MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowej hali magazynowo - laserowej firmy SaMASZ. Budowa kosztowała 11 milionów złotych. Zobacz jak wygląda

red
Nowa hala została poświęcona
Nowa hala została poświęcona Mat. prasowe
Na początku lipca 2023 r. w zakładzie produkcyjnym firmy SaMASZ odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali magazynowo – laserowej. Jej budowa kosztowała 11 mln zł, a nowoczesne wyposażenie aż 51 mln zł. W zabłudowskiej fabryce trwa transformacja cyfrowa.

Nowa hala SaMASZ zajmuje powierzchnię 4 tys. m2

Fabryka SaMASZ powstała jako jednoosobowy zakład maszyn i urządzeń rolniczych, na początku 1984 roku. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. W tym czasie wyprodukowaliśmy około 200 tysięcy maszyn. W 2022 roku sprzedaliśmy maszyny o wartości 354 milionów złotych, a w pierwszym półroczu tego roku 208 milionów złotych. Obecnie fabryka zatrudnia około 1000 pracowników, w tym 100 kobiet i 250 absolwentów szkół wyższych – podkreśla Antoni Stolarski, prezes i założyciel firmy

Obecnie całkowita powierzchnia hal produkcyjnych fabryki SaMASZ w Zabłudowie k. Białegostoku wynosi 3 hektary. Najnowsza magazynowo – laserowa zajmuje powierzchnię 4 tys. m2. Znajduje się w niej automatyczny magazyn blach i maszyny służące do ich laserowego wycinania z automatyzacją załadunku, rozładunku i sortowania.

W latach 2021-2023 do fabryki SaMASZ trafiły m.in. nowe prasy krawędziowe i roboty spawalnicze do produkcji m.in. wałów bijakowych. Rozbudowano także magazyn półfabrykatów, które następnie trafiają do powiększonej hali spawalni. Ostatnie inwestycje pozwoliły firmie SaMASZ zwiększyć moce i możliwości produkcyjne. Dzięki temu firma może realizować rosnące zamówienia, które napływają z 70 rynków świata.
Obejmują one

  • maszyny zielonkowe (78% struktury produkcji),
  • maszyny komunalne (13%),
  • maszyny techniki zimowej (9%).

Nowa hala SaMASZ. Transformacja cyfrowa

Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 i 5.0 będących jej częścią. Główne filary tych działań obejmują ludzi, procesy i technologie. W ramach tych działań rozwijamy umiejętności cyfrowe naszych pracowników, korzystamy z rozwiązań sztucznej inteligencji, analizy danych, chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy i automatyzacji procesów – wyjaśnia Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym firmy SaMASZ, nad nowymi maszynami pracuje obecnie 80 osób. Projektów znajdujących się na różnych etapach realizacji jest obecnie 40. Wiele z nich obejmuje systemy, które wprowadzą maszyny SaMASZ na nowy poziom
technologiczny:

  • system monitorujący w czasie rzeczywistym ilości zbieranego plonu,
  • system geolokacyjnego mapowania pola z uwzględnieniem informacji dotyczącej plonu,
  • system zarządzający pracą maszyn oparty na magistrali LOADSENS/ISOBUS,
  • system monitorujący parametry pracy maszyn oraz autodiagnostyki informujący o
  • zużywających się elementach eksploatacyjnych.

Agro Show w Bednarach. Podczas wystawy SaMASZ podsumował dwa ubiegłe sezony sprzedażowe na rynkach zagranicznych

Ponad 300 maszyn w ofercie firmy SaMASZ

Oferta produktowa firmy SaMASZ obejmuje obecnie 300 maszyn. Trafiają one na 70 rynków świata, gdzie sprzedawane są regularnie przez sieć partnerów handlowych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, przez spółkę zależną SaMASZ North America, od 2015 r. sprzedaż maszyn wyniosła 4 tys. sztuk o wartości 30 mln dolarów. To jeden z wielu rynków, które przyczyniły się do wzrostu obrotów firmy SaMASZ. Od 2018 do 2022 wzrosły one o 122%.

Obecnie SaMASZ jest w Polsce drugim największym producentem maszyn rolniczych. W zależności od roku, eksport firmy z Zabłudowa wynosi od 60 do 70% struktury produkcji. W zeszłym roku proporcja ta wynosiła 65/35%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny