Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek do przedsiębiorców: Korzystajcie z pieniędzy z PPG. One są dla was

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Prawie 3 tys. pracowników i osób samozatrudnionych z regionu otrzyma 3-miesięczne pensje przy wsparciu z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego (PPG). Lokalni przedsiębiorcy sięgnęli też po atrakcyjne pożyczki, które sięgają już niemal 7 mln zł. W czwartek (27.05) pierwszy etap realizacji PPG podsumował podczas konferencji online marszałek Artur Kosicki.

Podlaski Pakiet Gospodarczy to projekt, który przygotował zarząd województwa - odpowiedź na gospodarcze skutki koronawirusa w regionie. Na realizację Pakietu przeznaczono 142 mln zł, które pochodzą głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Druga runda naborów na dofinansowania pensji

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń stanowi, obok korzystnych pożyczek, jeden z z dwóch komponentów PPG. O ten rodzaj wsparcia ubiegać się mogą mikro- mali- i średni przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione, którzy odnotowali spadek obrotów w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Podlaski Pakiet Gospodarczy, czyli pierwsza pomoc dla lokalnych firm

Dofinansowanie przyznawane jest na okres 3 miesięcy. Pierwsza runda naborów wniosków na tę formę pomocy rozpoczęła się w okresie 14-16 kwietnia. Jak poinformował marszałek województwa podlaskiego, złożono w wówczas ponad 3 tys. wniosków. - Z czego właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw złożyli już 1287 wniosków, a osoby samozatrudnione aż 1819 - podkreślił Artur Kosicki.

Dotychczas zawarto umowy o dofinansowanie wynagrodzeń z 896 przedsiębiorcami na ponad 13 mln 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciem zostanie objętych niemal 3 tys. podlaskich pracowników. Pomoc związana z dofinansowaniem pensji udzielana jest za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, przy czym najwięcej wniosków złożyli przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego. Zarówno weryfikacja wniosków składanych przez przedsiębiorców, jak i podpisywanie umów o dofinansowanie odbywa się na bieżąco - zapewnił Hubert Ostapowicz, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Poinformował również, że kolejna runda naboru wniosków rozpoczęła się 7 maja i potrwa do 21 maja. - Wnioski będą przyjmowane głównie w wersji elektronicznej (z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego), ale również w wersji papierowej - dodał wicedyrektor Ostapowicz.

Podlaski Pakiet Gospodarczy - 142 mln zł czekają na przedsiębiorców. Jak z nich skorzystać?

Pożyczki na dobrych warunkach

W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego przedsiębiorcy mogą ubiegać się także o udzielenie pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. O tę formę wsparcia mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Maksymalna kwota kredytu to 1 mln zł, jest on wypłacany na 7 lat (84 m-ce) z możliwością karencji w spłacie do 12 miesięcy i uzyskania 6-miesięcznych wakacji kredytowych.

Do 4 maja podpisano 20 umów na tego typu wsparcie, które opiewają na 6,7 mln zł. - Przy udzielaniu pożyczki nie jest wymagana wpłata własna, a kwota zostanie wypłacona w jak najkrótszym czasie po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Udało nam się teraz wynegocjować z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i naszymi pośrednikami to, że od teraz pożyczkobiorca może do 50 proc. wartości pożyczki sfinansować sobie kapitał obrotowy tym kredytem, ale kapitał obrotowy musi być ściśle związany z przedmiotem, na który wsparcie zostało udzielone - wyjaśniała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Niewątpliwym plusem jest też oprocentowanie kredytu – wynosi 0 proc. Realizacja pożyczek powierzona została zewnętrznym operatorom (szczegóły na: www.wrotapodlasia.pl/pozyczki).

Podlaski Pakiet Gospodarczy. Od A do Z

Rusza kampania informacyjna

Marszałek Kosicki poinformował również, że zarząd województwa postanowił przeprowadzić kampanię promocyjną PPG. Po to, by podlascy przedsiębiorcy wykorzystali wszystkie pieniądze jakie oferuje Pakiet.

- Będziemy zachęcali państwa do korzystania z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego i przekonywali, że składanie wniosków o wsparcie nie jest trudne. Chcemy, żeby na koncie nie została ani jedna złotówka, żeby wszystkie pieniądze trafiły do państwa. Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać miejsca pracy. Korzystajcie z tego, bo to są pieniądze dla was i dla waszych pracowników, żebyśmy skutki koronawirusa odczuli słabo, a najlepiej wcale - zaapelował marszałek Artur Kosicki.

Informacje o PPG będą przekazywane za pośrednictwem mediów społecznościowych UMWP. Spoty pojawią się także w lokalnej telewizji i radiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny