Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd kulturalnych wydarzeń. Część za nami, dużo przed nami

Redakcja
14+, reż. Andriej Zajcew, 2015.
14+, reż. Andriej Zajcew, 2015. youtube
Sprawdź co ciekawego będzie się działo w pierwszych dniach tego tygodnia.

Niewidomi też mogą poznać dzieła sztuki współczesnej Galeria Arsenał wychodzi naprzeciw osobom z wadami wzroku. Organizuje zwiedzanie swoich wystaw z audiodeskrypcją. Galeria Arsenał swoje dwie najnowsze wystawy przystosowała do potrzeb niewidomych i niedowidzących. Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska i Agnieszka Pawelska wzbogaciły je o audiodeskrypcję, czyli słowny opis obrazów czy filmów. Oprowadzanie po ekspozycjach Karoliny Breguły i Zofii Gramz z audiodeskrypcją w tym tygodniu odbędzie się trzy razy: w środę o godz. 12.30 oraz w czwartek o godz. 11 i 15. Wstęp jest bezpłatny. To okazja do bliższego poznania twórczości młodych artystek.

Zofia Gramz tworzy filmy animowane i prace wideo, ale przede wszystkim zajmuje się rysunkiem.

- Rysunki powstają podobnie, jak improwizowane monologi. Rysunek stwarza praktycznie zerowy opór techniczny, jest po prostu myśleniem w procesie - wyjaśnia artystka.

Jej charakterystyczne, czarno-białe realizacje tuszem na papierze, są pełne czarnego humoru, ironii, ale przede wszystkim wrażliwości na absurdy codziennego życia. Ekspresyjne prace Gramz stanowią komentarz otaczającej rzeczywistości, reakcję na zalewający nas przekaz medialny dotyczący każdej sfery ludzkiego życia. Natłok naładowanych emocjonalnie informacji sprawia, że odbiorca staje się wobec nich bezsilny i bierny.

Na wystawie „Po co to komu”, która czynna będzie do 3 marca, zaprezentowanych zostanie ok. 200 rysunków oraz filmy animowane.

Karolina Breguła to artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii. Jej prace mają często zabarwienie społeczne. W swej twórczości porusza tematykę związaną z systemem i kondycją sztuki, podejmuje problemy odbioru sztuki oraz bada relacje między sztuką, a jej otoczeniem. Nazywa siebie „artystką krytyczną subtelnie”. Sztukę zaś traktuje jako narzędzie do dyskusji.

Osią wystawy „Remont, słowo wstrętne jak karaluch” są dwa filmy: „Obraza” i „Zupa”. Pierwszy jest przypowieścią o przekornej naturze człowieka, a jednocześnie refleksją na temat niechęci do różnorodności i strachu przed odmiennością. „Zupa” to opowieść, w której artystka nawiązuje do teatru absurdu, porusza też kwestie sensu społeczno-politycznego zaangażowania artystów.


Kino Konesera

W środę o godz. 18.15 warto się wybrać do kina Helios w galerii Alfa na seans z cyklu Kino Konesera. Tym razem wyświetlany będzie film „Janis”. To szczery, emocjonalny i przemyślany obraz. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, reżyserka powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania.

Podróż na Borneo i do Singapuru
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza jutro o godz. 18 do Famy na spotkanie z cyklu „Ciekawi Świata”. Gościem będzie Adam Borysiewicz, który opowie o swojej wyprawie na wyspę Borneo i do Singapuru. Podróże są jego pasją, podczas nich poznaje innych ludzi, ich kulturę, język, obyczaje i tradycje. Nieodłącznie towarzyszy mu sprzęt fotograficzny. Bilety kosztują 10 zł.

Bochema w Spodkach
W czwartek o godz. 18:00 blisko 20 twórców należących do grupy „Bochemia” zaprezentuje swoje prace, którymi zapełniło otrzymaną na własny użytek przestrzeń w galerii białostockich Spodków WOAK na wykreowanie swej artystycznej tożsamości. Wśród nich znajdą się na pewno nazwiska już znane z indywidualnych i zbiorowych wystaw, przypomną się także te dawno nie wspominane w kontekście sztuki, ale niektóre dadzą znać o sobie po raz pierwszy. Wystawa czynna będzie do 15 marca.

Formy sferyczne
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza we wtorek na otwarcie wystawy litografii Formy sferyczne” Krzysztofa Rukasza.
- Moja twórczość artystyczna jest stałym poszukiwaniem coraz to nowych form graficznych będących zapisem własnych doznań, uczuć, wspomnień tworzących swoistego rodzaju wizualny album doświadczeń - mówi artysta.
Wernisaż o godz. 18 w galerii w kamienicy przy ul. Kilińskiego 8.

Koncerty studentów
Przez dwa wieczory białostoczanie mogą obcować z muzyką wykonywaną przez studentów białostockiego Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego. We wtorek i środę o godz. 19, w sali koncertowej przy ul. Kawaleryjskiej 5, odbędą się doroczne koncerty młodych muzyków. Wstęp jest bezpłatny.

Rozmowy o literaturze
Gościem najbliższej Środy Literackiej w Książnicy Podlaskiej będzie Michał Siedlecki - pracownik Książnicy Podlaskiej, współredaktor kilku książek. Ostatnio wydał on monografię „Myśliwski metafizyczny. Rozważania o Widnokręgu i Traktacie o łuskaniu fasoli”. Początek o godz. 17. Wstęp jest bezpłatny.

Sputnik krąży nad Białymstokiem
W białostockim kinie Forum do czwartku trwa 9. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. To właściwie jedyna okazja, żeby na dużym ekranie zobaczyć takie głośne filmy, jak „Ucieczka z Moskwabadu”, „Frankofonia”, „No comment” czy „Jedynka”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny