Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki internet chcą u nas budować nawet Koreańczycy

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Szybki internet chcą u nas budować nawet Koreańczycy
Szybki internet chcą u nas budować nawet Koreańczycy sxc.hu
Aż osiem firm, między innymi z Hiszpanii, Korei czy Ukrainy, chce budować w naszym województwie szerokopasmowy internet. Dzięki niej z mapy Podlaskiego mają zniknąć tak zwane białe plamy.

- To będzie ogromny postęp komunikacyjny i cywilizacyjny. Umożliwi mieszkańcom całego województwa podlaskiego dostęp do szerokopasmowego internetu - podkreśla Grzegorz Stelmaszek, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w podlaskim urzędzie marszałkowskim.

W środę upłynął termin składania ofert w przetargu na projekt i budowę sieci szerokopasmowego internetu w województwie podlaskim. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło osiem propozycji. Infrastrukturę chcą u nas budować, między innymi przedsiębiorstwa z Korei, Hiszpanii, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.

- Teraz mamy dwa tygodnie na sprawdzenie ofert pod kątem zgodności z wymogami przetargu. Może wtedy uda nam się wyłonić wykonawców. A potem czeka nas tak zwana kontrola uprzednia przetargu - wyjaśnia procedury Grzegorz Stelmaszek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w tym roku może się rozpocząć projektowanie oraz budowa infrastruktury.

To ważna i ogromna inwestycja. Województwo musi ją zrealizować i rozliczyć do końca 2015 roku.

W regionie powstaną 1852 kilometry sieci światłowodowej, a także osiem tzw. węzłów szkieletowych w: Białymstoku, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem, od których odchodzić będzie 180 węzłów - tak zwanych centrów dystrybucyjnych.

Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu infrastruktury telekomunikacyjnej w naszym regionie. Internet ma docierać tam, gdzie go teraz nie ma.

Bo są u nas jeszcze tzw. białe plamy. W niektórych częściach regionu wciąż nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu. Dotyczy to aż 30 procent obszaru Podlaskiego.

- Największy problem jest w gminie Przerośl na północy województwa. Tam, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, raptem jedno na dziesięć gospodarstw ma dostęp do internetu - tłumaczy Grzegorz Stelmaszek. - Wiele miejsc jest słabo zaludnionych, gdzie komercyjnym operatorom nie opłaca się budować sieci.

Teraz zarząd województwa wyłoni firmę odpowiedzialną za całą infrastrukturę. Z sieci będą korzystać operatorzy świadczący internetowe usługi. Taki warunek postawiła nam Unia Europejska, która w 85 procentach finansuje inwestycję.

Ciekawostką jest to, że pierwszy fragment sieci już jest. W związku z budową drogi między Hajnówką a Nowosadami pod ziemią zakopano fragment światłowodu. Będzie włączony do powstającej infrastruktury.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny