MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PPG cz. 1: 7 tys. podlaskich firm skorzystało z pomocy: pożyczek i dopłat do pensji

Andrzej Matys
Andrzej Matys
16 tys. miejsc pracy udało się uratować dzięki dopłatom do wynagrodzeń. To efekt Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. Realizację jego pierwszej części podsumował w czwartek (18.06) marszałek województwa Artur Kosicki.

Składający się z dwóch części PPG - realizowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - wynosi 177 mln zł. Pieniądze te przeznaczone są na wsparcie przedsiębiorców z regionu, których pandemia koronawirusa postawiła w trudnej sytuacji.

- Jako zarząd województwa podeszliśmy do tego poważnie, efekty są znaczące. Cieszy nas bardzo, że mogliśmy pomóc lokalnym przedsiębiorcom i będziemy pomagać im nadal - obiecał Artur Kosicki.

Marszałek do przedsiębiorców: Korzystajcie z pieniędzy z PPG. One są dla was

Dopłaty do pensji

Pierwsza część Pakietu, na realizację której przeznaczono 142 mln zł, składa się z dwóch części. 72 mln zł z tej puli to pieniądze na dopłaty do wynagrodzeń pracowników, reszta funduszy jest przeznaczona na preferencyjne pożyczki dla podlaskich firm.

Jak przypomniał marszałek Kosicki, w ramach dopłat do wynagrodzeń zawarto umowy z ponad 7 tys. pracodawców na ponad 65 mln zł. To pozwoliło uratować prawie 16 tys. miejsc pracy w podlaskich firmach.

Podlaski Pakiet Gospodarczy - 142 mln zł czekają na przedsiębiorców. Jak z nich skorzystać?

- Ten komponent cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Złożone wnioski w pełni wyczerpią pulę przewidzianą na dopłaty - mówił o dopłatach Hubert Ostapowicz, wiceszef Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Najlepsze w kraju pożyczki

Drugim instrumentem tej części PPG są pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach.

- Już w marcu zdecydowaliśmy, że właściwie zniesiemy oprocentowanie, bo wynosi ono 0 proc. Wydłużyliśmy okres spłaty pożyczek do 7 lat, umożliwiając 12-miesięczną karencję i zawieszenie spłat do 6 miesięcy. Nie jest też wymagany wkład własny, a maksymalna kwota pożyczki, czyli 1 mln zł, odpowiada większości podlaskich firm - poinformowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dotychczas pośrednicy, którzy udzielają pożyczek z funduszy RPO, zawarli (w ramach PPG) 30 umów na 10 mln zł. - Kolejnych 31 wniosków o pożyczki na ponad 10 mln zł jest właśnie rozpatrywanych. Natomiast z tzw. wakacji kredytowych lub opcji wydłużenia okresu rozliczenia podwyżki skorzystało już 58 przedsiębiorców, którzy sięgnęli po tę pomoc wcześniej - podkreślił Artur Kosicki.

Z kolei dyrektor Sarosiek dodała, że w ramach RPOWP 2014-2020 udzielonych zostało 350 pożyczek na ponad 100 mln zł. Pula pieniędzy na ten cel to 266 mln. - Jeśli ktoś jeszcze nie korzystał z tej oferty, zachęcamy do kontaktu z naszymi pośrednikami. Uważam, i potwierdzają to opinie z innych regionów, że nasze pożyczki to jedna z najkorzystniejszych ofert w kraju - podkreśliła Joanna Sarosiek.

Podlaski Pakiet Gospodarczy. Od A do Z

To jeszcze nie koniec

Pierwsza część PPG nie wyczerpuje pomocy, którą samorząd województwa oferuje przedsiębiorcom. Właśnie przeznaczył 35 mln zł na finansowanie tzw. kapitału obrotowego dla firm walczących ze skutkami pandemii. Nabór rusza 22 czerwca, a z pieniędzy tych skorzystają przedsiębiorstwa i samozatrudnieni prowadzący działalność na dzień 31.12.2019 r. Oferowana im pomoc będzie wypłacana przez trzy miesiące.

- Cała pula PPG stanowi 177 mln zł, a to jeszcze nie koniec. Na pomoc dla przedsiębiorstw przeznaczymy jeszcze około 50 mln zł - obiecał marszałek i dodał, że dotychczas na przeciwdziałanie skutom pandemii samorząd wydał niemal 300 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny