MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda apeluje o udział w referendum 15 października. „Legitymacja będzie mogła również zostać położona na stole w Brukseli”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
Prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przy granicy z Białorusią zapoznali się z sytuacją bezpieczeństwa i odebrali informacje o funkcjonowaniu zapory granicznej. Podczas konferencji prasowej prezydent mówił m.in. o referendum, które odbędzie się w niedzielę wraz z wyborami parlamentarnymi.

Niełatwa sytuacja na granicy

– Spotykamy się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, policji, z naszymi żołnierzami. Rozmawiamy na temat sytuacji, ta jest obecnie niełatwa – powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że kilka godzin wcześniej doszło tam do próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Sytuacja, niestety normalna, bo tego typu przypadki są tutaj ciągle. One pokazują jak bardzo ta bariera jest potrzebna. Tu są ludzie, których na tę granicę przygotowują i wysyłają służby białoruskie, to akcja skoordynowana – mówił.

Prezydent podkreślił ich „niezwykłe oddanie służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, która ich wspiera i naszych żołnierzy”.

– Służba, którą realizują na granicy polsko-białoruskiej jest rzeczywiście bezcenna. Trudno sobie wyobrazić skalę niebezpieczeństwa, jaka spływałaby na Polskę, gdyby ta służba nie była realizowana. Nie wspomnę o braku kontroli co do przenikania granicy – podkreślił.

Andrzej Duda zauważył, że gdyby „nie było ofiarności funkcjonariuszy, to nie mielibyśmy w istocie kontroli nad tą granicą”. – Byłaby to sytuacja bardzo niebezpieczna dla Polski. Mielibyśmy ogromne pretensje ze strony państw członkowskich UE, że nie przestrzegamy zobowiązań unijnych, że nie strzeżemy w dostateczny sposób europejskiej granicy i granicy strefy Schengen – zaznaczył.

Referendum 15 października

Prezydent mówił także o referendum, które odbędzie się już w niedzielę – 15 października – wraz z wyborami parlamentarnymi. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że odpowiedź udzielona w referendum „będzie dla przyszłego polskiego rządu ogromną legitymacją do tego, by mówić w Brukseli o tym, jaki jest w istocie głos polskiego społeczeństwa (...), czyli jaki jest demokratyczny werdykt Polaków, jakie są ich oczekiwania”.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że obowiązkiem każdych polskich władz jest słuchać społeczeństwa – podkreślił.

Andrzej Duda oświadczył, że „ta legitymacja, jakie da to referendum, będzie mogła również zostać położona na stole w Brukseli”.

– Będzie stanowiła jasny wskaźnik, jak polskie władze mają działać. Dlatego apeluję do wszystkich, aby na to referendum iść, aby w tym referendum oddać głos i wziąć udział w tym akcie obywatelskim – mówił.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda apeluje o udział w referendum 15 października. „Legitymacja będzie mogła również zostać położona na stole w Brukseli” - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny