Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „Ikony zza krat”. Osadzeni w Areszcie Śledczym w Białymstoku uczą się pisać ikony

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Od kilkunastu lat w Areszcie Śledczym w Białymstoku osadzeni uczą się pisać ikony. Dobiega końca kolejna edycja programu "Ikony zza krat". Inicjatywa ma wspierać resocjalizację osadzonych.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w poniedziałek (18 grudnia) w Areszcie Śledczym w Białymstoku otwarto wyjątkową wystawę ikon. Wyjątkową, bo pisali je sami osadzeni.

Od 2012 roku mogą oni uczestniczyć w programie "Ikony zza krat". Jest to jedno ze sztandarowych przedsięwzięć realizowanych na terenie jednostki, głównie z uwagi na geograficzne położenie Białegostoku, na styku kultur i religii, ale również z uwagi na resocjalizacyjny walor projektu.

- Niewątpliwe ikony te powstały w wyniku dużej dozy cierpliwości, pracowitości i wytrwałości. Ale są jednocześnie efektem talentu i zmysłu artystycznego - mówił ks. Andrzej Lewczak, Naczelny Prawosławny Kapelan Służby Więziennej. - Otwierając tę wystawę, jednocześnie otwieramy przestrzeń do dyskusji nad procesem resocjalizacyjnym zachodzącym w człowieku, który poprzez swoją ekspresję niewerbalną może wejść w interakcje nie tylko z odbiorcą, ale również z samym Bogiem.

Zajęcia prowadzone są pod okiem profesjonalnego ikonografa Jana Grigoruka.

- Pomysł na program wyszedł od ks. Adama Krysztopowicza, kapelana aresztu. Zapytał mnie, czy jednorazowo spróbowałbym prowadzić takie zajęcia. I wyszło, że prowadzę je już kilkanaście lat. Dają mi tyle samo radości, duchowej satysfakcji i głębi wiary, co, jak myślę, wielu osadzonym, którzy uczestniczą w naszych zajęciach - mówi Jan Grigoruk. - Ja daje tylko swój czas i umiejętności. A to nasi osadzeni dają swoją pracę i swój trud. Trudzą się dla siebie, dla swych bliskich czy dla instytucji, w której, jak się niestety w życiu ułożyło, musieli się znaleźć.

Podczas warsztatów, poza samą nauką pisania ikon, mają szansę zdobyć sporą dawkę wiedzy, na temat tego, czym jest ikona, poznają historię sztuki i religii oraz tradycję i zasady pisania ikon.

- Byłem przy pierwszej edycji projektu. Mam nadzieję, że ta będzie moją ostatnią - przyznaje pan Władysław i podkreśla, jak wiele daje mu udział w warsztatach. - Połączenie wiedzy i umiejętności daje inny sposób rozumowania. Ikona nadaje sens działaniu człowieka.

W obecnej edycji projektu bierze udział około 20 osadzonych. Na początku przyszłego roku ma ruszyć jego kolejna odsłona.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny