Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Białowieska: W poszukiwaniu kompromisu

(JD)
Czy Puszcza Białowieska będzie większa?
Czy Puszcza Białowieska będzie większa? Fot. Krystyna Kościewicz
Minister środowiska obiecuje puszczańskim gminom pomoc finansową w walce z odpadami komunalnymi.

W ubiegłym miesiącu minister środowiska poinformował media o zamiarze poszerzenia jeszcze w tym roku Białowieskiego Parku Narodowego. To jednak bez zgody samorządu lokalnego nie jest możliwe. 6 lutego doszło do pierwszego spotkania ministra Macieja Nowickiego z przedstawicielami naszych samorządów.

Wsparcie dla gmin

- Podczas tego spotkania na temat poszerzenia parku nie było rozmowy - opowiada Anatol Ochryciuk, burmistrz miasta Hajnówka. - Minister Nowicki przedstawił nam możliwości wsparcia finansowego dla gmin puszczańskich. Jednak w jakich wysokościach i na jakich warunkach kwoty miałby być wypłacane na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Spotkanie trwał 1,5 godziny, to zbyt mało aby rozmowa była merytoryczna.

Padły za to wstępne zapewnienia ze strony ministerstwa o woli pomocy finansowej w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

- Ekofundusz rozpatrzy po raz trzeci nasze wioski o pomoc finansową na gospodarkę odpadami. Zapewniono nas, że prace w tej sprawie już rozpoczęto - dodaje Ochryciuk.

Jak zapowiedział minister środowiska w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma powstać priorytetowy program dofinansowania gmin białowieskich. A wszystko to w celu poprawy warunków życia mieszkańców i szerszej ochrony, jak mówi minister Nowicki, bezcennego skarbu jakim jest Puszcza Białowieska.

Potrzeb mamy wiele

Kończąc spotkanie minister zaproponował aby przedstawiciele lokalnych władz złożyli pisemnie informacje o problemach i potrzebach gmin puszczańskich. Pośrednikiem w zbieraniu tych danych zostało Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które w końcu tygodnia przesłało ankietę do gmin i powiatu.

- Już przygotowałem taką listę potrzeb naszego miasta. Są to odpady komunalne, gospodarka wodno - ściekowa, w tym między innymi modernizacja stacji uzdatniania wody - wylicza burmistrz Hajnówki. - Również termomodernizacja obiektów, przykładowo Zespół Szkół Nr 2, rewitalizacja parku miejskiego, sprawa przytuliska dla psów, zakup autobusów miejskich, budowa zbiornika wodnego, rekultywacja zdegradowanych terenów takich jak ten przy wysypisku śmieci, rozbudowa linii przepływowej ciepła. Kolejne potrzebne inwestycje to hala sportowo-widowiskowa, rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także infrastruktura techniczna terenów w pobliżu szpitala, które to przeznaczone są pod inwestycje turystyczne. Mam tu na myśli budowę dróg, kanalizacji. To wszystko będziemy zgłaszać.

Czy w ocenie ministra środowiska są to niezbędne inwestycje służące poprawie życia mieszkańców i czy znajdą się na nie pieniądze? Z odpowiedzią na te pytania musimy jeszcze poczekać. - Spotkanie oceniam jako początek dialogu, który mam nadzieję doprowadzi do korzystnego dla puszczy i ludzi kompromisu - podsumowuje Włodzimierz Pietroczuk, starosta powiatu hajnowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny