Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyborów 4 czerwca w Białymstoku. Obchody będą trwały aż tydzień. Na koniec wielki koncert. Zobacz, co się będzie działo

(jul)
Pomyślałam sobie, że to było takie menu wolności tych ludzi. I dwa miesiące temu w mojej głowie powstał pomysł, by namówić kolegów restauratorów, by po 30 latach te menu wolność odtworzyć w nowoczesnych sposób, by pokazać jak polska kuchnia bardzo mocno się zmieniła - mówi Katarzyna Bosacka
Pomyślałam sobie, że to było takie menu wolności tych ludzi. I dwa miesiące temu w mojej głowie powstał pomysł, by namówić kolegów restauratorów, by po 30 latach te menu wolność odtworzyć w nowoczesnych sposób, by pokazać jak polska kuchnia bardzo mocno się zmieniła - mówi Katarzyna Bosacka Wojciech Wojtkielewicz
Wystawy, spacer, potańcówka i jajecznica z 1989 jaj. Takie m.in. atrakcje przygotowano w Białymstoku z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. Będzie też wielki koncert. Na Rynku Kościuszki wystąpią: Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow, Igor Herbut i Piotr Rogucki.

4 czerwca 1989 roku nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy jakie mogą być konsekwencje. Tego dnia miałem jechać prywatnie za granicę, na Zachód. Byłem już 80 kilometrów od Białegostoku, ale wróciłem specjalnie, by zagłosować. Wiedziałem, że trzeba wziąć udział w tych wyborach. Była świadomość, że one były ważne - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku

30 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. W Białymstoku obchody będą przebiegały pod hasłem "Dni Wolności i Praw Obywatelskich". Potrwają od 31 maja do 7 czerwca. Atrakcji nie zabraknie.

  • Od 31 maja do 7 czerwca będzie można oglądać wystawę "Solidarnie ku wolności".
  • Ostatniego dnia maja w kinie Forum przy ul. Legionowej odbędzie się projekcja filmu "Ostatni dzwonek" i spotkanie okolicznościowe z przedstawicielami Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej.
  • 1 czerwca w ogrodach Pałacu Branickich o godz. 17 odbędzie się potańcówka miejska w rytm przebojów z 1989 roku.
  • A 2 czerwca zaplanowano "Śniadanie Wolności" z Katarzyną Bosacką, dziennikarką, która zajmuje się kulinariami. Początek o godz. 10 na Rynku Kościuszki.

- Myśląc o czwartym czerwca i tej 30 rocznicy, zastanawiałam się nad kulinariami, które wokół Okrągłego Stołu mogły być obecne. Szukałam materiałów archiwalnych. Okazuje się, że nie było ich zbyt dużo. Ale na taśmie w archiwach państwowych zachował się fragment rozmowy dziennikarza z kelnerem. Zapytany, co dzisiaj było na obiad kończący obrady Okrągłego Stołu, odpowiedział: galaretka drobiowa, zupa pomidorowa z ryżem, eskalop, który powinien być cielęcy był wieprzowy, a na deser pączek - opowiada Katarzyna Bosacka, znana kulinarna dziennikarka telewizyjna.

Pomyślałam sobie, że to było takie menu wolności tych ludzi. I dwa miesiące temu w mojej głowie powstał pomysł, by namówić kolegów restauratorów, by po 30 latach te menu wolność odtworzyć w nowoczesnych sposób, by pokazać jak polska kuchnia bardzo mocno się zmieniła - Katarzyna Bosacka

To ona będzie przygotowywać jajecznicę z 1989 jaj. To oczywiste nawiązanie do roku przemian.

- Będzie to wielka jajecznica wolności. Chodzi o to, byśmy znowu spotkali się przy tym stole od którego wszystko się zaczęło, poświętowali, pojedli dobre rzeczy po polsku - zachęca Katarzyna Bosacka.

Jajecznica zostanie przygotowana 2 czerwca na Rynku Kościuszki. Każdy będzie mógł jej spróbować za darmo. Start o godzinie 10.

Tego samego dnia, godzinę później wyruszy "Spacer do wolności" śladami białostockiej architektury PRL. Zbiórka na Rynku Kościuszki.

Czytaj też: ak Białystok wypiął się na ważny dzień w historii

- 3 czerwca zapraszamy na debatę "30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku" i otwarcie wystawy archiwalnych dokumentów z tego okresu - zachęca Tadeusz Truskolaski.

Kolejną atrakcją będzie instalacja "Lokal wyborczy z roku 1989". Stanie już 1 czerwca na Rynku Kościuszki. Lokal będzie można oglądać przez cztery dni.

- Udało się nam zdobyć plakaty wyborcze z tego okresu, prezentujące kandydatów Solidarności. Z Białegostoku startowali do Senatu prof. Andrzej Kaliciński, prof. Andrzej Stelmachowski, a z Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Krzysztof Putra - przypomina Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. Do Sejmu też startował Jan Beszta-Borowski.

Zobacz też Jan Beszta-Borowski: Stan wojenny mnie nie zastraszył

- Będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze słynnym plakatem z Garym Cooperem. Będzie też można się napić wody z saturatora - zaprasza wiceprezydent.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert wolności. 7 czerwca o godz. 20 na Rynku Kościuszki wystąpią: Natalia Przybysz, Barbara Wrońska, Daria Zawiałow, Igor Herbut i Piotr Rogucki.

- Wpisujemy się w ogólnopolskie obchody dni wolności i Solidarności, które odbędą się w Gdańsku. Ja też wybieram się 3 i 4 czerwca do Gdańska - zapowiada prezydent Truskolaski. - Czuję się w obowiązku, by tam być. Między innymi dlatego, że będziemy wypełniać testament śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Tak oddamy hołd dla osoby, która ma ogromne zasługi dla rozwoju samorządności i demokracji w Polsce. Będziemy manifestować przywiązane do wolności, praw obywatelskich, demokracji. Nie pozwolimy, by data 4 czerwca 1989 roku była zapomniana.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny