MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionella przy ul. Leśnej i Sowlańskiej. Mieszkańcy siedmiu bloków nie mogą korzystać z ciepłej wody

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
Z cieplej wody w prysznicach - nie mogą korzystać mieszkańcy bloków przy ul. Leśnej 37, 38, 39 oraz przy ul. Sowlańskiej 38, 42, 44, 46. Sanepid wykrył tu zbyt wysokie stężenie bakterii legionelli.

Komunikat o zakazie korzystania z cieplej wody na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Zachęta pojawił się w środę (24 kwietnia).

W piśmie sygnowanym przez Urszulą Połowianiuk, zastępcę powiatowego inspektora sanitarnego w Białymstoku, czytamy:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w instalacji ciepłej wody zaopatrującej budynki mieszkalne przy ul. Leśnej 37, 38, 39 oraz przy ul. Sowlańskiej 38, 42, 44, 46 w Białymstoku stwierdzono przekroczenie normatywu higienicznego w zakresie bakterii Legionella sp. Wobec powyższego nie należy korzystać z ciepłej wody z pryszniców w wyżej wymienionych budynkach do czasu przywrócenia jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7.12.2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z ww. rozporządzeniem.

Jak mówi Marcin Kurylonek, zastępca prezesa ds. Technicznych SM Zachęta, sanepid bakterię wykrył podczas rutynowych kontroli.

- Trzeba pamiętać, że to naturalne, że legionella występuje w rurach wodociagowych, groźne są tylko jej podwyższone wartości - przypomina.

Podkreśla, że już rozpoczęto prace naprawcze. Ile one potrwają - trudno powiedzieć. Jeśli jednak wyniki badań będą już w normie, mieszkańcy zostaną o tym poinformowani. Na razie muszą ostrożnie korzystać z cieplej wody.

- Zwłaszcza tam, gdzie jest aerozol, czyli przede wszystkim w prysznicach i kranach, gdzie są zamontowane perlatory - przypomina Marcin Kurylonek. - Można natomiast korzystać z kranu w kuchni, umywalki czy wanny.

Jak podaje sanepid, warunkami sprzyjającymi do rozwoju bakterii z rodzaju Legionella w wodzie ciepłej jest m.in.: mała prędkość przepływu i długie okresy bezruchu (stagnacji) wody w instalacji (co skutkuje miejscowym nagromadzeniem się dużej ilości substancji odżywczych - sprzyja namnażaniu się tych bakterii i rozwoju biofilmu, który stanowi często przyczynę wtórnego zanieczyszczenia wody).

Ryzyko zagrożenia zdrowotnego bakterią Legionella zależy między innymi od:

  • szybkości namnażania się bakterii w instalacjach i urządzeniach wodnych;
  • powstawania skażonego aerozolu wodnego w wielkości kropel < 5 µm;
  • ilości komórek, które przedostały się do płuc;
  • zjadliwości (wirulencji) bakterii;
  • wrażliwości osoby narażonej np. grupa ryzyka.

Bakterie Legionella przedostają się do organizmu człowieka (do płuc) poprzez skażony bakterią aerozol wodno-powietrzny. Mogą powodować:

  • Legionelozowe zapalenie płuc (choroba legionistów) – postać płucna;
  • Gorączkę Pontiac – postać poza płucna (objawy grypopodobne).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny