MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spór o barierki podczas imprez w Białymstoku. Urzędnicy z nich nie zrezygnują. Bo zapewniają bezpieczeństwo. Innego zdania jest radny

OPRAC.: wal
Tegoroczne uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Miejsce tradycyjnej celebry było rozdzielone jak zawsze stalowymi barierkami
Tegoroczne uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Miejsce tradycyjnej celebry było rozdzielone jak zawsze stalowymi barierkami Wojciech Wojtkielewicz
Radny uważa, że urzędnicy podczas uroczystości powinni zrezygnować ze stosowania barierek odgraniczających od mieszkańców. Na rzecz bardziej bezpiecznych i przyjaznych rozwiązań dla mieszkańców. Ponieważ zdaniem władz Białegostoku jak na razie nie wymyślono lepszych rozwiązań jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, dlatego nie ma mowy o rezygnacji ze stalowych barierek.

Na powtarzające się praktyki stosowanie barierek podczas uroczystości oraz imprez masowych uwagę zwrócił Henryk Dębowski. Szef klubu PiS w interpelacji do prezydenta pytał m.in. o koszty wynajmu lub zakupu.

Ponadto wielokrotne stosowanie barierek podczas uroczystości wywołuje nie tylko poczucie separacji i dystansu między uczestnikami a mieszkańcami Białegostoku, ale także tworzy realne problemy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem – zaznaczył radny.

Radny: Barierki mogą utrudniać dostęp ratownikom

Jego zdaniem najbardziej niepokojącym aspektem tej praktyki jest fakt, że odgradzanie uroczystości barierkami może skutkować utrudnionym dostępem dla służb medycznych w przypadku nagłych incydentów, takich jak mdłości czy inne sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji.

- W takich przypadkach każda bariera staje się przeszkodą, która opóźnia lub uniemożliwia dostęp do pomocy medycznej, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia uczestników uroczystości – podkreśla Henryk Dębowski.

I dlatego zaapelował do prezydenta o zmianę praktyki odgradzania się od mieszkańców barierkami podczas uroczystości miejskich na rzecz bardziej bezpiecznych i przyjaznych rozwiązań dla mieszkańców.

Sekretarz: Szwadron musi być za barierkami

Co na to Tadeusz Truskolaski? W imieniu prezydenta odpowiedzi radnemu udzielił sekretarz miasta.

- Urząd Miejski w Białymstoku nie posiada, a tym samym nie wynajmuje innym podmiotom barier stalowych – zaznaczył Krzysztof Karpieszuk.

Podkreślił, że Urząd Miejski w Białymstoku, w porozumieniu z przedstawicielami służb mundurowych, odgradza teren uroczystości barierami stalowymi, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa mieszkańcom, którzy licznie uczestniczą w wydarzeniach publicznych.

- Warto zauważyć, że udział w uroczystościach biorą żołnierze Wojska Polskiego, wystawiającego kompanię honorową, która w kulminacyjnym punkcie wydarzenia, oddaje salwę. Ważne jest więc, aby nikt niepożądany nie pojawił się wtedy obok żołnierzy – zaznaczył sekretarz.

Dodał, że rozstawienie barierek stalowych jest niezbędne w sytuacjach, kiedy w ramach uroczystości, grupa rekonstrukcyjna ułanów dokonuje przejazdu końmi, czy kiedy Wojsko Polskie w defiladzie pojazdy mechaniczne.

— Brak zabezpieczenia byłby rażącym naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa – podkreślił Krzysztof Karpieszuk.

Miasto: barierki nie stanowią przeszkód dla służb medycznych

Jeśli chodzi o imprezy masowe finansowane z budżetu miasta, to ich organizowaniem zajmuje się Białostocki Ośrodek Kultury. Zapewnienie barierek i ich ustawienie podczas organizowanych imprez masowych, w ich przypadku następuje każdorazowo na podstawie umowy, zawartej po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej w stosownej procedurze zamówień publicznych (np. zapytania ofertowego) na realizację techniki scenicznej na dane wydarzenie.

Jak się okazuje BOK nie jest w stanie określić jednorazowego kosztu ustawienia barierek podczas imprezy, ponieważ stanowi to element składowy całej umowy zawartej z wykonawcą dostarczającym technikę sceniczną na dane wydarzenie. Ponadto ustawianie barierek podczas imprez (w tym koncertów plenerowych) wynika z wymogów bezpieczeństwa określonych m. in. ustawą . o bezpieczeństwie imprez masowych i dokonywane jest każdorazowo w uzgodnieniu ze służbą ochrony, policją, strażą pożarną i osobami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie medyczne.

- Z praktyki instytucji, jako organizatora imprez masowych, jak i podmiotów bezpośrednio z nią współpracujących w tym zakresie (np. straży pożarnej, policji, instytucji zabezpieczenia medycznego etc.) wynika, iż na chwilę obecną nie wprowadzono skuteczniejszego, bardziej praktycznego i mniej uciążliwego rozwiązania pozwalającego wyznaczyć teren imprezy masowej, dróg dojścia i rozejścia się publiczności oraz dróg dojazdowych, w tym dla służb zabezpieczenia – zaznacza Krzysztof Karpieszuk w odpowiedzi na interpelację.

Ponadto Ośrodek zaznaczył, iż barierki podczas imprezy masowej nie stanowią żadnej przeszkody dla służb medycznych, ale wyznaczają bezpieczne miejsce ich stacjonowania.

2

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny