MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy przystanek PKP w Białymstoku. Został wybudowany na Zielonych Wzgórzach. Powstał w ramach trasy Rail Baltica

wal
Wideo
od 16 lat
Od niedzieli 3 września zmienia się rozkład jazdy PKP. Ale nie tylko. Uruchomiony zostanie też nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza. Powstał w ramach budowy trasy kolejowej Rail Baltica. Będą na nim zatrzymywać się pociągi z i do Czeremchy, Ełku i Warszawy. Zarówno regionalne, jak i krajowe.

Nowy przystanek PKP Zielone Wzgórza. Zobacz, jak wygląda najnowsza inwestycja kolejarzy w Białymstoku

Na pewno jest potrzebny - nie ma wątpliwości Tadeusz Gil. Na nowo wybudowany przystanek przyszedł w piątek, 1 września.

- Jeśli też odjeżdżałyby z niego pociągi do centrum Białegostoku co pół godziny, to zapewne wiele mieszkańców pobliskich osiedli korzystałoby z kolei zamiast komunikacji miejskiej - dodał białostoczanin.

Między Zielonymi Wzgórzami a Nowym Miastem

Nowy przystanek będzie udostępniony pasażerom w niedzielę 3 września wraz ze

zmianą rozkładu jazdy.

. Został zlokalizowany został pomiędzy osiedlami Zielone Wzgórza i Nowe Miasto, w miejscu dawnego tunelu pod torami, co ułatwi dostęp do kolei w tej części miasta. Łączą się tu trzy linie kolejowe, możliwe więc będą wygodne podróże i przesiadki na pociągi w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego.

Modernizacja podlaskiego odcinka linii Rail Baltica przynosi wymierne korzyści mieszkańcom Białegostoku. Nowy przystanek w stolicy Podlasia to większe możliwości podróży dla mieszkańców miasta, ale także osób dojeżdżających do pracy lub szkoły z okolicznych miejscowości. Inwestycja PLK SA wpisuje też Białystok i region w szerszy, międzynarodowy kontekst i przyniesie dodatkowe korzyści. Nowoczesna linia kolejowa to impuls do rozwoju i lepszego połączenia z resztą Polski oraz krajami bałtyckimi – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na przystanku gotowy jest pierwszy, dwukrawędziowy peron o dł– ugości 400 m. Dzięki temu zatrzymają się tu pociągi regionalne i dłuższe składy dalekobieżne. Nowa platforma wyposażona jest w wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Peron o wysokości 76 cm zapewnia wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Druga platforma jest w budowie, a zakończenie prac jest planowane do końca tego roku.

Inwestycja PLK S.A. poprawiła także warunki komunikacji w tej części miasta. Wraz z przystankiem wybudowano nowy tunel, który umożliwi wygodny dostęp do peronów i bezpieczne przejście pod terenem kolejowym. Nowy tunel ma 80 m długości, antypoślizgową nawierzchnię i jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Na peron prowadzą zadaszone schody i pochylnia, zapewniające wygodny dostęp wszystkim podróżnym, w tym osobom o ograniczonej mobilności. W ramach inwestycji zbudowano też ok. 115 m drogi, co umożliwi dojście do pętli autobusowej przy ul. Zielonogórskiej i możliwość przesiadki na komunikację miejską.

Zmiany w komunikacji

Na stacji Białystok prowadzone są odbiory i uruchamianie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Ich zakończenie zaplanowano pierwotnie na 31 sierpnia, ale ze względu na problemy wykonawcy, zakończą się w najbliższych dniach. W związku z pracami, do godziny 8. dnia 3 września nastąpią zmiany w ruchu pociągów na stacji Białystok oraz liniach do Warszawy, Ełku, Bielska Podlaskiego i Kuźnicy Białostockiej. Część składów zostanie odwołana, będzie też wprowadzana zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje dla pasażerów są podawane na stacji, stronie portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników.

Po zakończeniu odbiorów urządzeń sterowania ruchem kolejowym, na stacji Białystok pasażerom zostaną częściowo udostępnione nowe perony nr 1, 2 i 4. Ruch na stacji prowadzony będzie po nowych torach. Nad peronami powstało zadaszenie, które ochroni przed opadami i podniesie komfort podróży. Wykonawca przystąpi m.in. do rozbiórki starego układu torowego i budowy kolejnej części przejścia podziemnego. Na stacji wprowadzona zostanie także nowa organizacja ruchu pieszych. Dotychczasowe przejście z wykorzystaniem kładki dla pieszych zostanie zamknięte, a nowe poprowadzi w poziomie szyn w przedłużeniu ul. św. Rocha.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, zakończenie większości prac zaplanowano do końca 2023 r.; na stacji Łapy i Białystok na 2024 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny