MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny proponuje sadzenie w Białymstoku alei wiśniowych. Miasto twierdzi, że w miarę możliwości powiększa tereny zielone

OPRAC.: wal
Sad edukacyjny na Antoniuku kusi pięknymi kwiatami i ciekawymi odmianami drzew owocowych
Sad edukacyjny na Antoniuku kusi pięknymi kwiatami i ciekawymi odmianami drzew owocowych Martyna Kowalik-Strapczuk/UM Białystok
102,7715 ha - tyle wynosi obecnie łączna powierzchnia parków i zieleńców w Białymstoku. Urzędnicy zapewniają, że w miarę możliwości budżetowych miasto powiększa tereny zielone. Jednak zdaniem radnego Henryka Dębowskiego Białystok potrzebuje dalszego rozwoju pod tym względem, aby zapewnić mieszkańcom zdrowsze i bardziej przyjazne środowisko życia. Dlatego proponuje utworzenie ale wiśniowych.

Dodadzą one nie tylko uroku naszej przestrzeni miejskiej, ale także przyniosą liczne korzyści dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców - uważa Henryk Dębowski. - Takie aleje nie tylko stanowią atrakcyjne miejsca spacerowe, ale także zapewniają cień i ochłodę w cieplejsze dni oraz dodają koloru i piękna naszej okolicy.

Powołuje się na przykłady z innych miast Polski, które jego zdaniem stale rozwijają swoje tereny zielone.

- Przykłady takich inicjatyw można znaleźć np. w miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk, gdzie wprowadzane są różnorodne projekty zieleni miejskiej, w tym także piękne aleje kwiatowe czy drzewa owocowe. Biorąc pod uwagę dostępne rankingi, odnoszące się do terenów zielonych miast, nie znajdujemy się nawet w ich pierwszej dziesiątce - podkreśla Henryk Dębowski w interpelacji do prezydenta.

W odpowiedzi sekretarz miasta zaznacza, że powierzchnia parków i zieleńców stale wzrasta w Białymstoku. Przykładem są parki kieszonkowe, sad miejski, czy ogród deszczowy. Są one zlokalizowane na różnych białostockich osiedlach.

W zieleńcach pasów drogowych od wielu lat realizowane są nasadzenia alejowe z dostosowanych do warunków miejskich gatunków drzew kwitnących takich jak: wiśnia piłkowana, czy też grusza drobnoowocowa - wymienia Krzysztof Karpieszuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny