Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Doliński i Konrad Dworakowski nagrodzeni przez Sekcję Teatrów Lalek ZASP

(dor)
Ryszard Doliński - próba do spektaklu "Ony" według Marty Guśniowskiej
Ryszard Doliński - próba do spektaklu "Ony" według Marty Guśniowskiej Jerzy Doroszkiewicz
Pochodzący z Białegostoku Konrad Dworakowski i aktor Białostockiego Teatru Lalek Ryszard Doliński nagrodzeni przez Sekcję Teatrów Lalek ZASP.

W kategorii "Sztuka lalkarska-aktorska" nagrodę otrzymał Ryszard Doliński – jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce aktorów lalkarzy, filar zespołu Białostockiego Teatru Lalek, związany z nim od 1983 roku.

W BTL-u stworzył wiele niezapomnianych, podziwianych zarówno przez dzieci jak i dorosłych kreacji, zachwycając widzów swym talentem, rozległymi i wszechstronnymi możliwościami interpretacyjnymi, warsztatem aktorskim i charyzmą. Tworzy znakomite role zarówno w repertuarze poetyckim, dramatycznym, lirycznym, jak i w sztukach o charakterze komediowym.

Nagrodę ZASP otrzymuje [w szczególności] za rolę tytułową w przedstawieniu „Ony” Marty Guśniowskiej w Białostockim Teatrze Lalek (premiera 3.02.2018).

W kategorii "Twórczość reżyserska" nagrodę otrzymał pochodzący z Białegostoku Konrad Dworakowski – reżyser o wyrazistej osobowości i sprecyzowanych upodobaniach repertuarowych i estetycznych, autor wielu inscenizacji podejmujących istotne, nierzadko kontrowersyjne problemy współczesności, w ostatnich latach reżyser szczególnie wyróżniający się w środowisku teatralnym swoimi zapadającymi w pamięć inscenizacjami (m. in. „Król Maciuś Pierwszy” w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, „Chłopcy z Placu Broni” Teatrze Pinokio w Łodzi).

Nagrodę ZASP otrzymuje [w szczególności] za reżyserię przedstawienia „Don Kichot” Teatru Pinokio w Łodzi i Grupy Coincidentia - premiera 15.09.2018 Solniki, 2.12.2018 Łódź).

Czytaj też: Grupa Coincidentia i Teatr Pinokio. Don Kichot jak go widzą Martyna Lechman i Konrad Dworakowski (zdjęcia, wideo)

To nagrody specjalne, które postanowiła przyznać Sekcja Teatrów Lalek ZASP w roku 2019 wyróżniającym się twórcom teatru lalek. Wzbogacenie tegorocznych obchodów Dnia Lalkarza o ufundowanie nagrody związane jest jubileuszami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, stulecia powstania ZASP oraz pięćdziesięciolecia istnienia Sekcji Teatrów Lalek ZASP.

Nagroda ma również na celu wyróżnienie szczególnie udanych przejawy twórczości związanej z teatrem lalek. Dzięki temu podkreślona zostanie odrębność i specyfika tej dziedziny teatru posługującej się własnym zasobem estetyk i technik, często jednak mylonej z każdym teatrem przeznaczonym dla dzieci.

Jury w składzie:
Henryka Korzycka (przewodnicząca) - przedstawicielka Sekcji Teatrów Lalek ZASP
Lucyna Kozien - przedstawicielka POLUNIMA
Karol Suszczyński - przedstawiciel Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny