Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedłużenie ulicy Piastowskiej w Białymstoku. Inwestycję oddano ponad dekadę temu. Nadal toczy się procedowanie decyzji środowiskowej

OPRAC.: wal
Przedłużenie Piastowskiej, czyli ul. Kazimierza Wielkiego i Bolesława Krzywoustego, oddane zostało w 2012 roku
Przedłużenie Piastowskiej, czyli ul. Kazimierza Wielkiego i Bolesława Krzywoustego, oddane zostało w 2012 roku Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Do początku listopada jest czas na składanie odwołań od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach przedłużenia ulicy Piastowskiej. Wydał ją ponownie, bo poprzednia z 2009 roku została uchylona. Od dekady ulicą jeżdżą nią kierowcy, a trasie patronują Kazimierz Wielki i Bolesław Krzywousty

Spis treści

Do tej pory nie wpłynęły żadne odwołania - informuje Dorian Kozłowski, naczelnik wydziału ocen oddziaływania na środowisko w
Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Na ich złożenie strony postępowania mają 28 dni od chwili wydania decyzji. Ta ujrzała światło dzienne 5 października. Ponownie.

Ponad dekada sporów o przedłużenie Piastowskiej

To konsekwencja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z lipca 2017 roku. Zajmował się sprawą po uwzględnieniu w 2016 roku przez Naczelny Sąd Administracyjny kasacji złożonej przez GDOŚ. Chodzi o uwarunkowanie środowiskowe (zostały wydane w 2009 roku przez białostocką RDOŚ, później uchylane i zmieniane przez GDOŚ), a w zasadzie ochronę przez hałasem i sprawę ekranów akustycznych przy realizacji przedłużenia ulicy Piastowskiej.

Inwestycja została ukończona w 2012, a rok później patronami nowej trasy zostali Kazimierz Wielki (dłuższy odcinek) i Bolesław Krzywousty. Równolegle toczyły się procedury prawne odnośnie odwołań środowiskowych. W tym kontekście ostatni wiążący wyrok przed sądem zapadł w lipcu 2017.

Na jego mocy Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie po przeprowadzeniu postępowania decyzją z 27 stycznia 2023 r., uchylił decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 16 września 2009 r RDOŚ w Białymstoku. I przekazał mu w maju 2023 roku sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ten 5 października uznał, że nie ma potrzeby przeprowadzania oceny inwestycji na środowisko. Nie potwierdził sugestii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, że przesłanką do opracowania pełnego raportu środowiskowego były przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu - zdiagnozowane w rejonie posesji przy ul. Wiklinowej 4 i 10.

Czytaj też: Na ekrany czekali pięć lat. Wreszcie się doczekali

Wpływ oddziaływania akustycznego ul. Kazimierza Wielkiego jest tu skutecznie minimalizowany ochroną akustyczną w postaci ekranów. Notowane przekroczenia mają charakter marginalny, dotyczą jedynie terenu pierwszej linii zabudowy i nie powinny stanowić znacznej uciążliwości dla jej mieszkańców - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Hałas dopuszczalny, ale ekran akustyczny by się przydał

Niemniej w celu zachowania dopuszczalnych wartości ochrony akustycznej zasugerował montaż ekranu akustycznego w miejscu dotychczasowego ogrodzenia przy Wiklinowej 10 lub wymianę na takie, które zwiększy cień akustyczny, a także tzw. cichą nawierzchnię wjazdu na posesję.

- W chwili obecnej zasadne jest, aby kwestie środowiskowe na odcinku ul. Wł. Raginisa w rejonie posesji położonych przy ul. Wiklinowej 4 oraz 10 było prowadzone w oparciu o decyzję z dnia 11 października 2022 r. dotyczącą rozbudowy ul. Wł. Raginisa - czytamy w uzasadnieniu RDOŚ.

Trwa ona od kilkunastu miesięcy. Obejmuje odcinek ul. Raginisa od Baśniowej do granic miasta. Toczące się postępowanie środowiskowe odnośnie przedłużenia Piastowskiej spowodowało, że przebudowa ul. Raginisa nie objęła fragmentu od ul. Kazimierza Wielkiego do Baśniowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny