Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radny: za publiczne pieniądze miasto Białystok nie powinno prowadzić partyjnych protestów. W tle spór o przyczepę. Stanęła przy Mickiewicza

OPRAC.: wal
Taka przyczepa mobilna stała w lipcu przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku
Taka przyczepa mobilna stała w lipcu przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku Archiwm/H. Dębowski
Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosków z Rządowego Programu Ochrony Zabytków – o tym będzie m.in. mowa na środowej konferencji w Białymstoku poświęconej ochronie budowalnego dziedzictwa. Nie milkną też echa wsparcia pierwszego rozdania rządowych pieniędzy, po którym przed urzędem wojewódzkim ustawiono przyczepkę z napisem, że miasto nie dostało nic od rządu PiS na ratowanie gminnych zabytków.

Spis treści

- Za pieniądze publiczne nie powinno się prowadzić partyjnych protestów – uważa radny Henryk Dębowski.

u

Laweta niezgody przy ul. Mickiewicza w Białymstoku

Szef klubu PiS, po tym, jak w lipcu pojawiła się przyczepa, interweniował w instytucjach miejskich odpowiedzialnych za porządek w Białymstoku, w celu wyjaśnienia, podstaw prawnych ustawienia mobilnych banerów i związanych z tych kosztów. Powoływał się na sygnały od mieszkańców z 20 lipca, że laweta z napisem „Białostoczanie nie otrzymali pieniędzy na miejskie zabytki od rządu PiS-u. 0 zł dla białostoczan. Silny Samorząd, Silna Polska” została ustawiona niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Swoje zapytania skierował zarazem do zarządu dróg, jak i straży miejskiej.

Marzenna Dubowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, twierdzi, że po otrzymaniu zgłoszenia od radnego przeprowadzono kontrolę pasa drogowego. Ale nie było już we wspomnianej lokalizacji tablic informacyjnych, spisano jedynie protokół okraszony zdjęciami z miejsca.

- Ocena prawidłowości związana z przepisami ruchu drogowego należy do służb porządkowych – zaznacza dyrektor.

Straż Miejska podjęła kontakt z policją

Z kolei Jarosław Lewocki zastępca komendanta przyznaje, że zgłoszenie o lawecie stojącej przy Mickiewicza wpłynęło 20 lipca o godz. 14.30. Wyjaśnia, że kwadrans później dyżurny Straży Miejskiej w rozmowie z dyżurnym komendy policji ustalił, że policjanci już podjęli czynności w tej sprawie.

- W związku z tym Straż Miejska odstąpiła od podejmowania dalszych działań – tłumaczy Jarosław Lewocki w odpowiedzi na pismo radnego.

Jacek Brzozowski, dyrektor departamentu prezydenta miasta, przypomina w odpowiedzi rademu, że to prezydent Białegostoku, jest zarządcą dróg znajdujących się w mieście.

- Koszt przyczepki to 500 zł dziennie, druk plakatów i ich rozklejenie to 600zł. Są to ceny netto – wylicza dyrektor departamentu prezydenta.

Radny: mieszkańcy płacą za polityczne działania prezydenta

Henryk Dębowski uważa, że koszt postawienia przyczepki prezydent powinien ponieść z pieniędzy partyjnych PO.

- Jest wiele ważniejszych wydatków, na które można przeznaczyć środki publiczne, chociażby na nocną komunikację miejską zapewniającą bezpieczny powrót do domu, czy dzienne domy seniora, o które dopominają się mieszkańcy Białegostoku – wymienia radny.

Uważa brak interwencji Straży Miejskiej na miejscu zdarzenia za zrozumiały.

- Przecież nie będą karać poczynań swojego pracodawcy mandatem za złe parkowanie. Ponadto kontrola służb miejskich została przeprowadzona po kilku dniach, kiedy przyczepki już nie było. Jak widać „Silny Samorząd” może więcej niż jego mieszkańcy, którzy mają płacić za polityczne działania prezydenta –podkreśla szef klubu PiS.

Konferencja o zabytkach podlaskich

W środę 30 sierpnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja „Ochrona zabytków: programy, realizacje, perspektywy”. W jej trakcie Jacek Chańko, opiekun Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w województwie podlaskim, omówi najczęściej popełniane błędy we wnioskach o wsparcie z rządowego programu.

Przypomnijmy, że z białostockich zabytków w pierwszym rozdaniu rządowego dofinansowania wsparcie (ponad 3 mln zł) otrzymała katolicka parafia katedralna na remont świątyni. Wniosek został złożony za pośrednictwem samorządu wojewódzkiego. Z kolei na 10 miejskich wniosków żaden nie uznał uznania. Drugi nabór zakończył się 16 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny