MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Rail Baltica. Nowy wiadukt drogowy w Trypuciach na trasie z i do Białegostoku. Ma zwiększyć bezpieczeństwo

OPRAC.: wal
Nowy wiadukt drogowy w Trypuciach
Nowy wiadukt drogowy w Trypuciach PKP PLK
Po nowym wiadukcie drogowym nad linią Warszawa – Białystok jeżdżą już mieszkańcy podbiałostockiej wsi Trypucie w gminie Turośń Kościelna. Wygodniej podróżują kierowcy, w najbliższych miesiącach skorzystają także piesi i rowerzyści. To kolejny bezkolizyjny przejazd na podlaskim odcinku trasy Raila Baltica.

Spis treści

Wiadukt drogowy nad linią kolejową Warszawa – Białystok jest już dostępny dla mieszkańców wsi Trypucie. Przeprawa nad torami ma 23 m długości, natomiast cały obiekt, wraz z drogami dojazdowymi około 1 km. Bezpieczne dwupoziomowe skrzyżowanie zastąpiło dawny przejazd kolejowo-drogowy, przed którym wcześniej często musieli zatrzymywać się kierowcy.

Wiaduktem zarządza powiat

Bezkolizyjne skrzyżowanie jest przeznaczone dla ruchu samochodowego (jezdnia po jednym pasie w każdym kierunku). Dla pieszych i rowerzystów budowane jest dodatkowe przejście pod torami, które będzie gotowe do końca tego roku.

Przyjęte rozwiązanie komunikacyjne, w tym oddzielne przeprawy pieszo-rowerowa i samochodowa, to nasza odpowiedź na wnioski i potrzeby zgłaszane przez lokalny samorząd oraz mieszkańców - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Koszt budowy wiaduktu to 31,6 mln zł, a obiekt został przekazany w zarząd powiatu białostockiego.

Inwestycja na trasie Rail Baltica usprawnia komunikację kolejową i drogową w Trypuciach. Mieszkańcy korzystają już z dwóch nowych peronów o długości 200 m, z których wygodnie wsiadają do pociągów. W bezpośrednim sąsiedztwie peronów powstał także przystanek autobusowy. Prace są kontynuowane – codzienne dojazdy ułatwi parking na 22 miejsca (2 dla osób o ograniczonej mobilności).

Bezkolizyjne skrzyżowania dla wygody i bezpieczeństwa

Po otwarciu w czwartek 6 czerwca wiaduktu w Trypuciach, z puli 25 bezkolizyjnych skrzyżowań przeznaczonych dla ruchu samochodów, w budowie pozostają tunele pod torami w Łapach i Baciutach. Dodatkowe przeprawy przez tory dla pieszych i rowerzystów zapewni 14 przejść podziemnych, zlokalizowanych w większości przy stacjach i przystankach. Na części oddanych do ruchu obiektów prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i porządkowe.

Budowa dwupoziomowych przepraw przez tory to jeden z istotnych elementów modernizacji linii kolejowej Rail Baltica, mający szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności. Wiadukty zastępują dotychczasowe przejazdy w poziomie szyn, a kierowcy nie muszą zatrzymywać się już przed torami.

- To wygoda i bezpieczeństwo dla mieszkańców, ale także istotne usprawnienie ruchu pociągów, które po zakończeniu wszystkich prac na linii, będą jeździć z prędkością do 200 km/h. Skorzystają także tysiące pasażerów podróżujących na międzynarodowej trasie - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość prac to prawie 3,4 mld zł, ich zakończenie zaplanowano na ten rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny