w miejscu do tego niewyznaczonym, od strony centrum przesiadkowego zostanie ustawione dodatkowe oznakowanie w postaci znaku zakaz wjazdu rowerów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny