Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstały trzy nowe linie autobusowe. Połączą Białystok z Choroszczą i Dobrzyniewem Dużym

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Linie 113, 123 i 126 to nowe połączenia Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Skorzystają z nich mieszkańcy gminy Choroszcz i Dobrzyniewo Duże.

Na przełomie 2023 i 2024 roku, do siatki połączeń Białostockiej Komunikacji Miejskiej dołączyły trzy nowe linie - 113, 123 oraz 126. Dwie pierwsze połączą Białystok z gminą Choroszcz.

Linia nr 113 na początku jeździć będzie tylko raz dziennie, wyłącznie w dni powszednie. Rano, o godz. 5.54 ruszy spod Hotelu Turkus w Białymstoku. Będzie przejeżdżać przez Porosły, Łyski i Jeroniki. O godz. 6.25 z przystanku zlokalizowanego przy Cmentarzu w Choroszczy uda się w powrotną drogę do Białegostoku.

Jak zapowiada Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy, w przyszłości tych kursów będzie jednak znacznie więcej.

- Ta linia jest na razie w fazie testowej. Doprecyzowujemy jeszcze pewne rzeczy, przygotowujemy przystanki... Już w pod koniec lutego lub na początku marca będziemy starali się uruchomić ją w pełnym rozkładzie - zapewnia.

Z kolei linia nr 123 połączy miasto Białystok przez wsie Porosły oraz Krupniki z miejscowością Klepacze. W sumie, w dni robocze mieszkańcy będę mogli skorzystać z 14 kursów tej linii na dobę. W soboty będzie to dziewięć kursów dziennie, a w niedziele i święta - sześć kursów.

- Te nowe połączenia były bardzo potrzebne. Choroszcz ciągle się rozrasta. Mieszkańców przybywa. Ich liczba zwiększyła się ostatnio o ponad dwa tysiące. Z autobusów korzysta mnóstwo młodzieży, która dojeżdża do szkoły. Wybiera je także wielu dorosłych mieszkańców, którzy pracują w Białymstoku. Dlatego autobusy robią się coraz bardziej zatłoczone. Szukamy więc rozwiązań, aby naszym mieszkańcom żyło się lepiej - mówi Robert Wardziński.

Na przejazdy w gminie Choroszcz obowiązują bilety na drugą strefę.

Jak zdradza burmistrz, cała siatka połączeń autobusowych w gminie kosztować ją będzie ponad 3 mln zł. Dokładna kwota, jaką Choroszcz zapłaci za dwie nowe linie, znana będzie dopiero po pierwszym kwartale rozliczeniowym. Gmina szacuje, że będzie to około 500 tys. zł.

Wśród "nowości" znalazła się także linia 126, która już 1 stycznia połączy miasto Białystok przez wsie Fasty, Dobrzyniewo Fabryczne, Ogrodniki, Dobrzyniewo Kościelne z miejscowością Dobrzyniewo Duże. Nowa linia, podobnie jak 113, kursować będzie jedynie w dni powszednie. Łącznie zaplanowano dwa kursy na dobę. Na całej trasie przejazdu obowiązywać będzie druga strefa taryfowa.

- W przypadku Dobrzyniewa, mieliśmy tam kiedyś linię 106, która została zlikwidowana, ponieważ gmina w to miejsce wprowadziła swoją własną linię gminną z dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Ale jest widocznie potrzeba, żeby pojawiła się tam też w jakiejś niewielkiej skali także komunikacja miejska. I stąd linia 126 - tłumaczy Bogusław Prokop, dyrektor BKM.

Ze szczegółowymi rozkładami jazdy autobusów można zapoznać się na stronie internetowej Białostockiej Komunikacji Miejskiej

W Białymstoku bez zmian

Jak przyznaje dyrektor BKM, w samym Białymstoku jak na razie nie szykują się żadne większe zamiany.

- W mieście mamy już pewien utrwalony układ. Te nowe potrzeby i wnioski spływają więc do nas głównie z gmin – przyznaje.

Jednak na te zmiany czekają także białostoczanie - m.in. mieszkańcy Starosielc, którzy w październiku tego roku prosili Miasto o przedłużenie linii tras 8 i 25, które pozwoliłoby szczególnie tym zamieszkującym zachodnią część dzielnicy, na szybsze dotarcie do centrum i reszty miasta. Jak słyszymy w BKM, w tej kwestii zmian na razie nie będzie. .

- Jesteśmy ograniczeni finansowo. Nie przewidujemy więc w najbliższym czasie żadnych większych działań. Wszystko uzależnione jest od finansów, a komunikacja miejsca nie zarobi na siebie niestety z samych biletów. Trzeba mieć na wszystko pieniądze w budżecie - zaznacza Bogusław Prokop.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny