Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod czujnym okiem

Martyna Tochwin
Pierwsze kamery zostaną zamontowane w przyszłym roku. Prawdopodobnie w centrum - mówi Krzysztof Szczebiot
Pierwsze kamery zostaną zamontowane w przyszłym roku. Prawdopodobnie w centrum - mówi Krzysztof Szczebiot
Trzynaście kamer pojawi się w Sokółce. Pierwsze z nich już w przyszłym roku.

Zapoczątkują one długo oczekiwany przez mieszkańców system monitoringu.

System ten ma w Sokółce ruszyć w przyszłym roku. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie. Wiadomo za to, że w planach jest trzynaście kamer rozmieszczonych w różnych miejscach miasta.

Gdzie dokładnie możemy spodziewać się oka kamery? Przy szpitalu, w okolicach pomnika Piłsudskiego, na placu Kilińskiego i placu Kościuszki, na ulicy Białostockiej w okolicach Traugutta, przy Starostwie Powiatowym, na skrzyżowaniu Grodzieńskiej z Wyszyńskiego, przy skrzyżowaniu Kryńskiej z Mariańską, przy Starostwie Powiatowym i dworcu, przy hali sportowej na Mickiewicza, na Broniewskiego oraz na osiedlu Zielonym przy szkołach.

Kamery z widokiem

Planowana mapa kamer to wspólne dzieło władz miasta, policji i straży miejskiej.

- Wypracowaliśmy to podczas kilku spotkań. Chodziło nam o wyznaczenie takich miejsc, które są najbardziej niebezpieczne i wymagają monitoringu - tłumaczy Krzysztof Szczebiot, zastępca burmistrza Sokółki.

Zaplanowana mapa może jednak jeszcze nieznacznie się zmienić. W tej chwili kilka firm opracowuje dla gminy koncepcję zainstalowania kamer.

- Delikatnej zmianie mogą ulec miejsca, w których byłyby zamontowane kamery. Chodzi bowiem o to, żeby oko kamery mogło objąć jak najszerszy widok - tłumaczy Szczebiot.
Gmina nie zostanie sama

Jedna kamera to koszt około 30 tysięcy złotych. Według szacunków, na cały system monitoringu potrzeba aż 400 tysięcy złotych. Pieniądze na tę inwestycję będzie trzeba wygospodarować z budżetu.

- Bezpieczeństwo to zadanie własne samorządu i tutaj raczej nie ma co liczyć na środki zewnętrzne - tłumaczy Krzysztof Szczebiot.

Jest jednak nadzieja, że gmina nie będzie musiała sama pokrywać stu procent inwestycji. Już na chwilę obecną ma bowiem deklaracje współfinansowania ze strony Starostwa Powiatowego i Spółdzielni Mieszkaniowej.

Centrum w komendzie

- Starostwo deklaruje partycypację przy czterech kamerach: przy swoim urzędzie, przy hali sportowej na ulicy Mickiewicza, przy szpitalu i na osiedlu Zielonym przy swoich szkołach - podkreśla Szczebiot. - Podobnie jest ze spółdzielnią. Kamery, które swoim zasięgiem będą obejmować osiedla mieszkaniowe, jeśli znajdą się zasobach spółdzielni, zostaną przez nią dofinansowane.

Centrum operacyjne monitoringu mieściłoby się w budynku Komendy Powiatowej Policji na ulicy Białostockiej. Szefostwo komendy wojewódzkiej wyraziło bowiem zgodę na udostępnienie pomieszczenia.

Otwarta pozostaje wciąż także kwestia osoby do obsługi monitoringu. Policja nie jest w stanie bowiem zapewnić takiego pracownika.

Najbardziej prawdopodobna wydaje się sytuacja, w której zatrudnienie takiej osoby byłoby w części refundowane przez Powiatowy Urząd Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny