Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace na Rynku Siennym. Odkryto już 73 groby. Szczątki trafią do krypty pod artystyczną kaplicą, która tu właśnie powstaje

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Na Rynku Siennym trwają prace związane z budową artystycznej kaplicy według projektu Jarosława Perszki. I to tu są odkrywane kolejne groby. Teraz szczątki zostaną zbadane przez antropologa.
Na Rynku Siennym trwają prace związane z budową artystycznej kaplicy według projektu Jarosława Perszki. I to tu są odkrywane kolejne groby. Teraz szczątki zostaną zbadane przez antropologa. Wojciech Wojtkielewicz
To nie jest niespodzianka. Na Rynku Siennym w Białymstoku, gdzie trwają prace budowlane, przed laty istniał cmentarz ewangelicki, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Teraz trwa tu budowa artystycznej kaplicy.

Cztery prostokątne bryły z płaskorzeźbami Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Tak ma wyglądać artystyczna kaplica, która stanie na Rynku Siennym i upamiętni fakt, że przed laty istniał tu cmentarz ewangelicki. Zlecone przez miasto prace rozpoczęły się na początku czerwca. Odkryto i przebadano już 73 groby.

Początek prac: Rozpoczyna się budowa artystycznej kaplicy na Rynku Siennym. Szykuje się ekshumacja

- Zmarli pochowani zostali w trumnach, często zdobionych, które zachowały się fragmentarycznie. Odkryto i przebadano również cztery murowane krypty osób dorosłych i dzieci. Zasadniczo brak jest przy pochówkach wyposażenia, za wyjątkiem pojedynczych przedmiotów osobistych - mówi Kamila Bogacewicz z magistratu.

Wyniki badań na rynku: Rynek Sienny pełen grobów, tak pokazał georadar. Inwestycje mogą się opóźnić.

Szczątki zostaną przebadane przez antropologa, po czym trafią do krypty pod wspomnianą artystyczną kaplicą. - Z przeprowadzonych badań archeologicznych i antropologicznych zostanie sporządzona stosowna dokumentacja - podkreśla Bogacewicz.

Prace w 2010 roku: Ludzkie szczątki na Rynku Siennym. Ludzie przez lata chodzili i handlowali na grobach. (wideo)

Na Rynku Siennym szczątki były wykopywane również w 2010 roku, kiedy miasto poszerzało ulicę Młynową. Zlecone przez magistrat badania georadarem wykazały, że pod ziemią są setki grobów. Istniejący tu przed laty cmentarz ewangelicki założono na przełomie XVIII i XIX wieku. Zanim miasto zdecydowało się kilka lat temu ogrodzić ten teren, funkcjonował tu dziki parking.

Zobacz też: Droga Białystok - Supraśl. Inwestycja budowana na grobach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny