Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policzna. Teatr w Stodole już po raz trzeci. Na uczestników czekają spektakle i warsztaty dla dzieci i dorosłych. A wszystko to za darmo!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Teatr w Stodole to wyjątkowy festiwal - blisko natury. Zaprasza Adam Walny
Teatr w Stodole to wyjątkowy festiwal - blisko natury. Zaprasza Adam Walny Wojciech Wojtkielewicz
Już 10 sierpnia w Policznej 47 rusza trzecia edycja „Teatru w Stodole” – imprezy, która niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Podlasie. Instytut Teatru Przedmiotu, który jest pomysłodawcą całego wydarzenia, przygotował ciekawe wydarzenia dla wszystkich miłośników teatru.

Spis treści

Na scenach w Policznej, Czeremsze i Kleszczelach zaprezentowane zostaną spektakle, które zrealizowane zostały w unikalnych technikach teatralnych. Zobaczymy przedstawienia wykonane m.in. w technice figur animowanych (Walny Teatr „Dziadek”), w technice teatru cieni (Teatr Łątek „Okienko”), czy w technice kina manualnego (Walny Teatr „Cudowni mężczyźni z korbką”).

W stodołach grywali ci, którzy nie mogli grać w miastach

- To już trzecia oficjalna edycja Teatru w Stodole - mówi Adam Walny, jeden z organizatorów. - Wcześniej, w zasadzie od 2014 roku, w stodole były też inne, najróżniejsze działania. Sama idea teatru w stodole jest bardzo zacna, i być może nie wszyscy ją znają. To w zasadzie był taki teatr, między XVII a XIX wiekiem, najbardziej alternatywny. W stodołach bowiem grali ci, którzy nie mogli grać w miastach, z różnych powodów.

Spektakle przygotowane zostały z myślą o widzach w każdym wieku. Najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu spektakl w wykonaniu Teatru Kuba pt. „Poezja i klaunada”, a trochę starsi docenią piękną historię spektaklu „Matecznik” Teatru Łątek z Supraśla, który zrealizowany został w technice teatru światła, cienia i obrazu.

- W Policznej zagramy 11 sierpnia - mówi Krzysztof Zemło z Teatru Łątek. - Będą to dwa spektakle. O godzinie 18 gramy "Okienko" - taką miniaturkę dla dzieci, którą zrobiliśmy w 2001 roku. To spektakl, który objechał cały świat - byliśmy z nim i we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest realizowany w teatrze cieni. A drugi nasz spektakl, pokażemy o godzinie 20 i będzie to spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych - "Matecznik" inspirowany albumem Wiktora Wołkowa.

Krzysztof Zemło dodaje, że bardzo lubi grać w Policznej, a festiwal Teatr w Stodole jest jednym z jego ulubionych.

- Graliśmy tam już dwukrotnie, na poprzednich edycjach - twierdzi Zemło. - Jest to ciekawe spotkanie artystów z publicznością, na wsi, na której jest dość ciekawy przekrój widowni. Mamy tutaj i rolników, mieszkańców Policznej i okolic, ale też letników, ludzi i z Warszawy i z Wrocławia. Spotykają się wszyscy razem i jest to bardzo ciekawe. Dzięki temu festiwalowi można też nawiązać nowe znajomości. Bardzo lubię tam grać, zwłaszcza że są to tereny zaprzyjaźnione. Artyści, którzy tam grają wspierają siebie nawzajem. Rozmawiamy językiem teatru lalek, który nie jest nam obcy. Jest wspólny i łączy.

Festiwal pełen niespodzianek

Nie zabraknie też niespodzianek. Jedną z nich będzie koncert, na którym pojawi się Witek Broda z przyjaciółmi. Wszyscy chętni będą mogli wziąć także udział w warsztatach z czytania i adaptacji tekstu dramatycznego, warsztatach pracy ze słowem i gestem w dialogu z partnerem czy warsztatach filmowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W Policznej Teatr w Stodole odbędzie się 10 i 11 sierpnia. Natomiast 25 września artyści dotrą do MOKSiR w Kleszczelach oraz do Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Teatr w Stodole III. Przystanek teatr - sezon 2023

Program festiwalu
10 sierpnia - Policzna 47, Pracownia ceramiczna “Kamionka”.

  • godz. 14 Warsztaty: - budowy i animacji bohaterów przedmiotowych w teatrze,

- czytania i adaptacji tekstu dramatycznego,
- pracy ze słowem, gestem w dialogu z partnerem,
- warsztaty filmowe.

  • godz. 17 Teatr Kuba - „Poezja i klaunada” - dla widza od 7 roku życia. Czas trwania: 30 min.
  • godz. 18 Walny-Teatr - „Cudowni mężczyźni z korbką” - teatr kino manualne. Dla widza od 16 roku życia. Czas trwania: 30 min.
  • godz. 19.30 Walny Teatr - spektakl „Król i Błazen” - teatr marionetek podwodnych. Dla widza od 16 roku życia. Czas trwania: 35 min.
  • godz. 20 Koncert Broda - Walny - Iwan.

11 sierpnia - Policzna 47, Pracownia ceramiczna “Kamionka”.

  • godz. 14 Warsztaty: - budowy i animacji bohaterów przedmiotowych w teatrze:

- czytania i adaptacji tekstu dramatycznego,
- pracy ze słowem, gestem w dialogu z partnerem,
- warsztaty filmowe.

  • godz. 17 Walny Teatr - spektakl „Dziadek” - teatr figur animowanych. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania: 55 min.
  • godz. 18 Teatr Łątek - spektakl „Okienko” - teatr cieni. Dla widza od 3 roku życia. Czas trwania 40 min.
  • godz. 19 Teatr Kuba - spektakl "Poezja i klaunada” - teatr lalki. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania: 30 min.
  • godz. 20 Teatr Łątek - spektakl „Matecznik” - teatr światła, cienia i obrazu. Dla widza od 12 roku życia. Czas trwania: 45 min.

25 września
Kleszczele, MOKSiR Kleszczele, Hładyszka, ul. 1 maja 21

  • godz. 8.30 - Walny Teatr, spektakl “Przygody kropli wody” - teatr kino manualne. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania: 30 min.
  • godz. 9 - Warsztaty budowy i animacji bohaterów przedmiotowych w teatrze.
  • godz. 10 - Walny Teatr, spektakl “Ballada o jednym takim co nie lubił siebie” - teatr lalki papierowej. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania 30 min.

Czeremcha, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, ul. 1 maja 77

  • godz. 12.30 - Walny Teatr, spektakl “Lokomotywa” - teatr kino manualne. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania 25 min.
  • godz. 13 - Warsztaty budowy i animacji bohaterów przedmiotowych w teatrze.
  • godz. 14 - Walny Teatr, spektakl “Błędny rycerz” - teatr kino manualne. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania 25 min.
  • godz. 18.30 - Walny Teatr, spektakl “Misterium narodzenia” - teatr marionetek, pacynek, kukieł i pałub. Dla widza od 7 roku życia. Czas trwania 50 min.

Wybrane trzy spektakle w tym dniu będą transmitowane online z tłumaczeniem na język migowy na stronie facebook Instytutu Teatru Przedmiotu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Organizator: Instytut Teatru Przedmiotu. Partnerzy: MOKSiR Kleszczele, GOK Czeremcha, Pracownia ceramiczna Kamionka, Fundacja Harmonicznego Chaosu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny