Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rail Baltica. Szybsza podróż na linii Białystok-Warszawa. Budowa peronów stacji PKP Białystok. Przystanek Zielone Wzgórza z dwoma peronami

OPRAC.: red
Tak wygląda wieczorową porą remontowana stacją PKP Białystok. Po prawej stronie budowa trzeciego peronu
Tak wygląda wieczorową porą remontowana stacją PKP Białystok. Po prawej stronie budowa trzeciego peronu PKP PLK
Mieszkańcy Białegostoku wsiadają do pociągów z drugiego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Dzięki postępowi prac na podlaskim odcinku linii Rail Baltica, w grudniu podróż z Białegostoku do Warszawy skróci się średnio o 10 minut. Trwa przebudowa stacji kolejowej PKP Białystok. Warta 3,4 mld zł modernizacja odcinka Czyżew – Białystok jest współfinansowana ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Nowy peron nr 1, podobnie jak oddany do użytku we wrześniu peron nr 2, ma długość 400 m. Dzięki temu zatrzymują się tu zarówno pociągi regionalne, jak i dłuższe składy dalekobieżne. Są wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Do obu peronów prowadzi wygodne przejście podziemne wyposażone w schody i pochylnie, zapewniające dostęp także osobom o ograniczonej mobilności.

- Ze względu na prowadzone nadal prace liniowe, z przystanku Białystok Zielone Wzgórza pociągi do Warszawy i Ełku odjeżdżać będą z obu peronów – informacje podane są w rozkładzie jazdy - informuje Tomasz Łotowkski z biura prasowego PKP PLK.

Zobacz. Przebudowa układu kolejowego stacji PKP Białystok

Szybciej pociągiem do Warszawy

Postęp prac na linii Rail Baltica przyniesie w grudniu następne pozytywne zmiany:

  • sukcesywnie do dyspozycji podróżnych oddawane będą kolejne perony na stacjach i przystankach: Białystok Zielone Wzgórza, Raciobory, Zdrody Nowe, Łapy Osse, Uhowo, Baciuty, Trypucie, Niewodnica i Klepacze.
  • Od 19 grudnia ruch na trasie Czyżew – Białystok, poza stacją w Łapach, prowadzony będzie dwutorowo.
  • W efekcie podróże na trasie Białystok – Warszawa skrócą się średnio o 10 minut.

Zadaszenie nad peronami stacji PKP Białystok

Roboty są kontynuowane, między innymi na stacjach w Łapach i Białymstoku oraz na budowach skrzyżowań dwupoziomowych. Od początku września podróżni w Białymstoku korzystają z 7 częściowo udostępnionych trzech nowych peronów nr 1, 2 i 4. Nad peronami powstało zadaszenie, które chroni przed opadami i podnosi komfort podróży. Ruch na stacji prowadzony jest po nowych torach, a dyżurni nadzorują go z nowego budynku nastawni, w którym po zakończeniu modernizacji odcinka Czyżew - Białystok będzie działać Lokalne Centrum Sterowania.

Wykonawca rozebrał ostatnie dwa stare perony i kontynuuje prace przy budowie nowego peronu nr 3 oraz drugiej połowy peronu nr 2. Przejście na nowy front robót umożliwiło budowę kolejnych części przejścia podziemnego. Do tej pory na stacji Białystok zbudowano ok 33 km nowych torów oraz zabudowano 100 rozjazdów.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, zakończenie większości prac zaplanowano do końca 2023 r.; na stacji Łapy i Białystok na 2024 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny