Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Białostoczanie spotkali się na Rynku Kościuszki. Przemaszerowali na cmentarz wojskowy

OPRAC.: wal
Białostoczanie przeszli z Rynku Kościuszki na nekropolie przy ul. 11 listopada
Białostoczanie przeszli z Rynku Kościuszki na nekropolie przy ul. 11 listopada Urszula Łobaczewska
O Żołnierzach Wyklętych pamiętali uczestnicy marszu, który w sobotę (2.03.2024) wieczorem przeszedł przez centrum Białegostoku. Trasa prowadziła sprzed kina Ton na Rynku Kościuszki do cmentarza wojskowego przy ul. 11 Listopada. Przemarsz zorganizowało porozumienie organizacji patriotycznych, niepodległościowych i wolnościowych. Odbył się już po raz trzynasty. W tym roku pod hasłem: "Szli, by walczyć o Twój dom".

Spis treści

W sobotę o godz. 16 białostoczanie, jak co roku zgromadzili się przed kinem Ton. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wydarzenie rozpoczął program historyczno-muzyczny. Wokalnie uroczystość wsparły "Kwiaty Polskie". Grupa ze szkoły estradowej im. Anny German zaśpiewała na początku utwór "Biały krzyż" skomponowany przez Krzysztofa Klenczona ze słowami Janusza Kondratowicza.

Po zakończeniu uroczystości na Rynku uczestniczy ruszyli przez centrum. Po drodze zatrzymywali się przy pomnikach: Armii Krajowej. "Inki" i 42 Pułku Piechoty.

Uroczystości w Olmontach

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbyły się także w miejscu kaźni w lesie pod Olmontami. Zorganizowane zostały przez Jana Litwińczuka, prezesa Stowarzyszenia ,,Olmonty” - ,,Świadka Historii”. Wydarzenie miało miejsce przy upamiętnieniu poświęconym żołnierzom Podziemia Niepodległościowego - ofiar zbrodni komunistycznych zamordowanych w 1946 roku i pogrzebanych w masowych mogiłach w Lesie Solnickim.

Miejscowa społeczność wiedziała o miejscu kaźni, jednak dopiero upadek systemu komunistycznego pozwolił na rozpoczęcie działań zmierzających do przywrócenia pamięci o ofiarach zbrodni. Prace ekshumacyjne rozpoczęto w 1996 roku, zaś odsłonięcie i poświęcenie upamiętnienia miało miejsce w listopadzie 2018 roku. Ekshumowane szczątki bohaterów spoczęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.

Narodowy dzień pamięci o niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 roku. Jest to święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, ponieważ nie godzili się na powojenny układ polityczny.

Święto to obchodzimy 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 roku stracono dowódcę IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Ostrowski”, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie, zostali zamordowani strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny