Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Podlaski Pakiet Gospodarczy. Od A do Z

Materiał informacyjny
Aż 142 mln zł z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego trafi do przedsiębiorców z naszego województwa w formie dopłat do wynagrodzeń pracowników oraz bardzo atrakcyjnych, nieoprocentowanych pożyczek. Taką pomoc zakłada Podlaski Pakiet Gospodarczy. Firmy mogą też liczyć na elastyczne podejście Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w przypadku problemów w realizacji projektów unijnych.

Podlaski Pakiet Gospodarczy ma jedno zadanie: ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw w czasach pandemii, pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Dopłata do pensji

Na tę formę pomocy Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył 72 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Wsparcie będzie udzielane poprzez powiatowe urzędy pracy województwa podlaskiego, a wnioski o dofinasowanie przedsiębiorcy będą mogli składać poprzez portal www.praca.gov.pl w odpowiedzi na nabór wniosków ogłoszony właśnie przez powiatowy urząd pracy. Formularz wniosku jest już dostępny na tej stronie, w zakładce -> tarcza antykryzysowa -> Wniosek PSZ-DKWP. Nabory wniosków będą ogłaszane w pierwszej połowie kwietnia. A przedsiębiorca będzie miał 14 dni na złożenie wniosku, od momentu ogłoszenia naboru.

Wsparcie adresowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, a także dla osób samozatrudniających się. Może je uzyskać przedsiębiorca, który wykaże spadek obrotów gospodarczych, rozumiany jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, mający miejsce w trakcie dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w 2020 roku (np. w lutym i marcu 2020 roku) w porównaniu do łącznych obrotów osiągniętych w analogicznych dwóch kolejnych miesiącach kalendarzowych roku poprzedniego.

Kryteria: spadek obrotów i liczba pracowników

Wysokość dotacji uzależniona będzie od dwóch kryteriów, od skali spadku obrotów i liczby zatrudnianych pracowników.
W przypadku spadku obrotów u mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy o:
• co najmniej 30 proc. – przedsiębiorca będzie mógł otrzymać miesięcznie dotację w kwocie ustalonej jako suma 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
• co najmniej 50 proc. – przedsiębiorca będzie mógł otrzymać miesięcznie dotację w kwocie ustalonej jako suma 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
• co najmniej 80 proc. – przedsiębiorca będzie mógł otrzymać miesięcznie dotację w kwocie ustalonej jako suma 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.

W przypadku spadku obrotów u przedsiębiorcy, którym zatrudnia sam siebie, o:
• co najmniej 30 proc. – wsparcie w skali miesiąca może być udzielone w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace,
• co najmniej 50 proc. – wsparcie w skali miesiąca może być udzielone w wysokości 70 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace,
• co najmniej 80 proc. – wsparcie w skali miesiąca może być udzielone w wysokości 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace.

Dofinansowanie może zostać przyznane na trzy miesiące. Ale są pewne warunki. Przedsiębiorca nie może zwolnić pracowników, na których wynagrodzenie otrzymał wsparcie przez cały okres tego dofinansowania (np. 3 miesiące) oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi (kolejne 3 miesiące).

I analogicznie: w przypadku osoby samozatrudniającej się, musi ona prowadzić działalność gospodarczą przez okres, na który zostało jej przyznane dofinansowanie (3 miesiące) oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi (kolejne 3 miesiące).

Pożyczki zero procent, bez wkładu własnego

Kolejną formę wsparcia stanowią pożyczki, dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Do dyspozycji przedsiębiorców jest aż 70 mln zł. Wszystkie pożyczki są nieoprocentowane i nie wymagają wkładu własnego!

Tak korzystne zasady zostały wprowadzone właśnie po to, by pomóc przetrwać firmom ten trudny czas. Skorzystać z nich mogą zarówno:
• przedsiębiorcy, którzy już korzystają z tych pożyczek, tyle tylko że warunki ich zobowiązań zostaną zmienione na bardziej preferencyjne, o wiele korzystniejsze,
• jak i ci, którzy dopiero wezmą pożyczkę.

Pomoc adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Na rozbudowę firmy i system informatyczny

Pożyczka może zostać przeznaczona na inwestycje: rozbudowę przedsiębiorstwa, zakup maszyn i sprzętu do produkcji. Można też dzięki niej rozbudować i unowocześnić system informatyczny w firmie, wdrożyć wirtualny system obsługi działalności, stworzyć portal pracowniczy, kupić sprzęt, oprogramowanie do sprzedaży produktów i usług w internecie.

Przedsiębiorcy przysługuje karencja w spłacie do 12 miesięcy, co w praktyce oznacza, że może inwestować w firmę oraz finansować wydatki obrotowe odraczając do 12 miesięcy rozpoczęcie spłaty zobowiązania. W sytuacji tymczasowej utraty płynności przedsiębiorca może skorzystać z zawieszenia rat maksymalnie na 6 miesięcy. W takiej sytuacji okres spłaty zobowiązania ulega wydłużeniu proporcjonalnie.

Pożyczki są dostępne nawet dla firm, którym banki odmawiają teraz kredytu. Jeżeli w momencie wniosku o pożyczkę firma nie ma zdolności finansowej, wówczas będzie weryfikowana ona na dzień 31 grudnia 2019 roku.

Pożyczki są już dostępne

Udzielają ich nasi pośrednicy, którzy zostali wyłonieni do świadczenia tych usług. Prosimy o kontakt z nimi. Odpowiedzą na wszelkie pytania w sprawie oferty pożyczkowej. Oto oni:
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Białystok, ul. Starobojarska 15, 15-073 Białystok, nr tel. 85 740 86 76, 85 740 86 83, e-mail: pozyczki@pfrr.pl;
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, ul. Tadeusza Kościuszki 62, 16-400 Suwałki, nr tel. 87 565 13 86;
Fundusz Wschodni Sp. z o.o, ul. Piękna 1 (III piętro), 15-282 Białystok, nr tel. 85 307 01 05;
Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA, ul. Piękna 1 (III piętro), 15-282 Białystok, nr tel.: 85 307 01 05, 662 836 358.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z atrakcyjnych pożyczek, będących w dyspozycji pośredników, z którymi współpracuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Są to:
• Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach,
• Agencja Rozwoju Regionalnego "ARES" S.A. w Suwałkach,
• Podlaski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.,
• Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

UMWP rekomenduje im: zawieszenie rat kapitałowo-odsetkowych, tzw. „wakacji kredytowych” do 6 miesięcy, zapewnienie dodatkowej karencji w spłacie rat kapitałowych do 6 miesięcy, wydłużenie okresu finansowania do 6 miesięcy.

Kontrole wstrzymane, harmonogramy wydłużane

Przedsiębiorcy, którzy realizują projekty dofinansowane z RPOWP, również mogą liczyć na wiele udogodnień. Instytucja Zarządzająca RPOWP, czy Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, przychyla się do ich próśb o zmianę harmonogramów, jednocześnie uczulając na konieczność odpowiedniego udokumentowania takich sytuacji. W miarę możliwości uwzględnia też prośby w sprawie szybszego zawarcia umowy czy przekazania pieniędzy, zwłaszcza gdy pojawiają się obawy, co do zachowania płynności firmy.

Kontrole projektów zostały wstrzymane, a termin na uzupełnienia formalne wniosków o dofinansowanie – na prośbę wnioskodawców – jest wydłużany do 21 dni.

Aby nie narażać beneficjentów na konieczność wyjścia z domu, umowy i aneksy zawierane są w formie korespondencyjnej (także wnoszenie zabezpieczeń). Podpis jest możliwy bez poświadczenia notarialnego.
Więcej na: rpo.wrotapodlasia.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3