MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Raginisa. To wylotówka z Białegostoku w stronę Supraśla. Inwestycję realizuje samorząd wojewódzki

wal
Przebudowa ulicy Raginisa ma się zakończyć jesienią przyszłego roku
Przebudowa ulicy Raginisa ma się zakończyć jesienią przyszłego roku Wojciech Wojtkielewicz
Trwa przebudowa ulicy Raginisa w Białymstoku. To największa inwestycja drogowa samorządu wojewódzkiego w stolicy woj. podlaskiego. Po modernizacji nowa trasa ma usprawnić wyjazd w kierunku Supraśla i połączyć się z przebudowanym kilka lat wcześniej pozamiejskim odcinkiem drogi wojewódzkiej 676.

Spis treści

Umowa na przebudowę Raginisa jest realizowana w ramach zawartego kilka lat temu porozumienia miasta Białystok i samorządu województwa podlaskiego. Przy tej inwestycji po stronie władz miasta leżało przygotowanie dokumentacji. Ciężar finansowania wziął na siebie region.

Zobacz, jak wygląda przebudowa ul. Raginisa z lotu ptaka. Galeria.

- Na ul. Raginisa trwają prace związane z budową i przebudową sieci podziemnych (kanalizacja deszczowa, wodociąg, sieć gazowa, przebudowa kolizji energetycznych), umożliwiających rozpoczęcie robót drogowych - informuje Krzysztof Barbachowski, zastępca dyrektora Podlaskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Białymstoku.

Dodatkowo wykonywane są roboty konstrukcyjne przepustu skrzynkowego na cieku Jaroszówka, trwają prace związane z wykonaniem pali pod budowę ekranów akustycznych.

Do tej pory przeprowadzono rozbiórki elementów dróg, a od strony wylotu na Supraśl wykonano roboty ziemne, warstwy konstrukcyjne oraz rozpoczęto ustawianie krawężnika.

- Prace prowadzone są w pełnym zakresie pasa drogowego w miarę udostępniania frontów robót kolejnym podwykonawcom - informuje Krzysztof Barabachowski. - Z uwagi na ilość sieci podziemnych przewidzianych do przebudowy w ramach kontraktu oraz potrzebę koordynacji robót realizowanych przez gestorów sieci wykonawca dokłada wszelkich starań, aby w okresie letnim wykonać jak najwięcej prac w możliwie krótkim czasie przy zachowaniu reżimu technologicznego zgodnie z przekazaną dokumentacją projektową

Ronda na wylotówce do Supraśla

W ramach inwestycji powstaną ronda na skrzyżowaniach ulicy Raginisa z Rycerską i Baśniową, Jaroszówki i Jutrzenki, Uśmiechu i Baśniową oraz Gwiazdkową. Ponadto roboty obejmą m.in.:

  • budowę dwóch jezdni po dwa pasy ruchu każda,
  • zatok autobusowych,
  • ścieżek rowerowych i chodników,
  • nowego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej.

Wzdłuż drogi staną ekrany akustyczne, które zostaną obsadzone pnączami.

Kolejny odcinek DW 676 realizowany przez Unibep

Wartość umowy to ok. 37,7 mln zł brutto, tj. ok. 30,6 mln zł netto. To kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 676, który zrealizuje Oddział Infrastruktury Unibep SA. Dotychczas firma budowała trasę Białystok -Supraśl czy węzeł Porosły, które są częścią drogi wojewódzkiej nr 676.

Pierwotnie planowano, że ulica Raginisa zostanie przebudowana na dłuższym odcinku: od ul. Kazimierza Wielkiego. Jednak ostatecznie decyzja ZRID została wydana na odcinek od Baśniowej.

Na przeszkodzie stanęły sprawy prawne związane z decyzją środowiskową na przedłużenie ul. Piastowskiej, które zostało zrealizowane dekadę temu.

[polecany25122595[/polecany]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny