Pol'and'Rock 2019 [ZDJĘCIA] Poseł PiS Jacek Kurzępa od lat jeździ na Woodstock. Jak ocenia festiwal, kąpiele błotne i młodzież [22.01.2020]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
fot. Jakub Pikulik / Mariusz Kapała / Arkadiusz Sikorski
Jeździ na festiwale typu Pol'and'Rock Festival od 1996 r. Bada zachowanie młodzieży. Jak ocenia hasło "róbta co chceta"? - Jurek Owsiak sobie nie zdawał sprawy z tego, że tak wielka impreza może wyzwolić zarówno wiele dobra jak i wiele zła - mówi Jacek Kurzępa, socjolog, polityk PiS.

Na festiwalach rockowych nie lubi i nie akceptuje tzw. ścieżek chmielowych. Poza tym jest, jak mówi, bardzo wyrozumiały i tolerancyjny dla młodzieży. Jak dodaje “z wiekiem jest coraz bardziej tolerancyjny”. Nie szokują go ani kąpiele błotne, kolorowe stroje czy nieobyczajne zachowania. Fanów muzyki przyjeżdżających na Woodstock i Pol’and’Rock Festival obserwuje co roku od wielu lat. O kim mowa? To Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży, profesor akademicki, znów (od 22 stycznia 2020 r.) poseł PiS.

Socjolog powtarza jak mantrę, że chcąc poznać temat, musisz być na miejscu. I on jeździ z młodzieżą i obserwuje jej zachowanie. Często i gęsto. To jego socjologiczne abc.

Błoto to jeden z elementów, które wyróżniają Pol'and'Rock Festiwal (wcześniej Przystanek Woodstock) na tle innych ogromnych festiwali.Szalone kąpiele przy Dużej Scenie to już festiwalowa tradycja. Zobacz, jak uczestnicy jubileuszowego, 25. Pol'and'Rock Festiwalu, taplali się w błocie. Zabawy było co niemiara. Kąpiele błotne to już festiwalowa tradycja. Szczególne w upalne dni cieszą się one ogromną popularnością.  W 2020 r. Pol'and'Rock Festiwal odbywa się w internecie, więc woodsrockowych kąpieli na festiwalowej łące w Kostrzynie nie będzie. Dlatego powspominajmy, jak wyglądały one przed rokiem. Ależ to była zabawa! Zobaczcie sami.Zobacz też wideo: Rozpoczęcie Pol'and'Rock Festiwalu 2019

Jedyna taka kąpiel w Polsce. Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak w...

- To ile razy byłeś w festiwalach muzycznych?
- Prócz Czymanowa (1995 r.), tutaj (Kostrzyn nad Odrą) byłem na wszystkich.

Jacek Kurzępa bada postawy młodzieży, ich świat wartości, zmiany zachowań na przestrzeni lat. Jak to wygląda z jego perspektywy?

- Interesują mnie też zachowania ryzykowne, refleksyjność uczestników masowej imprezy dotycząca rozmaitych zachowań we współczesnym świecie, zachowań wobec pokus współczesnego świata, ich nadmiaru i prób szukania równowagi pomiędzy tym, co jest dostępne, a tym, z czego powinienem korzystać.

Przystanek Woodstock 2019 - a w zasadzie Pol'and'Rock Festival, gdyż tak impreza nazywa się od zeszłego roku - trwa w najlepsze. Zabawa w Kostrzynie nad Odrą oficjalnie zaczęła się w czwartek i potrwa do soboty. Wśród uczestników nie brakuje par, które chętnie pozowały naszemu fotoreporterowi.Zobaczcie kolejne zdjęcia --->

WOODSTOCK 2019: Najpiękniejsze pary na Pol'and'Rock Festival...

Jaka jest młodzież na Pol'and'Rock Festival

Wiadomo, że młodzież (i nie tylko), nie zachowuje się na festiwalu jak u cioci na imieninach. Jakie są jego obserwacje? Otóż zdaniem socjologa w kontekście festiwali Woodstock i Pol’and’Rock Festival jedna z rzeczy odnoszących się do świata wartości, to przede wszystkim nieustanne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: jakim wartościom być wiernym, jakim wartościom hołdować, co wybrać z tego świata powszechnej dostępności co mogłaby scalić się z własnym pomysłem na samego siebie i życie.

- Takie doświadczenie jak Poland Rock Festival jest dla uczestników również doświadczeniem osadzonym w próbie uczenia samego siebie. Oni uczą samych siebie poprzez doświadczenie w toku działania mechanizmów właśnie ochronnych mechanizmu dokonywania selekcji tego co warto - uważa Jacek Kurzępa.

Na Pol'and'Rock 2019 jak co roku nie brakuje pięknych dziewczyn. Woodstock 2019 trwa, a w Kostrzynie nad Odrą bawią się tysiące uśmiechniętych woodstokowiczek. Zobacz najpiękniejsze kobiety na festiwalu. Oto zdjęcia publiczności. Sprawdź galerię. Kliknij tutaj i przejdź dalej --->

WOODSTOCK 2019: Galeria. Najpiękniejsze dziewczyny na Pol'an...

- Wiadomo, że czasami wydarzenia wymykają się spod kontroli. Co wtedy?

- Festiwal, jakby to powiedzieć, jest ułomny jeśli chodzi o możliwość przewidywania scenariuszy, to znaczy, że z reguły scenariusze sobie zakładamy takie życzeniowe i takie powiedziałbym bezpieczne dla samych siebie. Natomiast w momencie, kiedy wchodzę w tę przestrzeń, potok rozmaitych zdarzeń staje się bardzo wartki.

Tak. Czasami idziemy za wydarzeniami, które wymykają się spod kontroli. Zresztą na imprezach masowych nie jest to nic nowego. I co wtedy? Albo się poddajemy tym zdarzeniom albo mamy w sobie mechanizm obronny. Co zrobić gdy tych hamulców nie ma?

Grzybek na festiwalu w Kostrzynie nad Odrą ma już miano kultowego. Bez niego ten festiwal byłby zupełnie inny. To właśnie tutaj, pod grzybkiem, w błocie po kolana, uczestnicy festiwalu dają upust swoim emocjom.W błocie taplają się wszycy: i młodsi i starsi, i mężczyźni i kobiety. Jedni po błocie biegają, inni w nim skaczą, a jeszcze kolejni po prostu leżą i relaksują się.Zobaczcie, jak wygląda kąpiel błotna na Pol'and'Rock w naszym obiektywie.

Pol'and"Rock festival 2019. Błotne kąpiele w Kostrzynie rozp...

Pole namiotowe na Pol'and'Rock Festival

- Po prostu czasami potok wydarzeń, bodźców jest tak niebywale wartki, że czasami wpada się w rwący nurt rzeki i jak się nie złapie jakiegoś konara albo nie wpadnie na brzeg wyrzucony jej siłą, to można płynąć, płynąć, płynąć, aż do zatopienia się - mówiąc tak alegorycznie - tłumaczy.

Socjolog nie chce generalizować, bo jak mówi, nie jest to masowe zachowanie. W perspektywie całej wspólnoty zebrani na Pol’and’Rock Festival co do zasady chcą zachować wzorce bezpieczeństwa dla samego siebie, a także dla rówieśnika obok. - To jest fenomen. W trosce o samego siebie mają również pewną solidarność wobec koleżanki i kolegi, którzy są obok, to znaczy że jak czasami opuszczają pole namiotowe to jeden drugiemu powierza zadanie “weź to ogarnij i przyjrzyj się” i w razie czego daj znać albo jak są już na, wybacz stwierdzenie, na niezłym fleku, po jednym czy drugim piwie a żar lejący się z nieba powoduje, że widać, że mają już dosyć, to ktoś kogoś mityguje i mówi: słuchaj zbastuj, poczekaj, siądź w cieniu, odpuść sobie - mówi Kurzępa.

to już drugi dzień Najpiękniejszego Festiwalu Świata w Kostrzynie nad Odrą. Zobacz, jak mija piątek na festiwalowym polu. Pogoda dopisuje, uczestnicy imprezy są zadowoleni i uśmiechnięci, wszyscy czekają na koncerty, które - przypomnijmy - odbywają się aż na czterech scenach. Wcześniej odbyły się spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych. Gośćmi byli m. in. Katarzyna Nosowska i Igor Tuleya. Zobacz też wideo: Godzina W na Pol'and'Rock Festiwalu 2019Polecamy: Pol'and'Rock Festival 2019 - line-up, koncerty, program, data. Jak dojechać na festiwal Kostrzynie nad Odrą? PolAndRock pociągi, mapa

Pol'and'Rock Festiwal 2019 - dzień drugi. Tak mija czas na f...

Postawa godna pochwały. Czy możemy ocenić procentowo, jak wielu z “woodstockowiczów” prezentuje taką postawę? To jest trudne do oszacowania w związku z tym, że uczestnicy są wiekowo zróżnicowani. Młodsi, przyjeżdżający po raz pierwszy, są bardziej bezrefleksyjni wobec “ekscytujących doznań” niż ci, którzy są “weteranami” festiwalu. -Ci starsi mają już pewną festiwalową ogładę, rutynę i umiejętność. Jeśli spojrzymy na populację festiwalową, chodzi o dwie trzecie uczestników, to są ci którzy mają tę rutynę i są już któryś z kolei raz na festiwalu, a jedna trzecia to są debiutanci, dla których ten świat jest tak kuszący i tak różnorodny, że czasami popadają w rozmaite kabały.

Miłość, muzyka, rock'and'roll

Festiwalowicze przyjeżdżają na Pol’and’Rock Festival z różnych powodów. Jedni dla muzyki, inni dla towarzystwa, inni dla przeżycia wrażeń, niekoniecznie pochwalanych przez organizatorów lub “współplemiennych”.

- Dla ilu z przyjeżdżających na przestrzeni lat muzyka jest najważniejszym magnesem. Dla ilu poczucie wspólnoty czy inne motywy?
- Tego się nie da w taki sposób skontrastować, bo festiwal jako taki jest przede wszystkim dla nich doznaniem muzycznym. To znaczy, że muzyka jako leitmotiv ich przybycia tutaj jest podstawowym magnesem. To, że nie uczestniczą we wszystkich koncertach longiem, tylko dokonują selekcji wyboru i na przykład nawet przyjeżdżają na określoną sekwencję festiwalu i po koncercie swojej ekipy czy swojego koncertu odjeżdżają, to też stało się naturalne i nie jest to jakaś rekomendacja, że im się nie podobają inne rzeczy. Po prostu zaliczyli to, po co przyjechali, i wyjeżdżają.

Pol'and'Rock Festiwal 2019 - dzień pierwszy. Na ten moment c...

Klimat tego miejsca ma znaczenie. Wspólnota to nie jest puste słowo. Klimat Pol’and’Rock Festival to jest to “coś”. Zresztą sami artyści to dobrze wiedzą. Ich energia zostaje przeniesiona poprzez widza na dolinkę festiwalową, do pola namiotowego, potem ci słuchacze oddają energię artystom w następnych chwilach. Zresztą artyści potrafią to lepiej określić. To obserwacja socjologa. - Ja nie jestem artystą, jestem po to, żeby przyglądać się, badać i czasami dostawać gęsiej skórki, kiedy widzę, co się dzieje między publicznością a estradą. To jest zasada wzajemności - komentuje Kurzępa.

Miasta kontra miasteczka

Z jakim systemem wartości przyjeżdżają na Pol’and’Rock Festival? Podział na ludzi z wielkich miast i mniejszych ośrodków jest fałszywy i nieuprawniony. Jak to? Przecież obiegowo mówi się, że ci z większych miast są osadzeni w duchu kultury liberalnej czy mówiąc mocniej “lewackiej”, a ci z mniejszych taki troszkę może w niedoczasie cywilizacyjnym… -Tutaj generalnie większość z nich jest sobie bardzo bliska to znaczy, że nie ma jakichś szczególnych wypiętrzeń, że jest u młodzieży lewacka czy prawicowa i tak dalej. Jest młodzież, która pewien garnitur wartości ma wspólny. Taki przykład: miłość wobec ojczyzny. Tylko sposób ekspresji tej miłości, sposób opowiadania o tym, czym dla nich jest Polska, jest zupełnie odmienny tu i teraz w Kostrzynie nad Odrą, a tu i teraz w Warszawie np. w czasie wydarzeń upamiętniających chwilę wybuch Powstania Warszawskiego. I my dorośli się czasami na to zrzymamy - mówi Kurzępa.

Dorośli obchodzą takie wydarzenia inaczej, w skupieniu, choćby w Warszawie podczas uroczystości związanych z rocznicą Powstania Warszawskiego. Młodzież na Pol’and’Rock Festival śpiewa po jednym czy drugim piwku hymn o godzinie 17.00.

Uczestnicy festiwalu PolAndRock w Kostrzynie nad Odrą, jak co roku uczcili pamięć osób poległych w Powstaniu Warszawskim.Zawsze, 1 sierpnia, festiwal zamiera na kilka chwil. Zawsze o godz. 17.00 - nazywanej też Godziną W. Wydarzenie zostalo uczczone minutą ciszy, a pod Dużą Sceną pojawiły się biało - czerwone flagi. Stało się to podczas koncertu Black Stone Cherry.W tym roku przypada już 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00 oddziały Armii Krajowej w Warszawie wystąpiły przeciwko niemeckiemu okupantowi. Podczas powstania, które trwało 63 dni zgnięło kilaset tysięcy osób: żołnierzy AK oraz cywili.- Prawdziwa cześć i chwała bohaterom! - powiedział ze sceny Jurek Owsiak.

PolAndRock Festival 2019. Uczestnicy festiwalu uczcili pamię...

- Świat jest wielobarwny i sposób opowiadania się jako patriota też jest rozmaity więc ta przestrzeń jest przestrzenią pewnej wspólnoty również pokoleniowej - to jest bardzo ważny element - to znaczy, że oni się wspólnie traktują jako reprezentanci tego samego społeczeństwa, tej samej wspólnoty narodowej, w której pojawiają się oczywiście rozmaite namiętności mówiące o świecie i stosunku do odmienności kulturowej i etnicznej imigrantów, homoseksualistów, polityki jako takiej. I to jest zupełnie oczywiste przy takiej wielobarwności osób, które przyjeżdżają. Ten wielobarwny głos jak po prostu zupełnie naturalny. To, że być może być może zaproszenie do akademii sztuk przepięknych rozmaitych mówców z reguły kojarzy nam się z pewnym mechanizmem eksponowania jednostronnego opisu rzeczywistości. No to jest ocena, powiedziałbym, która może zaistnieć. Ja sam jako socjolog czasami mam takie poczucie, że występuje brak symetrii między opisem świata w Akademii Sztuk Przepięknych. Świata który jest opisywany w takim nurcie liberalno-wolnościowym a tym który jest osadzony w pewnych treściach konserwatywno-zachowawczych - uważa Kurzępa.

Łydka Grubasa, Agnieszka Chylińska, Skunk Anasie i Kult - to tylko niektóre gwiazdy, jakie zobaczymy na Dużej Scenie Pola'and'rock Festiwalu 2019. Organizatorzy spodziewają się, że to właśnie w sobotę, 3 sierpnia, na festiwalowym polu w Kostrzynie będzie najwięcej ludzi.Zobacz na naszych zdjęciach jak minął trzeci dzień jubileuszowego, 25. Pol'and'Rock Festiwalu.Zobacz też wideo: Rozpoczęcie Pol'and'Rock Festiwalu 2019Polecamy: Pol'and'Rock Festival 2019 - line-up, koncerty, program, data. Jak dojechać na festiwal Kostrzynie nad Odrą? PolAndRock pociągi, mapa

Pol'and'Rock Festiwal 2019. Ostatni dzień festiwalu. Zobacz ...

Akademia Sztuk Przepięknych

- Ale z czego to wynika? Czy czasami to nie jest trochę wina, taki kamyczek do ogródka części sceny politycznej, że najlepiej okopać się i nie wysilać na próbę dialogu? Bo to jest prostsze rozwiązanie, niż wyciągnięcie ręki, naginanie, bo to się może nie opłacić politycznie? To moje spostrzeżenie. Co na to socjolog, polityk?

- Ja się tylko mogę przy tym podpisać, bo po prostu taka jest w tej chwili sekwencja. Brońmy swoich szańców, próbujmy je obudować pewną ciekawą narracją i atrakcyjnym sposobem komunikowania się, ale jednak to cały czas są nasze szańce - mówi socjolog.

- Nie ma tego, który by wyszedł ponadto poniekąd?
- Przepraszam, że tutaj powiem o sobie, ale jestem takim samotnym białym żaglem, który czasami dryfuje a czasami po prostu trzyma rumpel w dłoni i nieźle steruję ruchami i namiętnościami. Chociażby fakt, że jestem na Przystanku Jezus, który od lat wspieram, w którym od lat podejmuję fajny dialog z młodym pokoleniem Przystanku Woodstock (dzisiaj Pol’and’Rock Festival) pokazuje, że jest to możliwe, że ten dialog i spotkanie się w połowie drogi młodych, którzy mają bardzo wyraźnie świadectwa swojej wiary i sposobu przeżywania młodości, którzy idą do swoich rówieśników i próbują im o tym opowiadać. Myślę, że jest to możliwe - dodaje Kurzepa.

Pol'and'Rock 2019 - zdjęcia ze środy i czwartku nie kłamią. W tym roku na dawny Przystanek Woodstock znowu przyjechały prawdziwe tłumy. Choć tegoroczny Pol'and'Rock oficjalnie zaczął się w czwartek, 1 sierpnia, to już w środę na festiwalowym polu bawiło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Zobaczcie galerię zdjęć z Kostrzyna nad Odrą! Przejdź dalej --->

WOODSTOCK 2019: Zdjęcia z Kostrzyna. Na Pol'and'Rock 2019 są...

Wiara a Pol'and'Rock

Kwestia wiary jest istotna. Ta część wspólna, która łączy wspólnoty polandrockowiczów i przystankowiczów jest widoczna. Zwłaszcza, że obie imprezy odbywają się od lat, poniekąd przenikają ze sobą. Zatem czy można wyodrębnić ich część wspólną, wyliczyć to procentowo? To trudne do oszacowania ale według socjologa Przystanek Jezus to oczekiwany gość na dolinie woodstockowej. To jest bardzo ważna konstatacja socjologiczna. Kurzępa przywołuje przykład krzyża stawianego na terenie festiwalu.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że ten krzyż nie będzie poddany żadnym zachowaniom bluźnierczym, czy jakieś eskalacji niechęci, bo te dwa te dwie przestrzenie znalazły do siebie ścieżki dialogowe - ocenia Kurzępa.

KOSTRZYN NAD ODRĄ Przyjaciele Jezusa wyruszyli z przekazem m...

- Pytanie: co się stało, że ci młodzi ludzie weszli w przestrzeń dialogu, na przekór starszym, niechętnym często do rozmowy, i okopanym we własnych szańcach?
- Wzajemna akceptacja. Zarówno uczestnicy Przystanku Jezus jak i Przystanku Woodstock, Poland Rock Festival jak i Przyjaciół Jezusa uznali, że to jest świat młodych ludzi, którzy mają prawo różnić się pięknie, ale powinni się akceptować.

Nie jest oczywiście tak, że wszystko wszystkim się podoba. Nawet socjologowi uda się znaleźć słabsze ogniwo. Tańce w błocie, nieobyczajne zachowanie, wulgarny język czy ubiór? Co Jackowi Kurzępie nie pasuje?

Najpierw w oddali było słychać grzmoty, później niebo zrobiło się granatowe i po kilku chwilach zaczął padać ulewny deszcz. Ulewa trwała około 40 minut, ale zdążyła mocno zmoczyć uczestników Pol'and'Rock Festiwalu 2019, których coraz więcej jest już w Kostrzynie nad Odrą. - Deszcz był potrzebny, teraz już się tak nie kurzy, można komfortowo oddychać. A mokre ciuchy? To nic, zaraz wyschną - mówi nam Aneta, którą spotkaliśmy niedaleko Dużej Sceny. Także w pobliżu Dużej Sceny jeszcze w czasie ulewy zaczęły się kąpiele błotne. Uczestnicy Pol'and'Rock Festiwalu 2019 najpierw pojedynczo i nieśmiało, a później już całymi grupami wskakiwali do dużych kałuż. Śmiechu i zabawy było przy tym co nie miara.Oficjalnie jednak kąpiele błotne wystartują przy tzw. "grzybku", w sąsiedztwie Dużej Sceny. To specjalnie wydzielony teren, gdzie ciężarówki nawożą świeżego piasku. Z metalowej rury na środku (to właśnie "grzybek") co jakiś czas wypuszczana jest fontanna wody, a teren wokół zamienia się w miejsce do błotnych kąpieli. Polecamy: Pol'and'Rock Festival 2019 - line-up, koncerty, program, data. Jak dojechać na festiwal Kostrzynie nad Odrą? PolAndRock pociągi, mapa

Pol'and'Rock Festiwal 2019. Pierwsza ulewa i kąpiele w błoci...

- W sensie mojej natury terapeuty, człowieka, który pracuje w obszarze uzależnień, od lat nie cierpię tzw. ścieżki chmielowej. Ale to jest moje “nie lubię”. Jestem trzeźwy jak bóbr i generalnie jak widzę, gdy młodzi wypijają jedna po drugiej jakąś tam butlę z piwem, to nie ma we mnie akceptacji tego. Ja tak mam. Nie każdy musi być "trzeźwościowcem".

Komercyjna impreza?

Stylizacje ubiorów lub rozbieranie się już na Jacka Kurzępie nie robią wrażenia. Socjolog uważa, że festiwal z czasem spłowiał i stał się mocno komercyjną imprezą. Począwszy od pól namiotowych a skończywszy na wysokiej jakości usługach. To jego zdaniem zmienia charakter uczestnictwa w imprezie.

Pol'and'Rock 2019, który w ogólnej świadomości cały czas funkcjonuje jako "Przystanek Woodstock", oficjalnie zaczyna się w czwartek. Zabawa na polu festiwalowym trwa już jednak od kilku dni. Wiele osób przyjechało bowiem do Kostrzyna nad Odrą znacznie wcześniej, ale na nudę na pewno nie narzekają, o czym świadczą takie akcje, jak zorganizowana w środę parada przebierańców.Kolejne zdjęcie --->

Przystanek Woodstock 2019: W Kostrzynie zabawa już trwa. Prz...

Wspominając pierwsze jarocińskie festiwale, to faktycznie niebo a ziemia. Tamten Jarocin z początku lat 80. XX w. był z innego świata. Abstrahując od innej zupełnie sytuacji politycznej i gospodarczej oraz motywów, które spowodowały, że Jarocin się odbywał mimo dość napiętych relacji społecznych panujących w komunie.

- Jakie wnioski można wyciągnąć z festiwalowej lekcji?
- Chcesz poznać młodzież, musisz z nią być. To dla mnie rzecz oczywista, niestety nie dla wszystkich wychowawców, opiekunów czy instruktorów i rodziców. Jak chcesz zrozumieć własne dziecko to musisz być z nim. Nawet jeśli ono ci mówi: tata, ja jadę na ten festiwal, a ty się boisz, to powiedz: a co by było, gdybym z tobą pojechał. Nawet jak dziecko ci odpowie, że “to siara”, ty możesz powiedzieć, że każde z was będzie chodzić własnymi ścieżkami, ale ja chciałbym poznać twój świat. To jest doktryna wychowawcza, której jestem wierny. Bo jako socjolog nie mógłbym mówić o młodych nie będąc wśród nich - konkluduje Kurzępa.

Nie ma osób, które nie znałyby Krysznowców. Są skoczni, kolorowni i dzielą się ze wszystkimi swoją pozytywną energią. Jak co roku wychodzą oni na teren festiwalu. Tańczą, śpiewają i zapraszają innych do wspólnej zabawy. W czwartek przed południem trafiliśmy na grupę Krysznowców wędrujących w rytmach orintalnej muzyki przez festiwalowe pole. Gdy oni sami, jak kolorowe ptaki cieszyli się, śpiewali i tańczyli, to natychmiast swoją pozytywną energią zarażali innych. Ludzie z wielką radością do nich dołączali! Zobaczcie, jak to wyglądało!

Pol'and'Rock Festiwal 2019. Krysznowcy ponownie odwiedzili f...

Ścieżka chmielowa

Czuć to samo nie znaczy tak samo. To oczywiście są dwie różne rzeczy, różne interpretacje tego postrzegania świata i zdarzeń mogą nastąpić. Jak dodaje badacz potrzebny jest dialog. - Nawet pod ścieżką chmielową. Widzimy to samo, ale musimy znaleźć odpowiedź: co ja widzę, a co ci młodzi widzą, i jak to każdy interpretuje. Po trzecie zamiast komentować młodych “zza szyby” lepiej to okno otworzyć i pozwolić się komunikować. Nie wolno się tego bać.

Każda z nich jest piękna, zjawiskowa, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Takie są właśnie dziewczyny z PolAdnRock festiwalu!Jedne mają wianki na włosach, inne plecione warkocze, a jeszcze innych włosy swobodnie powiewają na wietrze. Są takie, które wybierają stylizacje w czerni, i takie, które stawiają na totalnie kolorowe szaleństwo. Jest też grupa tych dziewcząt, które chętnie chwalą się swoimi wdziękami oraz tych, które najlepiej czują się w fikuśnym, nietuzinkowym przebraniu. I chociaż sporo je dzieli, to jest też rzecz, która je łączy. Jaka?  Każda z nich jest piękna, czuje że jest wolna, a do tego niebywale radosna, szalona i uśmiechnięta. I to nam się podoba! Oto dziewczyny, które poznaliśmy pierwszego dnia festiwalu PolAndRock.

PolAndRock Festival 2019. Dziewczyny z festiwalu: to one czę...

- Ostatnia choć ważna kwestia: jak młodzież rozumie w tej chwili słynne owsiakowe “róbta co chceta”?

- Ono zdecydowanie zbladło. Młodzi znaleźli własne sposoby samoobrony w stosunku do rozmaitych pokus. Doktryna Jurka Owsiaka była na tyle buńczuczna, że Jurek sobie nie zdawał sprawy z tego, że tak wielka impreza może wyzwolić zarówno wiele dobra jak i wiele zła. On tego nie przewidział. Rzucił hasło, które było hasłem, które musieli przerobić sami uczestnicy, tak na własny użytek. Według mnie wybrali jedną z najlepszych ścieżek. A mianowicie strategię selekcjonowania bodźców i obrony rówieśniczej i wsparcia - podsumowuje Jacek Kurzępa.

Policyjne śmigłowce pełnią ważną rolę podczas zabezpieczenia kostrzyńskiego festiwalu. Dają podgląd sytuacji z góry, przesyłając obraz na żywo, co jest istotne przy zarządzaniu policyjnymi siłami. Black Hawk to także maszyna do zadań specjalnych, z której w razie konieczności mogą skorzystać policyjne oddziały kontrterrorystyczne.Zobacz policyjnego Black Hawka w akcji:- O skali policyjnych działań można się przekonać wsiadając do jednego z dwóch śmigłowców, które zostały oddelegowane wraz z załogami do Kostrzyna. Dla dowódców operacji ich pomoc jest nieoceniona. Dają możliwość podglądu bieżącej sytuacji, bo obraz z pokładu maszyny jest przesyłany na żywo do sztabu. To pozwala bardzo szybko reagować na potencjalne zagrożenia. Choć o ogromnym ruchu pojazdów i pieszych można przekonać się będąc na ziemi, to jednak widok z góry pokazuje jak zmienia się na te kilka dni przygraniczny Kostrzyn - wyjaśnia podkom. Grzegorz Jaroszewicz z biura prasowego KWP w Gorzowie Wlkp.W tegorocznym zabezpieczeniu Pol’and’Rock lubuskim policjantom pomagają śmigłowce Bell i Black Hawk. To właśnie ta druga, nowoczesna maszyna jest tu po raz pierwszy. Zainteresowanie nią jest ogromne, wiele osób przyjeżdża na lądowisko, by zobaczyć jej start. Dla dowódców operacji i poszczególnych odcinków ma znaczenie przy zarządzaniu i podejmowaniu decyzji. Z góry widać gdzie panuje największy ruch na drogach, jak wygląda sytuacja na dworcu i daje ogólny pogląd na skalę policyjnych działań. Zaangażowanie funkcjonariuszy w prace na rzecz bezpieczeństwa w Kostrzynie jest na najwyższym poziomie.Policyjny S-70i Black Hawk to wszechstronna i nowoczesna maszyna skierowana to realizacji zadań o różnym charakterze. Jest przeznaczona dla jednostek kontrterrorystycznych, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu i przemieszczania się. Jest naszpikowana nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi. Ich potencjał docenia Polska Policja, bo maszyny te są służą w siłach zbrojnych 31 państw. Wykonują misje ofensywne, działania ratunkowe, przewóz ładunków, misje poszukiwawcze i ratunkowe.

Policyjny Black Hawk i Bell na Pol'and'Rockowym niebie. Nies...

Rozmowa z socjologiem dr. hab. Jackiem Kurzepą została przeprowadzona 1 sierpnia 2019 r. Naukowiec od 2015 r. jest posłem PiS. W ławach poselskich zasiada po raz pierwszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BO TO
2019-08-04T21:17:00 02:00, Patriota:

Największy błąd Owsiaka to opowiedzenie się za jedną opcją polityczną, która się skompromitowała, i dalej trwa w tym błędzie jak świadkowie jechowy, zamiast pozostać bezstronnym wybrał złą drogę...

DUREŃ I BUFON , SYN PUŁKOWNIKA milicji obywatelskiej

d
do chińskich ręczników
2019-08-03T16:00:46 02:00, Chińskie reczniki:

A tam juz 2 trupy co na to wlasciciel tow.jjjjeejeerzy oowsiiik.

Jeden 58 latek dostał zawału. To na pewno wina organizatora. Drugi się wykończył z własnej głupoty, zaćpał się amfą. Miałem kiedyś znajomego. Już go nie ma bo skończył dokładnie w ten sam sposób, tylko ze we własnym domu. Amfa w dużych ilościach popita wódką daje wymioty i problemy z przełykaniem a w konsekwencji uduszenie. Dokładnie tak samo zszedł mój niegdysiejszy znajomy i co na to organizator? A nie czekaj, w jego domu on sam był organizatorem imprezy... Powiesz "skąd zmarły na festiwalu wziął amfę" - chcący zawsze znajdzie sposób ale zaręczam że organizator i policja stara się jak może żeby na festiwalu nie było dragów i prędzej możesz spotkać nalot na obóz niż dilera odwiedzającego ten obóz. W czasie mojej 8 letniej przygody z festiwalem widziałam tylko jednego dilera, jak go właśnie aresztowano

d
do gości
Napisałem długi komentarz, w którym punkt to punkcie, odpowiadam na wasz jad, po czym strona miała jakiś błąd i nie dodało mojego komentarza. Nie chce mi się drugi raz produkować, bo z takimi ludźmi nie da się dyskutować. Mam jednak nadzieję że macie sumienia i czujecie na nich ciężar oszczerstw które powielacie, więc powiem tylko - gońcie się trole
d
do "gości"
"A gdy jedni obnażają swoje słabości, tam drudzy uczą się, jak je wykorzystać. Wcześniej wpadli na to dilerzy narkotyków." - nie do końca tak, choć tu troszkę racji jest. Większość festiwalowiczów jest na prawdę odpowiedzialna a dilerów goni gdzie pieprz rośnie. Niestety w takim tłumie zawsze znajdą się jacyś amatorzy mocnych wrażeń. Z resztą narkotyków na woodstocku jest o wiele mniej niż na takim sunrise, który jest 10 razy mniejszym festiwalem. Myślę ze znacznie większym problemem niż dilerzy są złodzieje, którzy zwłaszcza w soboty i niedziele mają złote żniwo i oni jak najbardziej wykorzystują słabość bawiących się
G
Gość
Akceptacja kąpieli błotnych, w których samemu się nie bierze udziału, no naprawdę chapeau bas za tak wysoko rozwinięty stopień tolerancji.
g
gota
2019-08-04T21:09:55 02:00, gota:

wazne ze tadzik rydzyk byl za posrednictwem tv trwam. a tam nihil novi. pedofilia i zboczenie ale jak zloty dukat u tadzia w skarbonce laduje to jedna dusza z piekla czyli rock and rol festiwalu wyskakuje wiec wplacajcie na radio maryja

2019-08-04T21:13:37 02:00, Patriota:

nie masz pojęcia o życiu gimbusie

ale maja tych troli pisowcy na tych portalach do komentowania, sypie groszem mateusz zeby nikt nie mowil ze 60 harcerzy zaslablo bo za dlugo na mateusza czekali w sloncu tylko ze mateusz przyjechal i bylo wino i spiew przy ognisku do rana

P
Patriota
Największy błąd Owsiaka to opowiedzenie się za jedną opcją polityczną, która się skompromitowała, i dalej trwa w tym błędzie jak świadkowie jechowy, zamiast pozostać bezstronnym wybrał złą drogę...
P
Patriota
2019-08-04T06:42:14 02:00, xymox:

Do moralnie poprawnych rycerzy moralności....

W latach 80 tych powszechna była świadomość, iż uczestnictwo w pieszej pielgrzymce do Częstochowy to nie tylko uniesienia duchowe lub manifestacja polityczna.

Na pielgrzymkach mieliście wszystko : od poczęstunków procentowych po przygotne parzenie się w stogu siana z przygodną uczestniczką owej pielgrzymki.Również w wykonaniu młodych kleryków Było zatem wszystko. Jurek Owsiak niczego nowego nie wymyślił.

Zatem, darujcie sobie domowej roboty kapłańskie tyrady umoralniające :)

nic nie wiesz o czasach komuny, więc zamilknij, bo skończy się szlabanem na kompa

P
Patriota
2019-08-04T21:09:55 02:00, gota:

wazne ze tadzik rydzyk byl za posrednictwem tv trwam. a tam nihil novi. pedofilia i zboczenie ale jak zloty dukat u tadzia w skarbonce laduje to jedna dusza z piekla czyli rock and rol festiwalu wyskakuje wiec wplacajcie na radio maryja

nie masz pojęcia o życiu gimbusie

g
gota
wazne ze tadzik rydzyk byl za posrednictwem tv trwam. a tam nihil novi. pedofilia i zboczenie ale jak zloty dukat u tadzia w skarbonce laduje to jedna dusza z piekla czyli rock and rol festiwalu wyskakuje wiec wplacajcie na radio maryja
G
Gość
pan kurzepa jezdzi na festiwal,bo zblizaja sie wybory.to jest czlowiek o dwoch twarzach,aby dostac sie do koryta.pisze paszkwile na niewinnych ludzi.wstyd,wstyd.
x
xymox
Do moralnie poprawnych rycerzy moralności....

W latach 80 tych powszechna była świadomość, iż uczestnictwo w pieszej pielgrzymce do Częstochowy to nie tylko uniesienia duchowe lub manifestacja polityczna.

Na pielgrzymkach mieliście wszystko : od poczęstunków procentowych po przygotne parzenie się w stogu siana z przygodną uczestniczką owej pielgrzymki.Również w wykonaniu młodych kleryków Było zatem wszystko. Jurek Owsiak niczego nowego nie wymyślił.

Zatem, darujcie sobie domowej roboty kapłańskie tyrady umoralniające :)
C
Chińskie reczniki
A tam juz 2 trupy co na to wlasciciel tow.jjjjeejeerzy oowsiiik.
P
P...
Jeździ tam, gdzie ludzie mają mniej hamulców i są najbardziej otwarci. A gdy jedni obnażają swoje słabości, tam drudzy uczą się, jak je wykorzystać. Wcześniej wpadli na to dilerzy narkotyków.
G
Gość
Moim ostatnim Woodstkiem był zarazem pierwszy festiwal w Kostrzynie, niestety żałuję, że nie mogę jeździć co roku (rodzina i obowiązki zawodowe), ale powiem jedno: na Woodstock się nie jeździ, na Woodstock się wraca. Nigdy nie spotkała mnie tam nieprzyjemna sytuacja, raczej wręcz przeciwnie, nowe znajomości i przyjaźnie na całe życie. Wszystkim niedowiarkom polecam pojechać i sprawdzić. Zasada jest jedna, jechać z otwartym umysłem...

Pozdrawiam wszystkich Polandrokowiczów, jeśli to czytacie, to dużo pogody na festiwalu!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie