Teatr Dramatyczny. Sześć projektów kulturalnych. Ruszyły zapisy na szkolenia dla nauczycieli (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Arleta Godziszewska Jerzy Doroszkiewicz
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza mieszkańców województwa podlaskiego do udziału w projektach edukacyjnych. Właśnie ruszyła rejestracja na warsztaty „Teatr – Lubię to! Sezon 2”.

Białostocki Teatr pozyskał w tym roku dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Biura Programu „Niepodległa” na sześć projektów kulturalnych. Ich realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia władz województwa podlaskiego.

- Cieszę się, że w tym roku jednostki kultury podległe samorządowi województwa podlaskiego otrzymały ponad 4 mln zł wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programów rządowych. Prawie 850 tys. zł pozyskał Teatr Dramatyczny w Białymstoku na realizację różnych przedsięwzięć artystycznych oraz edukacyjnych. Część z tych środków przeznaczona jest również na zakup sprzętu oraz digitalizację materiałów dokumentujących bogaty dorobek teatru – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Jako Zarząd Województwa wspieramy inicjatywy kulturalne zarówno z własnych środków, jak też poszukujemy źródeł finansowania na zewnątrz. Projekty, o których dziś mówimy są świetnym przykładem wykorzystania właśnie funduszy rządowych, dzięki którym w naszym regionie możemy prowadzić jeszcze więcej działań w dziedzinie kultury – dodaje.

W minioną niedzielę, 20 września, rozpoczęła się natomiast czwarta edycja festiwalu Kierunek Wschód - wydarzenia prezentującego kulturę krajów zza wschodniej granicy Polski oraz poruszającego tematykę pogranicza.

- Tegoroczny festiwal odbywa się w zarówno w tradycyjnej formie, jak i w wersji online. W Internecie oraz w klubie festiwalowym - w Zmianie Klimatu prezentowane są nagrania spektakli teatrów z Armenii, Białorusi, Gruzji, Litwy oraz Ukrainy. W siedzibie teatru będzie można obejrzeć m.in. przedstawienia Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa, czy spektakl „Samobójca” w wykonaniu zespołu naszego teatru - powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Teatr Dramatyczny zaprasza nauczycieli do udziału w kolejnej odsłonie warsztatów teatralnych. Właśnie ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach programu „Teatr – Lubię to! Sezon 2”. Zadanie polega na realizacji kompleksowego programu edukacyjnego, którego głównym celem będzie podniesienie kwalifikacji i umiejętności, a także stymulacja kreatywności oraz twórczości nauczycieli.

- Czy może być coś przyjemniejszego niż miłe i serdeczne spotkanie w gronie wspaniałych osób, które zafascynowane wspólnymi upodobaniami, dzielą się doświadczeniem, pomysłami, kompetencjami, przeżyciami i wrażeniami?! Do takich właśnie spotkań pragniemy zaprosić już po raz kolejny. Łączy nas pasja, którą wspólnie realizujemy: nauczyciele w szkole, my na deskach teatru, bo gdzie indziej dzieci i młodzież mogą nauczyć się odbioru i tworzenia sztuki i kultury?

Czekamy na Państwa - nauczycieli! Będzie twórczo, ciekawie, emocjonująco! A wiadomości zebrane w wydanych na tę okazję specjalnych broszurach, na pewno pomogą w prowadzeniu szkolnych kół i zespołów teatralnych. My zaś chętnie poznamy spostrzeżenia i oczekiwania nauczycieli, by nasza oferta artystyczna i edukacyjna skierowana do dzieci, młodzieży i wychowawców była jeszcze lepsza, pełniejsza i atrakcyjniejsza – zachęca Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego.

Teraz oglądasz: Teatr Dramatyczny - Zemsta - próba generalna

Projekt „Teatr - Lubię to! Sezon 2” jest kontynuacją wcześniejszej oferty edukacyjnej i odpowiedzią na potrzeby nauczycieli. Program ukazuje, jak poprzez piękno sztuki teatralnej można wpływać na rozwój własny, ale również uczniów. Tym razem nauczyciele będą mogli dowiedzieć się czym jest ruch sceniczny, jak stworzyć scenariusz teatralny, gdzie szukać inspiracji na spektakl, na czym polega reżyseria, jaką rolę odgrywa muzyka w spektaklu, czym jest improwizacja teatralna.

- Warsztat z pisania scenariuszy to zarówno podstawy teoretyczne jak i praktyczne ćwiczenia, które są doskonałą bazą do rozpoczęcia scenopisarskiej przygody. Scenariusz jest pierwszym impulsem do stworzenia dzieła, jakim jest spektakl, film, czy performance. Jest punktem wyjścia dla twórców, ale jednocześnie może być już gotowym światem, który zaprasza, by się w nim zapomnieć i odnaleźć. Jest wielkie podobieństwo między opowiedzeniem anegdoty i napisaniem scenariusza. Różni je jedynie skala… W trakcie warsztatu damy Państwu szereg narzędzi, umożliwiających z każdej anegdoty zrobienie wspaniałej historii, którą z powodzeniem można będzie przenieść na scenę – zachęca do udziału Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego.

Warsztaty odbędą się w październiku oraz listopadzie. Udział w nich jest bezpłatny. Rekrutacja dobywa się poprzez formularz online: https://forms.gle/ekkBdQufpoNxzg3C6

W listopadzie, dzięki wsparciu z programu „Niepodległa 2020”, powstanie wydarzenie zatytułowane „Wolne dziecko”. To projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież licealną, podopiecznych domu dziecka, seniorów oraz widzów Teatru Dramatycznego.

- Inspiracją do powstania spektaklu była obserwacja dzisiejszych dzieci i młodzieży. Refleksja nad tym, czy dzisiejsze czasy także są dla nich trudne? Czy jeśli mamy wolny kraj, to czy także trzeba tę wolność pielęgnować. Z tych rozważań i przemyśleń zrodził się pomysł na powstanie projektu – mówi Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego.

We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstanie spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycznie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolności i niełatwej historii naszego kraju. Pokaz planowany jest na 10 listopada.

- Udział w projekcie "Wolne dziecko " młodzieży licealnej oraz mieszkańców domu dziecka daje szanse na integracje młodych ludzi poprzez wyjątkowe współdziałanie. Mamy nadzieję, że uda nam się przedstawić wizje niepodległości młodych ludzi oraz ustalić, jakie znaczenie ma dla nich niepodległość – mówi Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego poinformował także, że w grudniu powstanie spektakl „Cicho… Sza…” w ramach programu „Kultura Dostępna”.

- Projekt zakłada stworzenie spektaklu skierowanego do dzieci ze spektrum autyzmu. Przedstawienie będzie realizowane w trakcie konsultacji z terapeutami i psychologami. Koncepcja projektu wpisuje się w nowy trend działań na świecie, tzw. nurt „relaxed performaces”, czyli spektakli, które uwzględniają wszelkie niestandardowe potrzeby widzów. Premierę spektaklu, który wyreżyseruje Adam Biernacki, planowana jest na 12 grudnia – powiedział Piotr Półtorak.

W tym roku instytucja finalizuje także „Zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego” z programu „Infrastruktura kultury”.

- Zakupione urządzenia oświetlenie oraz sprzęt do obsługi multimediów będą niezbędne do prezentacji spektakli w trakcie zbliżającego się remontu. Także do końca tego roku zostaną zdigitalizowane kolejne materiały w ramach zadania „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - etap III” z programu „Kultura Cyfrowa”. Projekt jest kontynuacją prac rozpoczętych w 2018 roku. Tym razem archiwum cyfrowe wzbogaci się o 10 000 nowych obiektów: zdjęć, projektów scenografii i kostiumów oraz afiszy – dodała Martyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

Teatr – Lubię to! Sezon 2

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Teatr – Lubię to! Sezon 2”. Umożliwią one nauczycielom z województwa podlaskiego zgłębienie tajników sztuki teatralnej, począwszy od zrozumienia, na czym polega reżyseria, skończywszy na zdobyciu umiejętności improwizacji teatralnej. Uczestnicy będą mieli okazję zdobyć umiejętności praktyczne i rozwinąć swoje kompetencje w zakresie sześciu bloków tematycznych.

Warsztaty będą prowadzone przez aktorów i realizatorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zajęcia będą składać się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zostanie przeprowadzona w formie wykładu, dyskusji oraz prezentacji. Część praktyczna będzie realizowana w formie ćwiczeń, które pozwolą utrwalić i przetestować wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych. Szkolenia będą dwudniowe.

Cykl szkoleń jest prowadzony w ramach programu „Edukacja kulturalna” i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu programowi edukacyjnemu nauczyciele podniosą kwalifikacje i umiejętności, a także pobudzą swoją kreatywność i twórczość. Wiedza zdobyta w ramach warsztatów obejmie nie tylko nauczycieli, lecz także uczniów, którzy w sposób pośredni staną się odbiorcami projektu.

Harmonogram szkoleń:

1) 3-4 października 2020 r. - Co to jest ruch sceniczny? – budowanie kreacji scenicznej przy pomocy gestu i mimiki.

Instruktorzy: Anna Sawicka-Hodun i Helena Radzikowska.

2) 10-11 października 2020 r. Jak stworzyć scenariusz teatralny? – inspiracja do twórczego postrzegania codzienności oraz tworzenia etiud teatralnych.

Instruktorzy: Krystyna Kacprowicz-Sokołowska i Piotr Szekowski.

3) 17-18 października 2020 r. Gdzie szukać inspiracji na spektakl? – przybliżenie form, stylów oraz technik teatralnych.

Instruktorzy: Justyna Godlewska-Kruczkowska i Dorota Białkowska-Krukowska.

4) 24-25 października 2020 r. Na czym polega reżyseria? – ukazanie metod i narzędzi w pracy z aktorem na scenie.

Instruktorzy: Arleta Godziszewska i Grzegorz Suski.

5) 14-15 listopada 2020 r. Jaką rolę odgrywa muzyka w spektaklu? – funkcje oraz znaczenie muzyki w teatrze.

Instruktorzy: Patryk Ołdziejewski i Dawid Franciszek Malec.

6) 21-22 listopada 2020 r. Czym jest improwizacja teatralna? – praca nad koncentracją, myśleniem abstrakcyjnym oraz kreatywnością językową.

Instruktorzy: Monika Zaborska i Bernard Bania.

Zapisy prowadzone będą o 22 września poprzez stronę internetową, na której zostanie umieszczony link do formularza rekrutacyjnego. Należy go poprawnie wypełnić i przesłać. Liczba uczestników jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt „Teatr – Lubię to!” odbywa się pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Partnerami zadania są: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Kontakt:

Koordynator projektu – Emilia Rogalska

m: 693 001 801

e: edukacja@dramatyczny.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3