Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Rozmowy z katem" już w poniedziałek, 9 października w kinie Ton. Warto przyjść i zobaczyć to ciekawe widowisko

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” zaprasza 9 października na spektakl „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego na podstawie adaptacji teatralnej Zygmunta Hübnera, w reżyserii Michała Chorosińskiego. Wydarzenie odbędzie się w Kinie Ton. Początek o godz. 18.
Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” zaprasza 9 października na spektakl „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego na podstawie adaptacji teatralnej Zygmunta Hübnera, w reżyserii Michała Chorosińskiego. Wydarzenie odbędzie się w Kinie Ton. Początek o godz. 18. Materiały organizatora/ Facebook Centrum Kultury w Piasecznie
Spektakl „Rozmowy z katem” w wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi będzie można zobaczyć w Białymstoku. Odbędzie się on 9 października w sali Kina „Ton” w Białymstoku. Początek o godzinie 18. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc.

„Rozmowy z katem” to jedna z najgłośniejszych w literaturze światowej wiwisekcja duszy ludzkiej – ofiary i kata – postawionych twarzą w twarz w ciasnej celi więzienia, skazanych na siebie decyzją stalinowskiej władzy. 9 miesięcy razem spędzają Kazimierz Moczarski, bohaterski żołnierz AK, dowódca podziemnego biura informacji i propagandy oraz Jürgen Stroop, niemiecki nazistowski zbrodniarz, likwidator warszawskiego getta.

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

W spektaklu występują Łukasz Lewandowski w roli Kazimierza Moczarskiego, Sławomir Grzymkowski w roli Jürgena Stroopa oraz Radosław Osypiuk w roli Gustawa Schielke. Autorem muzyki jest Marcin Pospieszalski, natomiast autorem scenografii, kostiumów i reżyserem światła Marek Mikulski.

"Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego to upiorna podróż w głąb zatrutego chorą ideologią umysłu. Nie ma w nim żadnej refleksji, są wbite polityczną propagandą hasła. Ideologiczna tresura hermetycznie oddzieliła go od rzeczywistości. Dla Moczarskiego niemiecki zbrodniarz, likwidator warszawskiego getta, oficer SS Jürgen Stroop, główny bohater "Rozmów z katem", był tym, czym dla Hannah Arendt Adolf Eichmann – odpychającym, a jednocześnie fascynującym produktem systemu totalitarnego, jego wzorowym, bo pozbawionym jakiegokolwiek osobistego stosunku do wykonywanych zadań, funkcjonariuszem. Obaj wszystko, czego potrzebowali, a co zwalniało ich z moralnego osądu wydawanych im poleceń i własnych czynów, mieli w rozkazach i partyjnych okólnikach. "Rozmowy z katem" stanowią świadectwo tego, co z człowiekiem może zrobić polityczny fanatyzm. Są także przestrogą, aby nie dać się omamić i ogłupić, jak Stroop, nie pozwolić przerobić się na bezwolne narzędzie bestialstwa, okrucieństwa, kłamstwa, zniszczenia. Przedstawienie ma wielką wymowę humanistyczną i moralną, zwłaszcza teraz, gdy jego tematyka jest, niestety, wciąż aktualna. Tuż za naszymi granicami na Białorusi w więzieniach wciąż pozostaje około dwóch tysięcy więźniów politycznych, a fala represji przybiera bezprecedensowe rozmiary, natomiast bestialski atak Rosji na Ukrainę ponownie przypomniał, że pokój w Europie nie jest dany na zawsze, a tyrani podnoszą głowy.

Warto zarezerwować sobie miejsce już dziś

Spektakl dedykowany jest dziennikarzowi, działaczowi Związku Polaków na Białorusi, więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu Andrzejowi Poczobutowi oraz wszystkim więźniom politycznym.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, jednak obowiązuje rezerwacja miejsc. Można jej dokonać telefonicznie pod numerem telefonu: 505 178 323 lub mailowo: [email protected]

Spektakl został dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz marszałka województwa podlaskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny