MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w systemie Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Rozbudowano Dynamiczną Informację Pasażerską. Także z korzyścią dla niepełnosprawnych

OPRAC.: wal
Wideo
od 16 lat
Aktualne, podawane w czasie rzeczywistym informacje dotyczące przejazdów autobusów, opóźnień, nagłych awarii czy utrudnień – nie tylko to zapewnia system, który wciąż jest rozwijany przez Białostocką Komunikację Miejską. Wdrażane są kolejne elementy Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Co ważne, uwzględniają one potrzeby osób niewidzących i niedowidzących.

W ramach projektów współfinansowanych ze środków UE (Rozwój infrastruktury transportu miejskiego i Intermodalny węzeł komunikacyjny) dostarczono:

  • 25 sztuk dwustronnych tablic przystankowych – typ 1,
  • 12 sztuk jednostronnych tablic przystankowych w technologii tzw. e-papier zasilanych z paneli solarnych – typ 2,
  • 6 sztuk jednostronnych tablic LED – typ 3 (będą zamontowane w tunelu pieszo-rowerowym przy centrum przesiadkowym przy dworcu PKP po jego otwarciu).

Ponadto w ramach tego samego zamówienia wykonawca zintegrował z nowym oprogramowaniem dotychczas funkcjonujące tablice (10 sztuk). Opracowano i dostarczono responsywny serwis dla pasażerów.

– Zachęcamy również do korzystania z nowej aplikacji OnTime. Dzięki niej można obserwować ruch autobusów na wybranej linii, prognozę odjazdu z przystanku czy rozkłady tradycyjne. Aplikacja automatycznie wykrywa beacony w autobusach i na przystankach. Automatycznie emituje zapowiedzi głosowe dla każdego przystanku – powiedział w piątek 13 października na zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Ponadto BKM wdrożył aplikację Time4bus, dedykowaną osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest dostępna na telefonach z Androidem i IOS.

- Naprawdę warto ją zainstalować i z niej korzystać - zachęcał dyrektor BKM Bogusław Prokop.

W ramach umowy wykonawca dostarczył też piloty do uruchamiania zapowiedzi głosowych – 50 sztuk. Uruchomienie zapowiedzi głosowych spowoduje, że zostaną odczytane wszystkie informacje w tym momencie wyświetlane na danej tablicy.

System dynamicznej informacji pasażerskiej zapewnia natychmiastowy dostęp do aktualizowanych i łatwo dostępnych informacji o rozkładzie jazdy, opóźnieniach, trasach, ostrzeżenia o utrudnieniach i awariach itp. To przyczyni się do zadowolenia z usług, podniesienia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Ten nowoczesny system dostarcza dane w czasie rzeczywistym (obciążenie linii, opóźnienie itp.), co pozwala optymalizować transport miejski. Ponadto tablice e-papier to energooszczędna alternatywa dla wyświetlaczy diodowych. Mają bardzo niskie zużycie energii. Ich zaletą jest szeroki kąt widzenia (160st.) i duży kontrast.

Rozbudowa systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej kosztowała prawie 3,8 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny