Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Oktawa Kultur na Rynku Kościuszki. Scena i program gotowe

Anna Kopeć
Veryovka z Ukrainy
Veryovka z Ukrainy Mat. organizatora
W ciągu sześciu dni Białystok będzie gościć prawie 700 artystów z tak egzotycznych państw jak Ekwador, Indie czy Turcji, będą także przedstawiciele naszych sąsiadów, a także zespoły z Francji, Serbii, Gruzji czy Izraela.

Przygotowania do Podlaskiej Oktawy Kultur - wyjątkowo klimatycznej imprezy w naszym regionie - dopięte są już na ostatni guzik. Na Rynku Kościuszki stoi już plenerowa scena, gotowe są miejsca dla publiczności. W letnie wieczory bezpłatnie będzie można podziwiać tańce, śpiewy, muzykę i obrzędy z 14 krajów.

We wtorek, 24 lipca w Białymstoku rozpoczyna się Podlaska Oktawa Kultur - największy festiwal folklorystyczny w Polsce.

W sercu miasta - na Rynku Kościuszki - wystąpi prawie 700 artystów z najdalszych zakątków świata. Podlaska Oktawa Kultur to prawdziwe święto twórców folklorystycznych niemal z całego świata. Od pięciu lat w Białymstoku i w całym województwie prezentują się artyści w kolorowych strojach narodowych. Tańczą, śpiewają, pokazują swoje narodowe obrzędy, grają na egzotycznych, niespotykanych u nas instrumentach.

- Festiwal na trwałe wpisał się już w pejzaż miasta i regionu. Osiem kultur, z którymi kojarzy się województwo podlaskie, to trochę za mało, dlatego Oktawa daje nam możliwość zapoznania się z wieloma innymi narodowościami - mówi Jarosław Dworzański, marszałek województwa.

Faktycznie przez pięć lat impreza rozwinęła się bardzo. Po pierwszej edycji, która odbyła się w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej, Oktawa przeniosła w przestrzeń miejską, urozmaicając tym samym letnie wieczory w centrum miasta. Co roku na Rynek Kościuszki przybywają tłumy.

- Początkowo mieliśmy się ograniczać do tych naszych ośmiu kultur, ale presja innych krajów, które chcą tu przyjeżdżać jest tak duża, że postanowiliśmy formułę festiwalu rozszerzyć - mówi Andrzej Dyrdał, pomysłodawca festiwalu, dyrektor wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. - Zainteresowanie na świecie jest ogromne, przeszło nasze oczekiwania. To też efekt magii internetu. Zespołów, które chcą u nas występować, zgłasza się z każdym rokiem tak dużo, że musimy przeprowadzać selekcję, jednocześnie też pamiętając o zachowaniu wysokiego poziomu festiwalu.

Program wygląda imponująco. W ciągu sześciu dni ponad 700 artystów z 14 krajów całego świata w 23 miejscowościach naszego regionu zaprezentuje się w 27 blokach koncertowych. W tym roku pojawi się także pewna nowość. W sobotę odbędzie się koncert "Ździebełko ciepełka - Miłość w polskiej piosence i anegdocie". Wystąpią na nim Ewa Bem, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Anna Stankiewicz i Janusz Szrom , a wspomagać ich będą jedni z najlepszych polskich muzyków: Włodzimierz Korcz, Andrzej Jagodziński i Janusz Strobel. Koncert poprowadzi Andrzej Poniedzielski.

- Chcemy postawić znak równości między kulturą wysoką a niską, tą popularną, etniczną. To samo pokazać w różnorodności - mówi etnograf Zygmunt Ciesielski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Artystycznej imprezy. - Nasz festiwal ukazuje różnorodność świata. Jest wyrazem tolerancji dla inności, poprzez różnorodność ma pokazywać podobne wartości. Bowiem poprzez poznawanie siebie stajemy się sobie bliżsi.

Program na najbliższe dni Podlaskiej Oktawy Kultur

Wtorek, 24 lipca
godz. 17 katedra-plac przy Ratuszu: parada zespołow
godz. 17.30 Koncert Inauguracyjny, wystąpią: Kyczera (Polska), Bałamuty (Białoruś), Izmir Çagdas Halk Danslari Gençlik Ve Spor Kulübü (Turcja), Orkiestra Damira Sejdića (Serbia), Chór im. Veryovki (Ukraina)

Środa, 25 lipca
godz. 18 koncerty zespołów:
Americamanta (Ekwador), Szczodryca (Białoruś), Detstvo (Bułgaria), Zespół im. L. Łojasa (Polska), Divo (Rosja)
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny